X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zyskają na tym i PiS, i PO". Prof. Rafał Chwedoruk o powrocie Donalda Tuska

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 22:59
- Tę wypowiedź, można powielać odnośnie polskiej polityki od 2006 roku. Na "powrocie na 100 proc." Donalda Tuska zyskają PiS i PO - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Prof. Rafał Chwedoruk
Prof. Rafał ChwedorukFoto: PR24

3 lipca odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej, podczas którego w wyniku zmian w zarządzie, Borys Budka i Donald Tusk zostali wiceprzewodniczącymi partii. Jako najstarszy wiekiem wiceszef ugrupowania, zadania przewodniczącego PO od tego momentu wykonuje były premier.

Czytaj także:
tusk 1200 pap.jpg
Prof. Ryba: Tusk chce powalczyć o elektorat PSL i ruchu Hołowni

Prof. Rafał Chwedoruk pytany o to, kto najbardziej skorzysta na powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki, stwierdził, że będzie to Platforma Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość. Z kolei "dla wszystkich pozostałych partii, czyli głównie formacji opozycyjnych", "taka gwałtowna bipolaryzacja jest wiadomością niekorzystną". 

Czytaj także:

Posłuchaj
21:23 PR24_mp3 2021_07_06-21-36-07.mp3 prof. Rafał Chwedoruk o powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki. ("Północ-Południe")

Zysk dla PO i PiS 

- PO przeżywała w ostatnich miesiącach niewątpliwie największy kryzys w swoich dziejach - sondażowy, związany z przywództwem, ideowy. Siłą rzeczy dojdzie do konsolidacji działaczy - ocenił ekspert. Rozmówca przyznał, że "nie ma cienia wątpliwości, że znajdzie to odzwierciedlenie w poprawie notowań sondażowych", choć na ten moment trudno przewidzieć w jakim stopniu. 

Czytaj także:
Czarnecki PAP 1200.jpg
Czarnecki o powrocie Tuska: to nie jest dobra wiadomość dla Hołowni

Z kolei w przypadku PiS, jak tłumaczył gość PR24 - "dojście tej partii do władzy w dużym stopniu odbyło się w 2014-2015 roku poprzez negatywną ocenę rządów de facto Donalda Tuska, choć nie był już wówczas prezesem Rady Ministrów". - Dla PiS-u wygodne jest to, że będzie można przywrócić wiele treści związanych z krytyką szczególnie ostatnich lat pełnienia przez niego premierostwa - zauważył prof. Rafał Chwedoruk.  

- Dla wielu wyborców wahających się, rzadziej uczestniczących w wyborach, a są to zwykle wyborcy umiarkowani, przyjście wyrazistego polityka stanowiącego dla części tych wyborców negatywny punkt odniesienia, może być dodatkową zachętą, by pozostać przy PIS-ie, bądź ponowić swoje deklaracje dla tej partii - podkreślił rozmówca. 

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: prof. Rafał Chwedoruk, politolog Uniwersytet Warszawski

Data emisji: 05.07.2021

Godzina emisji: 21.35

jbt/pr24

Czytaj także

Wielki powrót Donalda Tuska? Szczepański: były premier dostał to, czego chciał

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 20:00
- Trzeba powiedzieć, że powrót Donalda Tuska to jest nadanie dynamiki temu, co dzieje się na opozycji. Przynajmniej przez te ostatnie trzy dnia zupełnie inaczej wygląda ta sytuacja opozycyjna, tak się wydaje. Trzeba zauważyć, że Donald Tusk dostał wszystko, co chciał - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Szczepański (publicysta Interia.pl). Gościem "Debaty Dnia" był także Kamil Kwiatek (publicysta wpolityce.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tusk jest silny słabością swojej konkurencji". Dr Bartosz Rydliński o sytuacji w PO

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 21:32
- Przewodniczącym Platformy Obywatelskiej jest Donald Tusk, a Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, czyli wracamy do starych, dobrze nam znanych czasów, gdy będziemy ogniskować emocje i uwagę opinii publicznej na tym zderzeniu kolosów polskiej polityki XXI w, to powrót do wojny między PO a PiS - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński.
rozwiń zwiń