X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szczątki siedmiu kolejnych ofiar komunizmu odnalezione przez IPN w b. więzieniu "Toledo"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 17:44
Instytut Pamięci Narodowej odnalazł szczątki kolejnych siedmiu ofiar komunizmu na terenie dawnego więzienia "Toledo" na warszawskiej Pradze. W latach 40. i 50. była to katownia NKWD i UB, gdzie więziono i mordowano żołnierzy oraz działaczy antykomunistycznego podziemia.
Szczątki zostały odnalezione na terenie przy murze dawnego więzienia, gdzie przez lata miał być zlokalizowany więzienny ogród.
Szczątki zostały odnalezione na terenie przy murze dawnego więzienia, gdzie przez lata miał być zlokalizowany więzienny ogród. Foto: Twitter/PoszukiwaniaIPN
Krzysztof Szwagrzyk 1200.JPG
Krzysztof Szwagrzyk o pracach na terenie więzienia "Toledo": szczątki znajdowały się na bardzo płytkiej głębokości

W czasie letniego etapu poszukiwań IPN w tym miejscu odnaleziono szczątki 10 osób. Jak powiedział Polskiemu Radiu kierujący pracami, wiceszef Instytutu profesor Krzysztof Szwagrzyk, biorąc pod uwagę także ubiegłoroczne działania, przy ulicy Namysłowskiej ujawniono już szczątki 29 osób.

- Efektem naszych dotychczasowych działań jest odnalezienie tutaj szczątków 10 osób, które znaleźliśmy w kilku jamach grobowych na terenie dawnego ogrodu więziennego znajdującego się tuż za murem więziennym (...) Przez cały sierpień na tym terenie będą trwały prace rozbiórkowe a nasi archeolodzy będą czuwać, żeby w czasie tych działań nie doszło do żadnych uszkodzeń szczątków - wyjaśnił wiceprezes IPN.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk liczy na to, że prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na terenie dawnego więzienia "Toledo" będą kontynuowane od września.

"Myślę, że mamy do czynienia z żołnierzami wyklętymi"

Przy odnalezionych szkieletach znajdowały się różne rzeczy osobiste, jak na przykład guziki czy grzebień. Jednak żaden z tych przedmiotów nie jest na tyle charakterystyczny, by odnieść go do konkretnej ofiary. Wiceprezes IPN zwrócił uwagę na ubiegłotygodniowe odkrycie. - A więc dół, w którym były szczątki czterech osób, z których co najmniej trzy zostały uśmiercone metodą katyńską. Wszystkie one ułożone twarzą do ziemi. Przy jednej z ofiar była połówka polskiego orzełka wojskowego w koronie. Myślę, że mamy do czynienia z żołnierzami wyklętymi, z osobami, które zostały uśmiercone w związku ze swoją działalnością polityczną - relacjonował prof. Szwagrzyk.

Czytaj także:

Teren prac IPN jest przewidziany pod współczesną zabudowę, znajdujące się na nim garaże są systematycznie wyburzane. Jak zapewniał wiceprezes Instytutu, deweloper jest bardzo przychylny poszukiwaniom.

"Toledo" było w latach 40. XX wieku głównym warszawskim więzieniem, w którym komuniści wykonywali wyroki śmierci na członkach niepodległościowego podziemia. Według szacunków IPN, to miejsce kaźni setek osób a najwięcej z nich uśmiercono od 1944 do 1947-1948 roku.

Jak mówił w kwietniu prof. Szwagrzyk, to co najmniej 200 osób, których szczątki mogą znajdować się na terenie całego kompleksu więziennego. Kilka lat temu na Cmentarzu Bródnowskim odnaleziono szczątki ponad 20 osób, straconych w katowni NKWD/UB przy Namysłowskiej.


IAR/jb

Czytaj także

Kolejne szczątki ofiar komunizmu odnalezione przez IPN w b. więzieniu "Toledo"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 15:46
Instytut Pamięci Narodowej odnalazł kolejne szczątki ofiar komunizmu na terenie dawnego więzienia "Toledo" na warszawskiej Pradze. W latach 40 i 50. była to katownia NKWD i UB, gdzie więziono i mordowano żołnierzy oraz działaczy antykomunistycznego podziemia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śląskie: odsłonięto tablicę pamięci więźniów dawnego niemieckiego obozu w Sosnowcu

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 20:17
Obelisk z tablicą, upamiętniające więźniów dawnego niemieckiego obozu i więzienia, funkcjonujących w latach 1939-1941 w zabudowaniach byłej fabryki Schoena w Sosnowcu, odsłonili w piątek przedstawiciele katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz miejscowego magistratu.
rozwiń zwiń