X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Piotr Gliński o polskich muzeach: realizujemy obecnie ponad 200 projektów

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 20:04
W tej chwili realizujemy ponad 200 najróżniejszych projektów związanych z polską pamięcią muzealną. Mamy wiele do nadrobienia; przede wszystkim w sferze świadomości narodowej, białych plam historii - powiedział w piątek wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Piotr Gliński
Piotr GlińskiFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

- W tej chwili realizujemy (...) ponad 200 najróżniejszych projektów związanych z polską pamięcią muzealną, czyli albo budujemy nowe muzea - tak, jak Muzeum Historii Polski - albo już zbudowaliśmy część tych muzeów, albo poprawiamy ich funkcjonowanie, zmieniamy, wchodzimy we współprowadzenie, żeby wesprzeć pewne instytucje dotychczas samorządowe - wyjaśnił w TVP Info prof. Piotr Gliński

- To jest dość szeroki front. Znowu uprzedzając różnych wątpiących, chcę powiedzieć, że Polska wciąż, nawet z tymi inwestycjami, które w tej chwili realizujemy, jest na szarym końcu Europy, jeśli chodzi o liczbę muzeów na tysiąc mieszkańców - ocenił wicepremier.

1200_Auschwitz_shutterstock.png
Ukraińscy nauczyciele poznawali online historię i symbolikę Auschwitz

Białe plamy historii

Gliński podkreślił, że "mamy wiele do nadrobienia". - Przede wszystkim w sferze świadomości narodowej, tych białych plam historii. Nie było w Polsce, a w tej chwili one są tworzone, Muzeum Kresów, Muzeum Sybiru, które razem z samorządem politycznie nie naszym, we współpracy z samorządem Białegostoku, już jest prawie zbudowane. Będzie 17 września otwarte Muzeum Sybiru - pierwsze w Polsce takie muzeum - mówił. - Jeśli chodzi o Muzeum Kresów (...) zakupiliśmy do tego Pałac Lubomirskich w Lublinie, ale także trzy inne, chociażby na Dolnym Śląsku w Brzegu - oddział Muzeum Piastów Śląskich - będzie poświęcony specjalnie (...) sprawom Kresów. Tam są przecież kresowiacy. I w kilku jeszcze innych miejscach - wyjaśnił szef resortu kultury.

Zwrócił uwagę, że powstają "nowe muzeum Żołnierzy Wyklętych, muzeum Jana Pawła II i kardynała Prymasa Wyszyńskiego". - Bardzo polecam już otwarte Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, już ponad rok w zasadzie funkcjonuje, tylko pandemia to przytrzymała. Wspaniałe muzeum, które znajduje się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, bardzo ciekawe plastycznie, jeśli chodzi o oprawę plastyczną, bo tam jest i Kalina, i Młodożeniec, i Gierowski - podkreślił.


Wicepremier odniósł się także do kwestii muzeów jako źródła polskiej narracji historycznej. - Budujemy nowe Muzeum Piaśnickie. Zbrodnia piaśnicka przecież nieupamiętniona jest. Muzeum to będzie narracyjne, będzie edukacyjne, interaktywne - zapowiedział. - Jak powiedziałem, z jednej strony to jest także część gospodarki, bo to są przemysły kreatywne i to nakręca przemysł gospodarczy - wyjaśnił.

- Potrzebujemy takich instytucji jak powietrza, aby odpowiedzieć na pytania, kim jesteśmy, dlaczego tacy, a nie inni byli nasi przodkowie, jakie wybory przed nimi stawały, jak wygląda dobro i zło w przestrzeni historycznej. To są pytania podstawowe dla każdej tożsamości narodowej. Także indywidualnej - podkreślił prof. Gliński.

