X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

TK w 2005 roku orzekł wyższość prawa polskiego nad unijnym. Przewodniczącym składu był dzisiejszy sędzia TSUE

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:27
Trybunał Konstytucyjny rozpatruje wniosek premiera Mateusza Morawieckiego z marca tego roku dotyczący zgodności z polską konstytucją wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej. Radosław Fogiel udostępnił uzasadnienia orzeczenia TK z 2005 mówiącego o wyższości prawa polskiego nad unijnym. Przewodniczącym składu był wówczas dzisiejszy sędzia TSUE.
Gmach Trybunału Konstytucyjnego
Gmach Trybunału KonstytucyjnegoFoto: shutterstock

Wątpliwości szefa rządu budzą trzy unijne przepisy. Chodzi między innymi o zapisy, na mocy których Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) jest w stanie wstrzymać lub odroczyć wykonanie danej czynności prawnej przez polskie sądy.

Radosław Fogiel z Prawa i sprawiedliwości opublikował na Twitterze orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2005 roku na temat wyższości polskiego prawa nad międzynarodowym. Przewodniczącym ówczesnego składu był Marek Safjan, który dziś jest sędzią TSUE, czyli organu który stosuje wyższość prawa unijnego nad polskim.

W uzasadnieniu z 2005 roku możemy przeczytać, że "Konstytucja pozostaje zatem - z racji swej szczególnej mocy - "prawem najwyższym Rzeczypospolitej Polskiej" w stosunku do wszystkich wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych. Dotyczy to także ratyfikowanych umów międzynarodowych o przekazaniu kompetencji w niektórych sprawach."

dz, IAR, twitter

Czytaj także

Kwestia wyższości konstytucji nad prawem unijnym. TK: posiedzenie odroczone do czwartku

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 16:45
Do godz. 13 w czwartek Trybunał Konstytucyjny odroczył rozpatrywanie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym zapisanej w Traktacie o Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister sprawiedliwości o wniosku premiera do TK: chodzi o suwerenność państw członkowskich UE

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 11:21
- Prawo Unii Europejskiej nie ma pierwszeństwa przed polską Konstytucją, a ostatnie słowo w tych sprawach należy do Warszawy, a nie Luksemburga czy Brukseli - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Paruch: instytucje europejskie zaczynają łamać traktat z Lizbony, stają się niepraworządne

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 11:05
- Unia Europejska stara się być superpaństwem, przejąć kompetencje państw narodowych. W tym zakresie instytucje europejskie - przede wszystkim Parlament Europejski, a w ostatnim czasie także Trybunał Sprawiedliwości - zaczynają łamać traktat z Lizbony, czyli zaczynają się zachowywać niepraworządnie - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Waldemar Paruch. 
rozwiń zwiń