X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"To zwykła, niska zemsta". Zarembiuk o uchodźcach sprowadzanych przez Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 14:45
- Mszcząc się na Zachodzie i Unii Europejskiej, Białoruś przysyła na granice z Polską i Litwą uchodźców m.in. z Iraku i krajów afrykańskich. Najpierw wysyła po nich samoloty, zarabia na tym pieniądze, później uchodźcy proszą o azyl w Polsce i na Litwie. To państwowe piractwo - mówił w Polskim Radiu 24 Aliaksandr Zarembiuk (fundacja "Białoruski Dom").
Aleksander Łukaszenka podczas spotkania z Władimirem Putinem, Petersburg, 13.07.2021
Aleksander Łukaszenka podczas spotkania z Władimirem Putinem, Petersburg, 13.07.2021Foto: PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

W tym roku nielegalnie próbowało przedostać się z Białorusi na Litwę co najmniej 1800 osób, 22-krotnie więcej niż podczas całego 2020 roku. Wśród zatrzymanych większość stanowią obywatele krajów Bliskiego Wschodu i Afryki.

frontex1200.jpg
Litwini zatrzymali 60 nielegalnych migrantów. Sześciu z nich w pobliżu granicy z Polską

Problem nielegalnych migrantów nasilił się pod koniec maja. Uchodźcy przybywają do Mińska bezpośrednimi lotami ze Stambułu i z Bagdadu. Następnie samochodami są przewożeni na granicę z Litwą. Po przekroczeniu zielonej granicy są zatrzymywani przez litewskich pograniczników i zgłaszają im prośbę o udzielenie azylu.

Jak podkreślał Aliaksandr Zarembiuk, działania reżimu Łukaszenki "to zwykła, niska zemsta". - Sprowadzanie uchodźców to celowa polityka Łukaszenki przeciwko Polsce i Litwie, krajom, które najbardziej wsparły Białoruś w walce o niepodległość - zauważył.

- To są działania celowe. Pierwszym zaatakowanym krajem była niewielka Litwa, już widzimy obozy uchodźców, teraz coraz bardziej będzie atakowana Polska, coraz więcej samolotów będzie przewoziło uchodźców, którzy trafią pod granicę, do Brześcia, Grodna, ci ludzie będą przechodzić granicę i prosić o pomoc - dodał białoruski opozycjonista.

-  Łukaszenka zachowuje się infantylnie, pokazuje, że jest nieprzewidywalny. Z tym człowiekiem nie da się rozmawiać i dogadywać, on i tak zrobi później swoje - mówił Aliaksandr Zarembiuk.

Posłuchaj
23:19 PR24_mp3 2021_07_15-13-34-36.mp3 Aliaksandr Zarembiuk o działaniach reżimu Aleksandra Łukaszenki (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Duża część zatrzymanych na litewskiej granicy to obywatele krajów Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Wilno uważa, że to celowe działania reżimu w Mińsku, i nazywa je formą wojny hybrydowej.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

GośćAliaksandr Zarembiuk

Data emisji: 15.07.2021

Godzina emisji: 13.34

PR24/ka

Czytaj także

Grzegorz Kuczyński: Białoruś staje się przyczółkiem rosyjskich wpływów

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 15:00
- Pomoc rosyjską można rozpatrywać na dwóch płaszczyznach: wspieranie białoruskiego reżimu w walce z opozycją i konfrontację Rosji i jej białoruskiego sojusznika z Zachodem - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Represje na Białorusi. Zatrzymano obrońcę praw człowieka Alesia Bialackiego

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 23:40
Białoruski obrońca praw człowieka Aleś Bialacki został zatrzymany. Białoruskie służby przeszukały siedzibę kierowanego przez niego Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna i kilkanaście innych organizacji pozarządowych.
rozwiń zwiń