X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Firmy, które nie wdrożyły PPK, mogą się spodziewać upomnienia. Grozi im wysoka kara

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 21:15
Blisko 700 tys. firm, które nie wdrożyły Pracowniczych Planów Kapitałowych, niebawem otrzyma pisma z ostrzeżeniem. 90 proc. podmiotów, które nie podpisały umów, to firmy małe, zatrudniające do 9 osób - mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, Akira Kaelyn

- Jeżeli w małej firmie, zatrudniającej do 9 osób, wszyscy pracownicy zadeklarują, że nie przystępują do PPK, to wtedy firma nie musi podpisywać umowy z instytucją finansowa. Można się więc domyślać, że powód braku umów jest dość jasny i oczywisty - mówi Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.


Posłuchaj
02:10 Firmy, które nie wdrożyły PPK mogą spodziewać się upomnienia (Justyna Golonko, PR1).mp3 Firmy, które nie wdrożyły PPK, mogą spodziewać się upomnienia (Justyna Golonko, PR1)

 

Pracodawca mniej konkurencyjny

Co ważne firmy, które nie wdrożyły PPK, a są do tego zobowiązane, może czekać kara finansowa.

- Jeżeli firma bez powodu nie podpisze takiej umowy z instytucją finansową, może zapłacić karę nawet do wysokości 1,5 proc. rocznego funduszu wynagrodzeń - dodaje wiceszef PRF.

firma 1200.jpg
Prezes PFR: liczba uczestników PPK może przekroczyć 3 miliony. Wiele zależy od edukowania pracowników

Jak dodaje dr Antonii Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, niewdrożenie PPK to strata zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika.

- Jeśli pracodawca nie utworzył takiej formy długoterminowego oszczędzania, to jest trochę mniej konkurencyjny, bo nie daje swoim pracownikom dodatkowych możliwości oszczędzania w ramach PPK - tłumaczy ekspert.

Dodaje, że jeżeli spośród dwóch pracowników jeden pracuje w firmie, gdzie jest PPK, a drugi w firmie gdzie nie wdrożono tego rozwiązania, to wiadomo, że ten, który pracuje w firmie, gdzie jest PPK, będzie miał lepszą sytuację, bo oszczędza na swoją przyszłą emeryturę i przyszłe wydatki.

Stopa zastąpienia będzie niższa

Co ważne - jak podkreśla dr Antonii Kolek - już sama prognoza emerytalna powinna zachęcić nas do oszczędzania.

- Dzisiaj osoba przechodząca na emeryturę może liczyć mniej więcej na 45-50 proc. ostatniego swojego wynagrodzenia, ale za 20-30 lat, czyli dla osób, które będą odchodziły na emeryturę w roku 2040 czy 2050, ta stopa zastąpienia, czyli relacja pierwszej emerytury do ostatniego wynagrodzenia, będzie na poziomie 25 proc. - mówi prezes Instytutu Emerytalnego.

Z danych wynika, że partycypacja w programie PPK kształtuje się dziś na poziomie ponad 31 proc.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Justyna Golonko, DoS

Czytaj także

PPK. Wiemy, ile po ponad roku zarobili oszczędzający

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 18:00
Zarobek oszczędzających w Pracowniczych Planach Kapitałowych po nieco ponad roku to 9 proc. - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownicze Plany Kapitałowe obejmują także mikrofirmy. Trwa IV etap programu

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 09:20
Jeżeli choć jedna osoba zatrudniona w mikroprzedsiębiorstwie chce oszczędzać w Pracowniczych Planach Kapitałowych, wtedy przedsiębiorca powinien podjąć działania mające na celu wdrożenie programu - uważa ekspert regionalny PPK Maciej Sawicz. Od dnia 1 stycznia 2021 roku rozpoczął się IV, ostatni etap wdrożenia PPK.  
rozwiń zwiń