Rząd zbierze się by zająć się Rosją

2010-11-30, 05:00

Rząd zbierze się by zająć się Rosją
Posiedzenie rządu. Foto: fot. CIR

Powołanie Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia to jeden z głównym tematów posiedzenia Rady Ministrów.

Posłuchaj

Sławomir Dębski, członek Polsko-Rosyjskiej Grupy do spraw Trudnych: oba kraje coraz mniej o sobie wiedzą
+
Dodaj do playlisty

Rząd chce przyjąć projekt odpowiedniej ustawy jeszcze przed przyjazdem do Polski prezydenta Rosji. Dmitrij Miedwiediew będzie w Warszawie 6 grudnia.

Na potrzebę powołania Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia zwróciła uwagę półtora roku temu Polsko-Rosyjska Grupa do spraw Trudnych. Chodzi o utworzenie w obu krajach ośrodków zajmujących się nie tylko tymi problemami, które były do tej pory w polu zainteresowania Grupy do spraw Trudnych, ale które także zajmą się finansowaniem badań nad bieżącymi stosunkami polsko-rosyjskimi i nad wyzwaniami przyszłości.

Ważnym zadaniem Centrów ma też być upowszechnianie informacji na temat Polski i Rosji oraz wspieranie badań młodych naukowców. - Oba kraje coraz mniej o sobie wiedzą. Coraz mniej rosyjskich naukowców jest zainteresowanych poświęceniem kariery naukowej sprawom polskim albo stosunkom polsko-rosyjskim. I odwrotnie. Chodzi o to, by Centrum wspierało również rozwój badań na temat Rosji w Polsce - powiedział Polskiemu Radiu członek Polsko-Rosyjskiej Grupy do spraw Trudnych, Sławomir Dębski. Oddzielnym zagadnieniem jest wymiana młodzieży, "zaniedbana ostatnio", a także wspieranie działalności wydawniczej, dodał Sławomir Dębski. Jako wnioskodawca, w kwestii powołania Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, wystąpi minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Kościół a państwo

Drugim ważnym punktem posiedzenia rządu ma być nowelizacja ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego. Tu wnioskodawcą będzie szef resortu spraw wewnętrznych i administracji. To przy tym ministrze działa komisja majątkowa. Została powołana na mocy ustawy z 1989 roku. Zajmuje się roszczeniami w sprawie nieruchomości kościelnych przejętych przez komunistyczne państwo z naruszeniem ówczesnego prawa.

W przypadku niemożności zwrotu zagrabionych gruntów lub budynków, Kościół otrzymuje jako rekompensatę inne nieruchomości. Przy ich wskazywaniu i wycenie doszło do oszustw, w tym wystawiania fałszywych opinii przez skorumpowanych rzeczoznawców. CBA zatrzymało kilku podejrzanych. Aresztowano pełnomocnika instytucji kościelnych.

W mediach pojawiły się apele, by rząd przygotował nowelizację ustawy. Z programu posiedzenia Rady Ministrów nie wynika, czy ministrowie zajmą się nowelizacją ustawy państwo-kościół czy też - jak również napisało Centrum Informacyjne Rządu - "projektem umowy w sprawie określenia stosunków między Rzeczpospolitą Polską a Kościołem Katolickim w Rzeczypospolitej Polskiej".

Według nieoficjalnych informacji, może nie być nowelizacji, tylko decyzja o zakończeniu działalności Komisji Majątkowej. W takim przypadku, sprawy roszczeniowe Kościoła byłyby rozpatrywane na drodze sądowej, a więc tak jak wszystkie inne. Według wcześniejszych zapowiedzi rząd miał się też zająć reformą emerytalną, głównie Otwartymi Funduszami Emerytalnymi. Proponowane zmiany miały poprawić finanse państwa. Tego punktu nie ma w porządku obrad opublikowanym przez CIR.

sm

Polecane

Wróć do strony głównej