X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Hiroszima: 76. rocznica zrzucenia bomby atomowej. Obchody z ograniczeniami z powodu COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 06:43
Japończycy obchodzą dziś 76. rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. Główna uroczystość odbyła się w Hiroszimie w nocy naszego czasu. Wzięły w niej udział osoby, które przeżyły wybuch w 1945 roku, krewni ofiar, a także grupa przedstawicieli innych państw.
Modlitwy w Parku Pokoju, gdzie upamiętniono ofiary bomby atomowej z 1945 r.
Modlitwy w Parku Pokoju, gdzie upamiętniono ofiary bomby atomowej z 1945 r.Foto: PAP/EPA/JIJI PRESS

Uczestnicy ceremonii modlili się za ofiary, wystosowali też apel o pokój na świecie. Ze względu na epidemię koronawirusa, w uroczystości transmitowanej online wzięła udział ograniczona liczba osób.

Hiroshima 663.jpg
76. rocznica wybuchu bomby atomowej nad Hiroszimą. Co by było, gdyby spadła na Warszawę? [INFOGRAFIKA]

Organizatorzy trwających w Japonii Igrzysk Olimpijskich nie zgodzili się na uczczenie pamięci ofiar Hiroszimy minutą ciszy. Zwróciły się o to osoby, które przeżyły tragedię sprzed 76 lat oraz władze Hiroszimy.

6 sierpnia 1945 roku amerykański samolot zrzucił na miasto bombę atomową. Był to pierwszy taki atak w historii. Według szacunków, zginęło 140 tysięcy ludzi. Trzy dni później Amerykanie zrzucili drugą bombę na Nagasaki.

pg

Czytaj także

Amerykańskie bomby czy sowieckie bagnety? Co zmusiło Japonię do kapitulacji

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 01:00
Po zrzuceniu bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, generałowie amerykańscy chcieli walczyć dalej. Ku zaskoczeniu cesarz Japonii Hirohito, wbrew konstytucyjnym uprawnieniom, ogłosił kapitulację swego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Romer. Dyplomata, który ratował Żydów w Tokio i Szanghaju

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 06:00
Dzięki ambasadorowi RP w Japonii tysiące polskich Żydów uniknęło śmierci. Dyplomata nie tylko pomógł uchodźcom, którzy znaleźli się w Kraju Kwitnącej Wiśni - być może to właśnie jego czyny zainspirowały działaczy grupy berneńskiej.
rozwiń zwiń