X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Film "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Wojenne losy Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 09:35
- Ten film wpisuje się doskonale w uroczystości beatyfikacyjne i w rok 2021, którego Prymas jest patronem. Film związany zarówno z prymasem Stefanem Wyszyńskim, jak i matką Elżbietą Różą Czacką - mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Syka, reżyser, autor scenariusza, współproducent filmu. Gościem audycji był także Maciej Syka, współproducent filmu.
Audio
  • Wojenne losy Stefana Wyszyńskiego (Polskie Radio 24 / Rozmowa Kulturalna)
Kardynał Stefan Wyszyński
Kardynał Stefan WyszyńskiFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się w Warszawie w Świątyni Opatrzności Bożej 12 września o godz. 12.00.

Stefan Wyszyński NAC-1200.jpg
Piotr Dmitrowicz o życiu prymasa Wyszyńskiego: wojna odcisnęła na nim piętno

Film "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" - opowiada o wojennym okresie biografii Prymasa Tysiąclecia. - Nie wiedzieliśmy o wojennych losach Stefana Wyszyńskiego. To był dla nas impuls. Zaczęliśmy zastanawiać, za co ludzie kochali Prymasa, nazywali go niekoronowanym królem Polski. Wertując jego biografię, widzieliśmy, że wszystko, co dzieje się po 1946 r. jest zrelacjonowane z dokładnością wręcz do jednego dnia. Kiedy natomiast otwiera się rozdziały czasów II Wojny Światowej, są tylko zdawkowe strzępy informacji, o tym, że biskup Michał Kozal kazał Wyszyńskiemu uciekać z Włocławka, gdzie ściągało go gestapo, że trafił do Zamojskich do Kozłówki, cudem uniknął aresztowania i trafia przez ks. Korniłowicza i ks. Zieję do Lasek, do matki Róży Czackiej. Tu pada kluczowe zdanie, że był kapelanem Armii Krajowej. To wystarczyło do tego, że ten film musiał powstać, ludzie tego nie wiedzą - mówił Tadeusz Syka.

Posłuchaj
19:49 PR24_mp3 2021_08_15-08-37-29.mp3 Wojenne losy Stefana Wyszyńskiego (Polskie Radio 24 / Rozmowa Kulturalna)

- Postać prymasa Stefana Wyszyńskiego była obecna w naszym domu rodzinnym. Razem z Tadeuszem mieliśmy przed oczami tą postać, nasz tata Edward został uwieczniony na fotografii wraz z prymasem, który to odwiedzał Bydgoszcz. Łatwiej nam było, jako braciom dorastającym w duchu tych opowieści i wartości, taki film o prymasie Wyszyńskim zrobić - podkreślał Maciej Syka.

Uroczysta premiera filmu "Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" będzie miała miejsce 12 września, do kin film trafi 17 września 2021 r.

Czytaj także:

Po śmierci biskupa Mariana Fulmana 4 marca 1946 roku papież Pius XII mianował ordynariuszem lubelskim ks. Stefana Wyszyńskiego. Nowy pasterz diecezji lubelskiej był najmłodszym biskupem w Polsce, miał niespełna 45 lat.

Jako biskup lubelski pełnił też funkcję Wielkiego Kanclerza KUL. 12 listopada 1948 roku biskup lubelski Stefan Wyszyński otrzymał nominację na arcybiskupa gnieźnieńskiego i warszawskiego oraz prymasa Polsk.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy

* * *

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadząca: Maja Kluczyńska

Goście: Tadeusz Syka, Maciej Syka

Data emisji: 15.08.2021

Godzina emisji: 08.35

PR24/ka

Czytaj także

"Idee prymasa przyświecają nam jak latarnia w ciemności". Premier w 120. rocznicę urodzin kard. Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 16:00
W Zuzeli nad Bugiem upamiętniono 120. rocznicę urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. Duchowny przyszedł na świat w tej wsi 3 sierpnia 1901 roku. W uroczystości udział wziął premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stefan Wyszyński - kapelan w Powstaniu Warszawskim. Posłuchaj wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 12:33
- Rola księdza Wyszyńskiego była decydująca. On był głównym czynnikiem uspokajającym ciężko rannych partyzantów. Gdyby nie jego osobowość, to jestem przekonany, że nie przetrwalibyśmy tego okresu – wspominał na antenie Polskiego Radia kpt. Józef Krzyczkowski, dowódca Grupy "Kampinos" Armii Krajowej.
rozwiń zwiń