X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szczyt NATO w Brukseli. Szczerski: oczekujemy, że USA potwierdzą kontynuowanie zaangażowania w Europie

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 08:36
 - Oczekujemy, że na szczycie NATO zostanie wyraźnie podniesiona i potwierdzona kwestia kontytuowania amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo Europy, w tym wschodniej flanki NATO - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.
Krzysztof Szczerski
Krzysztof SzczerskiFoto: Marek Borawski/Kancelaria Prezydenta RP

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie NATO w Brukseli. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej podkreślił w rozmowie z PAP, że istotą poniedziałkowego spotkania liderów państw NATO będzie to, że jest to okazja do "wysłuchania osobiście koncepcji polityki bezpieczeństwa nowej administracji amerykańskiej".

ukraina żołnierz free twitter tt 1200.jpg
USA zdecydowały o pomocy wojskowej dla Ukrainy. Chcą przekazać 150 mln dolarów

Najważniejszy element

- To będzie najważniejszy element w sensie dyplomatycznym tego szczytu - powiedział Szczerski. Jak zaznaczył, "będzie to krótkie, kilkugodzinne spotkanie; pełnoprzeglądowy szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, taki jak warszawski w 2016 r., jest planowany na przyszły rok".

Minister zaznaczył, że szczyt NATO będzie trzecim wielostronnym spotkaniem z udziałem zarówno prezydenta Dudy, jak i prezydenta USA Joe Bidena. - Pierwsze dwa odbyły się online z powodu pandemii - szczyt klimatyczny zwołany z inicjatywy prezydenta Bidena oraz szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO na zaproszenie prezydenta Dudy i prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa - powiedział Szczerski. Jak dodał, atutem poniedziałkowego spotkania w Brukseli jest to, że będzie ono miało charakter bezpośredni.

- Czekamy na to, jaką koncepcję bezpieczeństwa przedstawi strona amerykańska. Oczekujemy, że będzie w niej bardzo wyraźne podniesione to, o czym administracja prezydenta Bidena mówiła już wcześniej, czyli sprawa kontynuowania, a nawet wzmocnienia zaangażowania amerykańskiego w bezpieczeństwo Europy, w tym wschodniej flanki NATO. Takie było też przesłanie prezydenta Bidena na szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki. Oczekujemy, że zostanie to potwierdzone na szczycie NATO w Brukseli - dodał minister.

Czytaj także:

Po drugie, zaznaczył, "ważne jest, by sojusznicy potwierdzili wolę kontynuowania działań zmierzających do adaptacji Sojuszu do nowych wyzwań w oparciu o bezpieczeństwo terytoriów państw NATO z uwzględnieniem strategii 360 stopni". - Po decyzji o wycofaniu się NATO z Afganistanu wracamy do bazowych obowiązków Sojuszu, czyli skupienia się nie tyle na misjach poza terytorium NATO, a raczej na zdolności do obrony i odstraszania w ramach terytorium Sojuszu - powiedział Szczerski.

mid-epa09262184-2.jpg
"Zostaliśmy usadowieni w szeregu sojuszników". Amerykanista o polityce międzynarodowej Joe Bidena

Identyczny status bezpieczeństwa

Jak dodał, ważne jest, by podkreślono, że "status bezpieczeństwa wszystkich członków NATO jest identyczny i NATO powinno być w takim samym stopniu zaangażowane w bezpieczeństwo całości swego terytorium".

- Adaptację Sojuszu do nowych wyzwań widzimy też jako rozbudowywanie zdolności obronnych na wschodniej flance. Z naszego punktu widzenia jest istotne, by potwierdzona została fundamentalna waga wyzwań, które są za wschodnimi granicami Sojuszu, gdzie sytuacja jest coraz bardziej skomplikowana - powiedział minister. Zaznaczył, że "ostatnie prowokacyjne manewry Rosji wokół Morza Czarnego oraz wydarzenia na Białorusi pokazują, że granica wschodnia NATO jest dziś bardzo wrażliwa".

- Liczymy też na to, że uda się podtrzymać w NATO wolę poszerzania Sojuszu. Uważamy, że NATO powinno dać jasny sygnał, że jest gotowe do tego, by rozszerzać swój skład o nowe kraje i że ten mechanizm nie może być zakładnikiem innych procesów. To musi być proces wynikający z woli Sojuszu, a nie z jakichś porozumień z państwami spoza NATO - podkreślił prezydencki minister.

Czytaj także:

Szczerski zaznaczył, że ze względu na pandemię a także fakt, że sam szczyt jest spotkaniem krótkim, kwestia spotkań bilateralnych "jest dynamiczna". - One wszystkie będą umawiane praktycznie na bieżąco. Dziś mogę potwierdzić na pewno, że dojdzie do spotkania prezydenta Dudy z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem - poinformował. Dodał, że odkąd Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej, NATO jest główną płaszczyzną strategicznego dialogu między Warszawą a Londynem.

W poniedziałek po południu z Brukseli, po zakończeniu szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, prezydent Duda uda się bezpośrednio do Bratysławy, by wziąć udział w inauguracji konferencji GLOBSEC. Tematem tegorocznej konferencji jest "środkowoeuropejska droga do odbudowy po pandemii".

W Bratysławie Andrzej Duda spotka się z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą oraz po raz pierwszy z nowym prezydentem Chorwacji Zoranem Milanoviciem.

dz

Czytaj także

Szef MSZ: Ukraina ma prawo oczekiwać wsparcia, ale nie oznacza ono rychłej perspektywy atlantyckiej

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 23:28
Szef MSZ Zbigniew Rau nie widzi obecnie szans na zbudowanie konsensusu wokół otwarcia drzwi NATO dla naszych wschodnich sąsiadów. Na zakończenie wizyty w Rydze minister spraw zagranicznych podkreślał, że Polska opowiada się za perspektywą członkostwa w Sojuszu dla takich krajów jak Ukraina czy Gruzja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afganistan chce większej współpracy z Polską

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 15:58
Wiceminister spraw zagranicznych Afganistanu Mirwais Nab powiedział Polskiemu Radiu, że jego kraj chce zwiększyć dotychczasową współpracę z Polską. Polityk w Warszawie spotkał się z wiceszefem polskiej dyplomacji Marcinem Przydaczem oraz z przedstawicielami Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Były to pierwsze tego typu polsko-afgańskie konsultacje od 30 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rosną wydatki państw NATO na obronność". Jens Stoltenberg przedstawił raport

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 17:10
Siódmy rok z rzędu kraje NATO zwiększają wydatki na obronność - powiedział sekretarz generalny Sojuszu. Jens Stoltenberg przedstawił raport kwatery głównej z którego wynika, że 10 państw na 30, w tym Polska, spełnia wymóg co najmniej 2 procent PKB na wydatki związane z obronnością.
rozwiń zwiń