X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"I Dzień Dziadków i Osób Starszych to powrót Kościoła do źródeł". Dr Michał Łuczewski o nowym święcie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 08:00
Święto zaproponowane przez papieża Franciszka ma pomóc odbudować relacje, których często złą kondycję ukazała pandemia COVID-19. - To mądry ruch Watykanu, Kościół wraca do źródeł, ukazując role dziadków – mówi o inicjatywie dr Michał Łuczewski, wykładowca Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay.com

- Dzisiaj, w wyzwaniach nowoczesności, więzy, które łączyły dziadków z wnukami są w pewien sposób zerwane lub nadszarpnięte – stwierdza dr Michał Łuczewski. Jak podkreśla, to "mądry ruch Watykanu", który pokazuje, że wielu rzeczy nauczy tylko rodzina, "w której centrum powinni być dziadkowie, którzy mają najdłuższą pamięć i największą mądrość".

Obejrzyj całą rozmowę:

Na obchody I Dnia Dziadków i Osób Starszych specjalne orędzie przygotował papież Franciszek. Jak napisał, chciał, aby taki dzień był obchodzony po raz pierwszy w tym roku "po długim czasie izolacji i wciąż powolnym odradzaniu się życia społecznego: aby każdego dziadka, każdą babcię, każdą osobę starszą – zwłaszcza tych spośród nas, którzy są najbardziej samotni – odwiedził anioł".

Spotkania i budowanie relacji

tata corka ojciec rodzina F shutterstock 1200.jpg
Jacek Pulikowski: musimy się uczyć relacji, to one dają szczęście

"Czasem ci aniołowie mają twarze naszych wnuków, czasem członków rodziny, dawnych przyjaciół lub tych, których poznaliśmy właśnie w tych trudnych chwilach. W tym czasie nauczyliśmy się rozumieć, jak ważne są dla każdego z nas objęcia i odwiedziny, i jakże zasmuca mnie fakt, że w niektórych miejscach nie są one jeszcze możliwe!" - napisał Franciszek.

Papież, który rozpoczął swój dokument od zwrotu wprost do dziadków, zaprosił ich do wyruszenia drogami drogami marzeń, pamięci i modlitwy. "Nieważne, ile masz lat, czy jeszcze pracujesz, czy już nie, czy zostałeś sam, czy też masz rodzinę, czy jesteś babcią lub dziadkiem od młodszych lat czy też trochę później, czy jesteś nadal samodzielny, czy też potrzebujesz pomocy – ponieważ nie istnieje wiek emerytalny, jeśli chodzi o zadanie głoszenia Ewangelii, zadanie przekazywania tradycji wnukom. Trzeba wyruszyć w drogę i, przede wszystkim, wznieść się ponad swoje ograniczenia, aby podjąć coś nowego" – podkreślił Franciszek.

Przemysław Goławski

Czytaj także

Socjolog: warto podjąć próbę rewitalizacji marki małżeństwa. Są wyniki badań społecznych

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 14:39
"Żyć dla siebie to za mało" to hasło, które towarzyszyło działaniom Fundacji Mamy i Taty promującym instytucję małżeństwa. – Naszym celem jest zachęcenie młodych ludzi do poznania wartości małżeństwa – mówi socjolog dr Marek Grabowski, prezes Fundacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dzieci nie mogą być brutalnie indoktrynowane". Socjolog o postulatach zmian w prawie oświatowym

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 20:09
- Od kilku lat obserwujemy bardzo intensywne wejście różnych organizacji pozarządowych do szkół. Większość z nich prezentuje jak najbardziej wartościowe i korzystne treści. Jest jednak pewien margines, który prezentuje treść absolutnie skandaliczną – mówi Portalowi PolskieRadio24.pl socjolog Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marlena Maląg: Polacy muszą wiedzieć, że mamy stabilną politykę prorodzinną

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 14:30
- Nie da się prowadzić polityki prorodzinnej w jedną kadencję, potrzebne są działania połączone rządu, samorządu, organizacji pozarządowych i pracodawców - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dziś ogłoszono projekt Strategii Demograficznej 2040.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To przełomowy dokument". Przewodnicząca Rady Rodziny o Strategii Demograficznej 2040

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 15:15
- Badania poprzedzające opracowanie Strategii dowiodły, że na podjęcie decyzji o urodzeniu dziecka duży wpływ ma poczucie bezpieczeństwa finansowego, dlatego bardzo ważne są rozmowy z pracodawcami - mówi w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady Rodziny.
rozwiń zwiń