X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Konflikt izraelsko-palestyński. Podczas protestu w sprawie żydowskiego osiedla zginął 15-latek

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 09:41
- W akcji protestu przeciwko reaktywanemu osiedlu żydowskiemu k. Nablusu zginął 15-latek a sześć innych osób odniosło rany - podało ministerstwo zdrowia Autonomii Palestyńskiej. - Chłopiec niósł zagrożenie dla życia żołnierzy - podała rzecznik armii Izraela.
Pogrzeb 15-latka
Pogrzeb 15-latkaFoto: PAP/EPA/ALAA BADARNEH

Jak podkreślono w komunikacie, uczestniczył on w akcji ulicznej uzbrojonych bojówek palestyńskich. - Protestujący palili opony, rzucali kamieniami i odpalali race w kierunku izraelskich żołnierzy, którzy osłaniali osiedle. Niosło to zagrożenie dla ich życia - zaznaczyła rzeczniczka sił obronnych Izraela w komunikacie cytowanym przez agencję Reutera. - Oddział zastosował środki rozpraszania; żołnierze byli zmuszeni do użycia broni - podkreślono.

izrael plakaty z Netanjahu free 1200
"Opozycja stara się stworzyć koalicję zmiany". Cegielski o sytuacji politycznej w Izraelu

Zamieszki

Do zamieszek w pobliżu Nablusu, położonego w Samarii na Zachodnim Brzegu Jordanu, doszło w zaledwie dwa tygodnie od ogłoszenia 20 maja zawieszenia broni w starciach izraelsko-palestyńskich, które trwały 11 dni w maju. Zginęło w nich łącznie 256 Palestyńczyków w Strefie Gazy oraz 13 Izraelczyków - przypomina BBC News.

Do protestów przeciwko budowie nielegalnego osiedla żydowskiego w Evyatar na terenach wchodzących w skład Zachodniego Brzegu Jordanu dochodziło od kilku tygodni.

Osiedle to zostało założone w 2013 r., ale w związku z mnożącymi się atakami zostało potem zlikwidowane. Mimo to grupa żydowskich osadników wciąż stara się ożywić to miejsce, nie zważając na starcia z okoliczną ludnością palestyńską. W maju doszło tam do zastrzelenia młodego izraelskiego mężczyzny.

Czytaj więcej:

- Obecnie osiedle jest zamieszkiwane przez 47 rodzin - pisze BBC News na swym portalu. Przed tygodniem ministerstwo obrony Izraela wydało bezwzględny nakaz opuszczenia przez nich Evyataru. Zakazano też jakichkolwiek dalszych prac budowlanych. - Decyzji o ewakuacji osadników nie cofnięto mimo nacisków ze strony b. premiera Benjamina Netanyahu wnioskującego odłożenie jej w czasie - pisze BBC.

Izrael okupuje te tereny od 1967 r. Ocenia się, że na obszarze wschodniej Jerozolimy i Zachodniego Brzegu Jordanu mieszka łącznie 600 tys. Izraelczyków. Są oni skupieni w 140 osiedlach żydowskich, jakie tam powstały.

Palestyńczycy sprzeciwiają się polityce władz Izraela dążących - droga faktów dokonanych - do zmiany struktury etnicznej terenów na wschód i północ od Jerozolimy.

Pogrzeb 15-letniego Mohammeda Hamayela odbył się jeszcze w piątek, zaraz po jego zastrzeleniu przez izraelskich żołnierzy.

dz

Czytaj także

Rakowski: zawieszenie broni pomiędzy Hamasem a Izraelem wcale nie powoduje zakończenia konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2021 20:20
- Wiele krajów arabskich uważało, że im szybciej zakończy się konflikt Izraela z Hamasem, tym mniejsza szansa na to, że rozleje się on na inne państwa - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, komentator polityki bliskowschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt palestyńsko-izraelski. Sekretarz stanu USA spotka się z przywódcami obu stron sporu

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 16:50
Sekretarz stanu USA Antony Blinken uda się w poniedziałek na Bliski Wschód, by spotkać się m.in. z przywódcami Izraela oraz Palestyny - poinformował Departament Stanu. Spotkania poświęcone będą konfliktowi, który na początku maja wybuchł między rządzącym Strefą Gazy Hamasem a Izraelem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador Palestyny: premier Netanjahu powinien stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 17:26
Ambasador Palestyny w Warszawie chce postawienia izraelskiego premiera przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Mahmud Khalifa uważa, że to premier Benjamin Netanjahu doprowadził do najnowszej wojny w Strefie Gazy. Zakończony w piątek konflikt zbrojny kosztował życie 248 osób po stronie palestyńskiej i 13 po stronie izraelskiej.
rozwiń zwiń