X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mija 10 lat od masakry w Norwegii. Anders Breivik zabił wtedy 77 osób

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 07:02
Norwegia odda hołd ofiarom zamachów Andersa Breivika. Mija 10 lat, odkąd neofaszystowski ekstremista zabił 77 osób w Oslo i na pobliskiej wyspie Utoya. Twierdził, że chciał chronić Norwegię przed wielokulturowością.
Terrorysta Anders Breivik na sali sądu w 2012 r.
Terrorysta Anders Breivik na sali sądu w 2012 r.Foto: Stoyan Nenov / Reuters / Forum

W piątkowe popołudnie w 2011 roku dochodziła 16.00, gdy w rejonie rządowych budynków w Oslo eksplodowała bomba. Wybuch zabił osiem osób.

Sprawca zamachu był już w drodze na wyspę Utoya, gdzie zabił 69 osób. Jego ofiarami byli członkowie młodzieżówki norweskiej partii pracy, którzy na wyspie spędzali czas na letnim obozie.

Zamachy w Norwegii

Zamach zszokował Norwegów. Był największą tego typu tragedią w historii kraju. Tuż przed atakami Anders Breivik wysłał do polityków i mediów swój manifest, w którym pisał o potrzebie ochrony białej rasy. Podczas rozpraw sądowych wznosił faszystowskie gesty.

Breivik 1200.jpg
Anders Breivik - kim jest zamachowiec z Norwegii?

Dekadę po tragedii osoby, które przeżyły zamach na wyspie Utoya, mówią, że prawicowy ekstremizm jest zagrożeniem dla świata.

Ekstremizm obecny i sielniejszy

- Myślałam, że dziesięć lat później będziemy żyli w społeczeństwie, gdzie jest mniej rasizmu czy ekstremizmu. Tymczasem ten ekstremizm jest jeszcze silniejszy i w Norwegii i w Europie - mówi Astrid, działaczka norweskiej partii pracy.

Zamachy w Norwegii

Anders Breivik dostał karę 21 lat więzienia, najwyższą możliwą w Norwegii. Sześć lat temu pozwał władze za rzekome naruszanie praw człowieka, ale zarówno sąd w Norwegii jak i Europejski Trybunał Praw Człowieka oddaliły jego skargi.

pg,pap

Czytaj także

Żądał lepszych warunków w więzieniu. Terrorysta Anders Breivik przegrał w sądzie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 14:29
Warunki, w jakich karę więzienia odbywa Anders Breivik, nie są nieludzkim i poniżającym traktowaniem - orzekł w środę sąd apelacyjny w mieście Skien, zmieniając wcześniejszy wyrok, korzystny dla sprawcy ataków terrorystycznych z 22 lipca 2011 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anders Breivik zabił 77 osób. Najmłodsze ofiary miały 14 lat

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 10:23
14-letnia Sharidyn Svebakk-Bohn i jej rówieśnik Johannes Buo to najmłodsze ofiary norweskiego zamachowca Andersa Breivika. Oboje zginęli na wyspie Utoya. Najstarszą ofiarą była 61-letnia Hanna M. Orvik Endresen, która straciła życie w wybuchu w Oslo. Breivik zabił 41 dziewcząt i kobiet oraz 36 chłopców i mężczyzn. Pełną listę 77 zabitych opublikowała tuż po atakach norweska telewizja TV2.
rozwiń zwiń