X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Decyzja Senatu ws. RPO. Suski: PO chodzi o to, by jak najbardziej przeszkadzać

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 12:46
- Niestety brak klasy politycznej podczas wczorajszych obrad Senatu jest przerażający, pokazuje, że na bardzo ważne stanowisko w tym kraju, nie jesteśmy w stanie unieść się ponad podziałami politycznymi - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Semeniuk (wiceminister w MRPiT). Gośćmi audycji byli także: Marek Suski (PiS), Andrzej Szejna (Lewica) oraz Artur Dziambor (Konfederacja).
Kandydatka PiS na stanowisko RPO, senator niezależna Lidia Staroń na sali obrad Senatu. Warszawa, 18.06.2021.
Kandydatka PiS na stanowisko RPO, senator niezależna Lidia Staroń na sali obrad Senatu. Warszawa, 18.06.2021. Foto: PAP/Leszek Szymański

Senat nie wyraził zgody na powołanie Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich. Jej kandydaturę poparło 45 senatorów, przeciw było 51, 3 wstrzymało się od głosu, a jedna osoba nie wzięła udziału w głosowaniu.

Piotr Kaleta 1200.jpg
Senat zablokował wybór Lidii Staroń na RPO. Piotr Kaleta: należy zakończyć ten cyrk

Marek Suski zauważył, że wynik głosowania w Senacie nie jest zaskoczeniem. - Patrząc na to, jak zachowuje się PO, można było przewidzieć, że tak się zdarzy (…) Widać wyraźnie, że Platforma Obywatelska nie chce rzecznika Praw Obywatelskich, tylko rzecznika PO. Lidia Staroń była w PO, teraz jest niezależna, PO nie zagłosowało na niezależnego kandydata. Chodzi o to, by jak najbardziej blokować i przeszkadzać - stwierdził.

- Chciałbym mieć takiego rzecznika, który będzie po prostu sprawiedliwy i będzie bronił ludzi, którym się dzieje krzywda. Jeżeli będą ludzie atakowani przez agresywnych działaczy LGBT, to będzie bronił atakowanych, a nie agresora. Mamy chęć wyboru rzecznika, który będzie niezależny i nie będzie wyznawcą jakiejś ideologii - dodał poseł.

Andrzej Szejna podkreślał rolę RPO. - Wprowadzenie komisarza  byłoby złamaniem konstytucji, choć dla PiS to nic nowego. Apelowałbym o trochę rozsądku, RPO to instytucja, która ma w Europie i na świecie tradycję i sens (…) My chcemy jedynie, by RPO nie był politykiem czy polityczką. Zaproponowaliśmy prof. Wiącka, który mógłby być zaakceptowany także przez PiS. To profesjonalny konstytucjonalista bez legitymacji partyjnej - zwracał uwagę.

- Jeżeli my, jako klasa polityczna, nie potrafimy wybrać wybitnego konstytucjonalisty, osoby apolitycznej, która będzie równoważyć poglądy (…), która będzie bronić zarówno osób głęboko wierzących, niewierzących czy ze środowisk LGBT to znaczy, że dorośliśmy do tego, by być politykami - ocenił.

Posłuchaj
51:14 PR24_mp3 2021_06_19-10-09-03.mp3 Komentarze po decyzji senaty ws. RPO (Polskie Radio 24 / Sztuka słuchania)

Zdaniem Artura Dziambora, wybór RPO jest nacechowany politycznie. - PiS niestety uznaje, że RPO to kolejna instytucja, która może przejąć i w której szefem musi być ktoś z legitymacją partyjną. Mam nadzieje, że po trzech nieudanych próbach zejdzie z tej ścieżki - komentował.

- Robert Gwiazdowski wystawiony przez PSL i Konfederację (…) był kandydatem na tyle niepasującym wszystkich, że uznaliśmy, że jest idealny na stanowisko RPO, ponieważ Rzecznik ma bronić obywateli przed władzą i decyzjami politycznymi, a nie usługiwać władzy i wykonywać polityczne polecenia - przypominał poseł.

Olga Semeniuk podkreślała, że RPO powinien patrzeć przede wszystkim na obywatela. - Robi to od 30 lat Lidia Staroń, bardzo intensywnie pracując ze środowiskami społecznymi i obywatelskimi. Wyrzutem opozycji było to, że pani Staroń nie ma wykształcenia prawniczego. Nie ma obowiązku posiadania wykształcenia prawniczego, aby móc startować na to stanowisko - dodała.

- Osoba, która będzie piastowała to stanowisko, musi się wykazać empatią do społeczeństwa, to podstawa. Dokumenty, prawo czy konstytucja są niezbędne, bardzo ważne, ale na pierwszym miejscu zawsze stoi człowiek - dodała.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Sztuka słuchania

Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Marek Suski, Andrzej Szejna, Artur Dziambor, Olga Semeniuk 

Data emisji: 19.06.2021

Godzina emisji: 10.09

PR24/ka

Czytaj także

Maria Koc: większość senacka chce, żeby RPO zajmował się polityką i walczył z rządem

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 18:57
- Pytania były tendencyjne, pytania miały charakter ideologiczno-polityczny. Te pytania pokazały, jak większość senacka widzi funkcjonowanie Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce. RPO ma się zajmować polityką, ma walczyć z rządem, ma się przeciwstawiać reformie wymiaru sprawiedliwości i ma się zajmować ideologią - mówiła w Polskim Radiu 24 senator Maria Koc, komentując debatę senacką nad wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fiasko wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Borowiak: to decyzja Senatu

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 21:30
- Mamy bardzo niedobrą sytuację, bo od prawie roku urząd RPO pozostaje nieobsadzony. Dzieje się to tak naprawdę decyzją Senatu, ponieważ Sejm wyłaniał rzeczników - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Borowiak, poseł PiS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Liczyłem na przyzwoitość senatorów". Marek Król o głosowaniu ws. wyboru RPO

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 22:10
- Za panią Lidią Staroń stoją setki ludzi, którym uratowała często życie i dobra materialne, które potracili i robiła to zupełnie spontanicznie - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Król, publicysta.
rozwiń zwiń