X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pogrzeb znanego emigracyjnego pisarza

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 04:24
Prof. Tadeusz Wyrwa zmarł 20 listopada pod Paryżem w wieku 84 lat. Wyrwa był przez wiele lat współpracownikiem "Kultury" w Maisons-Laffitte.

Jak poinformował w piątek Wojciech Sikora, prezes Stowarzyszenia Instytut Literacki "Kultura" w Maisons-Laffitte, prof. Wyrwa zmarł w ubiegłą sobotę w swoim domu w podparyskiej miejscowości Saint-Remy-les-Chevreuse.

Badacza pochowano w czwartek na cmentarzu w Montmorency pod Paryżem, gdzie znajduje się wiele grobów wybitnych polskich emigrantów.

Urodzony 15 marca 1926 r. w Warszawie, Tadeusz Wyrwa w czasie II wojny światowej, walczył w oddziale AK na Kielecczyźnie. Po wojnie aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa za walkę podziemną, zbiegł z więzienia i uciekł na Zachód. Przebywał najpierw w Niemczech Zachodnich, w USA i Hiszpanii, zanim osiadł na stałe we Francji, gdzie poświęcił się karierze naukowej. Od 1964 roku aż do emerytury pracował w prestiżowej francuskiej Akademii Nauk (CNRS).
Dorobek naukowy Tadeusza Wyrwy obejmuje kilkanaście książek w języku francuskim i polskim, przede wszystkim z dziedziny historii najnowszej Polski.

Wśród jego znanych prac w języku polskim są: "W cieniu legendy Majora Hubala", "Historyk na obczyźnie a najnowsze dzieje Polski", "Bezdroża dziejów Polski. Kraj i emigracja po 1 września 1939 r.". Po francusku opublikował też prace z dziedziny prawa i nauk politycznych dotyczące krajów Ameryki Południowej.
Od lat 60. prof. Wyrwa publikował wielokrotnie w "Zeszytach Historycznych" i "Kulturze", wydawanej przez Jerzego Giedroycia.

Otrzymał wiele wyróżnień, m.in. nagrody Kultury (1991) i Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (1993). Był doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego.

to

Czytaj także

Zmarł wybitny polski pisarz emigracyjny

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2010 07:45
W Paryżu zmarł Tadeusz Wyrwa, jeden z najbardziej znanych i cenionych humanistów polskich na uchodźstwie.
rozwiń zwiń