X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Proces ws. seksafery b. parlamentarzysty PO. Sprawa Stefana N. odbywa się z wyłączeniem jawności

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 06:40
Przed Sądem Rejonowym Łódź-Widzew toczy się proces byłego parlamentarzysty PO Stefana N. i dwóch łódzkich biznesmenów, związany z seksaferą korupcyjną. Kolejna rozprawa zaplanowana jest na poniedziałek, ale postępowanie toczy się z wyłączeniem jawności.
Stefan N.
Stefan N.Foto: Agencja Forum

Proces przeciwko Stefanowi N. i dwóm biznesmenom – Bogdanowi W. i Wojciechowi K. rozpoczął się przed Sądem Rejonowym dla Łodzi-Widzewa bez wiedzy i udziału mediów. Rzeczniczka Sądu Okręgowego w Łodzi, sędzia Iwona Konopka przekazała, że pierwsza rozprawa odbyła się już 18 listopada 2020 r. i przeprowadzonych zostało już osiem rozpraw, ale postępowanie toczy się z wyłączeniem jawności. Stało się tak na wniosek obrony oskarżonego, która argumentowała go ważnym interesem prywatnym, zarówno strony oskarżonej, jak i pokrzywdzonej. Z ustaleń PAP wynika, że Stefan N. nie pojawił się w sądzie ani razu.

ni12.jpg
Korzyści osobiste w postaci usług seksualnych. Poseł Stefan N. usłyszał zarzut

"Korzyści osobiste"

Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi oskarża byłego posła na Sejm RP oraz dwóch biznesmenów o przestępstwa korupcyjne. 77-letni dziś Stefan N. miał przyjmować "korzyści osobiste w związku z pełnieniem funkcji publicznych", co zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności. Materiał dowodowy obciążający byłego parlamentarzystę został zgromadzony m.in. dzięki podsłuchom, obserwacji i zeznaniom świadków.

- Stefan N. w związku ze sprawowaną funkcją posła na Sejm RP w okresie od stycznia 2013 r. do końca 2015 r. wielokrotnie przyjmował korzyści osobiste i majątkowe, w postaci opłacanych usług seksualnych w zamian za działania na rzez spółek powiązanych z jednym z łódzkich biznesmenów. Dzięki wsparciu i działaniom podejmowanym przez byłego posła, biznesmen związany dotychczas jedynie z branżą restauracyjną zawarł intratne kontrakty na dostawy miału węglowego i fosforytów dla Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. w lutym 2014 r., w sierpniu 2015 r. i we wrześniu 2015 r. Ich łączna wartość sięgała 13 milionów złotych – podał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej. PK informowała, że zawarcie tych umów było możliwe dlatego, że były prezes zakładów chemicznych miał wobec Stefana N. "osobiste zobowiązania". Były poseł miał również podejmować starania, by w Urzędzie Miasta Łodzi pracę dostała osoba polecona mu przez Wojciecha K.

Czytaj także:

Usługi seksualne, które stanowiły łapówkę dla N., mieli opłacać właśnie Bogdan W. i Wojciech K. Przedsiębiorcy wyszukiwali Stefanowi N. partnerki seksualne, organizowali miejsca, w których dochodziło do zbliżeń i zawozili do nich posła. Takie "imprezy" miały się odbyć co najmniej 31 razy. Kobiety, które "dostarczano" parlamentarzyście, trudniły się prostytucją, ale wśród nich znalazła się także kobieta, która nie świadczyła zawodowo usług seksualnych.

O sprawie Stefana N. zrobiło się głośno w pierwszym kwartale 2019 r. Wówczas CBA poinformowało o zatrzymaniu osób, które miały korumpować Stefana N. Przekazano też, że Prokurator Generalny przesłał do Marszałka Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej.

Były poseł zrzekł się immunitetu, który formalnie został mu uchylony 13 marca 2019 r., wkrótce potem usłyszał zarzuty. Prokuratura Krajowa w Łodzi informowała, że N. odniósł się do przedstawionego zarzutu, odmówił składania wyjaśnień oraz odpowiedzi na pytania prokuratora. Wobec parlamentarzysty nie stosowano żadnych środków zapobiegawczych.

Cytowany przez wp.pl Stefan N. w styczniu 2019 roku mówił, że nie przyjmował łapówek i nie załatwiał kontraktów. "Chodzi o przykrycie medialnie sprawy taśm Kaczyńskiego. Nie mam żadnego związku z tą sprawą" – twierdził w rozmowie z portalem.

dz

Czytaj także

Cennik prof. Grodzkiego? Wikło: 10 tys. złotych skracało termin operacji do 3 dni

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 16:15
- Za kolejne 10 tysięcy można było mieć pewność, że ten wspaniały chirurg osobiście będzie operował - tak wynika z tych zeznań, które śledczy zebrali. A za 5 tysięcy można było mieć pewność, że będzie asystował przy tej operacji - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz śledczy Marcin Wikło z tygodnika "Sieci" pytany o ustalenia dotyczące sprawy Tomasza Grodzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew S. usłyszy kolejne zarzuty. Prokuratura oskarża go m.in. o wyłudzenia

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 08:17
Wielokrotnie skazywany przestępca Zbigniew S. zostanie dziś przesłuchany i usłyszy zarzuty w śledztwie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Chodzi o wyłudzenia podatku VAT w wysokości 2 mln zł oraz usiłowania wyłudzenia kolejnych 5 mln zł poprzez pozorowanie obrotu nieruchomościami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jest uzasadnienie ws. aresztu dla Sławomira Nowaka. Sąd pochwalił działania prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 07:11
Jest uzasadnienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który 2 czerwca zdecydował, że podejrzany o korupcję Sławomir Nowak powinien wrócić do aresztu śledczego, jeżeli nie wpłaci 1 mln zł kaucji. PAP dotarła do treści tego dokumentu.
rozwiń zwiń