X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zakończy trwający od roku pat". Mieczysław Kasprzak o wyborze prof. Marcina Wiącka na RPO

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 17:35
- To zasługa Władysława Kosiniaka-Kamysza, by zwrócić się do Rad Wydziałów uniwersytetów, aby wskazały kandydata. To z Uniwersytetu Warszawskiego dostaliśmy propozycję kandydatury prof. Marcina Wiącka - mówił w Polskim Radiu 24 Mieczysław Kasprzak (Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska).
Mieczysław Kasprzak
Mieczysław Kasprzak Foto: PR24/RB

Sejm zdecydowaną większością głosów wybrał prawnika, prof. Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich.

wiacek 1200 pap.jpg
"Prof. Wiącek ma zwycięstwo w kieszeni". Publicyści o wyborze nowego RPO

Był on wspólnym kandydatem na tę funkcję klubu PiS i klubów opozycyjnych - PSL-Koalicja Polska, UED, Konserwatyści oraz Lewicy, a także kół Polska 2050 oraz Polskie Sprawy. Aby Wiącek mógł objąć urząd, na jego wybór musi się zgodzić Senat.

Marcin Kasprzak podkreślał, że wybór prof. Marcina Wiącka na RPO był dobrą decyzją. - Dobrze się stało i trzeba podziękować PiS, że przejrzał na oczy w sprawie tej kandydatury - zaznaczył.  

- Poprzednim razem głosiliśmy PiS, żeby poparł prof. Marcin Wiącek, by przerwać trwający od roku pat. Wprowadzenie komisarza na stanowisko RPO byłoby naruszeniem zasad ładu konstytucyjnego, byłby on z politycznego nadania - zauważył poseł.

Jak dodał gość audycji, wszyscy powinni być zadowoleni z tej kandydatury. - My mamy satysfakcję, jako PSL, że mogliśmy być tą trzecią siłą, która rozwiązuje problemy - powiedział.

- Senat powinien się zebrać i potwierdzić wybór, tak by RPO organizował swoje biuro i podjął działanie. Patrząc na to, co się dzieje w sejmie, marszałek senatu powinien zaplanować posiedzenie - podsumował Marcin Kasprzak.

Posłuchaj
13:06 PR24_mp3 2021_07_12-16-36-21.mp3 Marcin Kasprzak o wyborze prof. Marcina Wiącka na RPO (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR 24)

Do głosowania nad Rzecznikiem Praw Obywatelskich ma dojść podczas najbliższego posiedzenia Senatu, który będzie obradował w dniach 21 a 23 lipca. Podczas tego samego posiedzenia senatorowie mają głosować nad wybranym przez Sejm na prezesa IPN Karolem Nawrockim.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Rozmowa PR 24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Mieczysław Kasprzak

Data emisji: 12.07.2021

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka

Czytaj także

Sejm wybrał prof. Wiącka na nowego RPO. Andrzejewski: jego poprzednik ewidentnie naruszał konstytucję

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 10:40
- Zasadą działania RPO powinno być posłuszeństwo obowiązującemu prawu. Poprzedni rzecznik bardziej hołdował temu, co mówią nam organa UE, niż temu, co wynika z orzeczeń polskiego Trybunału Konstytucyjnego. I to było niedopuszczalne - mówił w Polskim Radiu 24 wiceprzewodniczący Trybunału Stanu Piotr Andrzejewski.  
rozwiń zwiń