X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Przyszłość Afganistanu. Andrzej Talaga: kraj nie ma strategicznego znaczenia w skali globalnej

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 15:55
- USA ma zbyt dożo sił rozlokowanych zbyt szeroko na świecie, trzeba je ściągać, by skoncentrować się na najbardziej zagrożonym kierunku, którym ze względów politycznych, gospodarczych i militarnych jest to Indo-Pacyfik a nie Azja Centralna - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute).
Lotnisko w kabulu zostało otwarte dla lotów krajowych.
Lotnisko w kabulu zostało otwarte dla lotów krajowych. Foto: PAP/EPA/STRINGER

Czołowy Republikanin zasiadający w komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, Michael McCaul, oznajmił w niedzielę, że talibowie nie pozwalają wylecieć z afgańskiego lotniska obywatelom USA i ich afgańskim sojusznikom. USA zakończyły operację wycofywania się z Afganistanu w ub. wtorek, ale wielu amerykańskich obywateli wciąż tam pozostaje. Wg różnych źródeł jest to 100- 200 osób.

talibowie 1200 pap (1).jpg
Upadł ostatni bastion prozachodniej opozycji. Talibowie ogłosili zdobycie Pandższiru

Andrzej Talaga zwracał uwagę, że Talibowie nie będą w stanie zarządzać krajem bez pomocy międzynarodowej, która stanowiła dotąd 75 proc. budżetu i 50 proc. PKB kraju. - Bez tej pomocy nie będą działały banki, administracja, nie będą w stanie wypłacać pensji swoim pracownikom czy żołnierzom - zaznaczył.

- Talibowie chcą wynegocjować kontynuowanie tej pomocy w jakiejś skali. Przetrzymywanie obywateli innych krajach, utrudnianie ich wyjazdu może być "ofertą negocjacyjną" - dodał.

Jak podkreślał ekspert, Afganistan jest obecnie krajem bez znaczenia strategicznego w skali globalnej. - Nie ma potrzeby prowadzenia tamtędy gazociągów czy ropociągów, dojścia do morza, można go było opuścić bez specjalnego uszczerbku dla interesów strategicznych i to stało - stwierdził.

- Rosjanie mają w Afganistanie od lat placówki dyplomatyczne. Rosja ma wielki zysk propagandowy z wyjścia USA z tego kraju, ale w sensie gospodarczym czy realnych wpływów politycznych już niekoniecznie. Chińczycy internują się szczególnie złożami miedzi w Afganistanie. Jednak aby je eksploatować, trzeba przeznaczyć ogromne pieniądze na infrastrukturę - mówił.

Posłuchaj
21:27 PR24 2021_09_06-15-07-38.mp3 Andrzej Talaga o sytuacji w Afganistaniei (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Gość audycji komentował też zbliżające się manewry Zapad 2021 prowadzone wspólnie przez wojska Rosji i Białorusi. - To nie są pierwsze manewry tego typu, nie pierwszy raz ćwiczona jest walka z Zachodem czy kontrofensywa przez terytorium Polski i Litwy. Miało to miejsce wielokrotnie (…) Teraz mamy łączenie manewrów z ew. prowokacjami czy wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej. Prowokacje są możliwe i bez tych manewrów, w każdej chwili jakieś przypadkowe przekroczenia granicy czy przepychanka mogą się skończyć strzelaniną. Do tego nie jest potrzebny Zapad - stwierdził Andrzej Talaga.

Czytaj także:

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Andrzej Talaga, Warsaw Enterprise Institute

Data emisji: 06.09.2021

Godzina: 15.09

Czytaj także

El Ghamari: nie udało się podźwignąć gospodarki Afganistanu, duża część społeczeństwa żyje w ubóstwie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 15:44
- Ten kraj ma za sobą dwie dekady konfliktu. Mamy Afganistan, który nie jest podniesiony ani gospodarczo, ani humanitarnie. Ponad połowa mieszkańców żyje w skrajnym ubóstwie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena El Ghamari z Collegium Civitas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy mocno podzieleni ws. afgańskich migrantów. Nowy sondaż jest jednoznaczny

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 12:39
Tylko połowa Niemców opowiada się za przyjęciem większej liczby afgańskich migrantów - wynika z sondażu opublikowanego przez portal rnd. "UE nie ma przygotowanej żadnej strategii, a dodatkowo wśród państw członkowskich z Europy Wschodniej nie ma ani jednego zwolennika przyjmowania migrantów" – podkreśla rnd.
rozwiń zwiń