Wskazał, że "pytania o sens życia warto zadać sobie" w takim miejscu, jak Muzeum Sobibór czy Park Pamięci Narodowej w Toruniu. - Cieszę się, że tych instytucji powstaje coraz więcej. Zresztą wspomnieliśmy o Muzeum im. Rodziny Ulmów. Z jednej strony mamy muzeum, już w tym roku pięciolecie. (...) Z drugiej strony powstaje film - zaznaczył.

E6VUJo5XoAI7Ryo (1).jpg
Odzyskane straty wojenne powróciły do Muzeum Narodowego

Europejskie narracje

Gliński zwrócił uwagę, że "tych filmów też w tej chwili powstaje bardzo dużo, bo one są potrzebne dla naszej świadomości, dla naszej tożsamości". - Żebyśmy się nie rozpuścili za bardzo w tych europejskich narracjach, bo warto mieć zawsze swoją i od tego zaczynać - podkreślił.

- A później... tak, wielokulturowość, kontakty - jak najbardziej - to jest bardzo ciekawe i wzbogacające, ale najpierw musimy wiedzieć, kim jesteśmy, skąd pochodzimy, dlaczego ważne to, żeby wzmacniać własną tożsamość - argumentował wicepremier.


Szef resortu kultury zapowiedział, że Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ma w planach wiele inicjatyw. - Jest w tej chwili w planach bardzo wiele muzeów, tylko że to są na ogół już plany skonkretyzowane. Niedawno zakupiliśmy tzw. Dom Turka w Augustowie. To jest miejsce kaźni NKWD i UB, gdzie m.in. organizowano obławę augustowską - powiedział. Gliński wyjaśnił, że w Domu Turka powstanie Muzeum Obławy Augustowskiej - oddział Instytutu Pileckiego.

- W Łodzi powołaliśmy razem z Rzecznikiem Praw Dziecka i z łódzkim Instytutem Pamięci Narodowej (...) Muzeum Dzieci Polskich. Tam, na ul. Przemysłowej działał obóz koncentracyjny dla polskich dzieci. Przygotowywano w nim polskie dzieci w wieku od 6 do 16 lat do pracy na robotach niemieckich. Życie straciło tam kilkaset dzieci - mówił.

- Ten nieludzki system trzeba przypominać. Żyjemy we wspólnej Europie, ale rachunek krzywd nie został jeszcze dokonany do końca - podkreślił wicepremier.

Szef resortu kultury zwrócił uwagę, że w Polsce powstają "nie tylko muzea pamięci, martyrologiczne". - W Łebie powstaje piękne Muzeum Archeologii Podwodnej, gdzie będą pokazywane wspaniałe rzeczy. Uratowaliśmy Muzeum Techniki, którego nową siedzibę mamy zamiar zbudować na błoniach Stadionu Narodowego - wyjaśnił Gliński.

dz

Czytaj także

Biały kruk wyścigów na wyspie Man trafi do muzeum!

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 15:30
Rzadki egzemplarz motocykla sprzed I Wojny Światowej, którym w 1914 roku jeździł prawdziwy pionier Tourist Trophy zostanie wystawiony w specjalnej muzealnej galerii. Co jest w nim szczególnego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Belgii powstanie Memoriał generała Maczka. Memoriał powstanie w bunkrze z II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 14:45
W Belgii trwają przygotowania do stworzenia pierwszego w tym kraju Memoriału generała Stanisława Maczka, którego I Dywizja Pancerna wyzwalała spod niemieckiej okupacji holenderskie i belgijskie miasta. Muzeum powstanie w miejscowości Roeselare we Flandrii, którą "maczkowcy" wyzwolili na początku września 1944 roku. Jutro leci tam polska delegacja, a dziś w Roeselare była Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Warszawa kocha Chopina". Trwają eliminacje do 18. Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 09:45
Od poniedziałku niemal 160 pianistów z całego świata ubiega się o tytuł jednego z osiemdziesięciu uczestników 18. Konkursu Chopinowskiego. O eliminacjach do konkursu w "Trójce przed południem" opowiedział rzecznik wydarzenia Aleksander Laskowski.
rozwiń zwiń