X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W Rzeszowie odbyła się debata kandydatów na prezydenta miasta. To ostatnie takie spotkanie przed wyborami

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 20:02
Ochrona zdrowia, wsparcie młodych i rodziny oraz klimat i środowisko - były głównymi tematami czwartkowej, ostatniej debaty kandydatów przed przedterminowymi wyborami prezydenta Rzeszowa, które odbędą się w niedzielę 13 czerwca. Debatę zorganizowała stacja Polsat News.
Debata kandydatów na prezydenta Rzeszowa
Debata kandydatów na prezydenta RzeszowaFoto: PAP/Darek Delmanowicz

O urząd prezydenta Rzeszowa ubiega się czworo kandydatów: popierana m.in. przez Prawo i Sprawiedliwość wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wspierany przez byłego prezydenta miasta Tadeusza Ferenca, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, wiceprzewodniczący rady Rzeszowa Konrad Fijołek, którego popierają m.in. Lewica, KO i PSL, oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

1200_Rzeszów_PAP.png
Wybory w Rzeszowie. Agaton Koziński: dla opozycji to cel nadrzędny

Ochrona zdrowia, klimat i wsparcie młodych

W rundzie dotyczącej ochrony zdrowia Leniart zauważyła, że miasto powinno wspierać leczenie pocovidowe oraz inwestycje w służbę zdrowia. Według Fijołka, miejska polityka zdrowotna powinna dotyczyć m.in. akcji związanych z profilaktyką. Warchoł zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, to do końca obecnej kadencji zwiększy miejski budżet na służbę zdrowia do 10 mln zł. Natomiast Braun skrytykował politykę rządu w związku ze zwalczaniem pandemii COVID–19, a swych kontrkandydatów nazwał "zjednoczoną koalicją" covidową, ludźmi ogarniętymi "amokiem ideologicznym".

W kolejnej rundzie rozmawiano o wspieraniu młodych i rodziny. Fijołek zaproponował wprowadzenie bonu żłobkowego dla dzieci, które nie dostały miejsca w publicznej placówce. Leniart podkreśliła, że problemem miasta jest mało żłobków miejskich. Jej zdaniem powinny one być na każdym osiedlu, żeby nie wozić dzieci na "drugi koniec miasta". Warchoł stwierdził, że ważnym elementem wspierania młodych jest powstawanie nowych miejsc pracy.

Czytaj także:

W dyskusji o klimacie i środowisku Leniart zaznaczyła, że w Rzeszowie potrzeba jest więcej terenów zielonych, w tym powstanie nad Wisłokiem Rzeszowskiego Parku Centralnego. Za konieczne przedsięwzięcie uznała wprowadzenie w mieście ładu przestrzennego. Warchoł w tym wątku debaty zauważył, że ważnym dla miasta jest rozwój centrum recyklingu oraz budowa biogazowni. Warunki środowiskowe – jego zdaniem – poprawi także "odkorkowanie miasta" przez budowę obwodnicy południowej. Według Fijołka, potrzeba m.in. więcej zieleni miejskiej, która będzie bliższa każdemu mieszkańcowi. Należy także tworzyć parki i skwery rekreacyjne dostępne dla każdego mieszkańca.

W ocenie posła Brauna, "polityką klimatyczną jest dobry klimat dla przedsiębiorców". W trakcie debaty kandydat jeszcze kilka razy krytykował obostrzenia sanitarne wprowadzane w związku z pandemią. Zapowiedział, że jako prezydent będzie przeciwdziałał takim działaniom.

W trakcie debaty zaprezentowano najnowszy sondaż wyborczy. Fijołek uzyskał w nim 47,6 proc. głosów, Leniart – 23,0, Braun – 13,3, a Warchoł -11,8. 4,3 proc. nie wie na kogo oddać głos. Frekwencja – 63,1 proc.

Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, gdy przeszedł COVID-19.

dz

Czytaj także

"Rośnie prawdopodobieństwo drugiej tury". Jacek Karnowski o wyborach prezydenckich w Rzeszowie

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 19:33
- Zasadnicze pytanie dotyczy drugiej tury. Z tego co wiem sztabowcy, czy ludzie kręcący się wokół tej kampanii, dywagują na ten temat. Ostatnie informacje są takie, że to prawdopodobnie drugiej tury jednak rośnie - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika "Sieci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyraził opinię na temat zachowań pewnych środowisk i polityków". Sztab Brauna ws. wykluczenia z debaty

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 03:00
Grzegorz Braun odpowiadając na zadane mu przez prowadzącego pytania, wyraził własną opinię na temat zachowań pewnych środowisk i polityków pełniących ważne stanowiska państwowe - czytamy w przekazanym przez KWW "Grzegorz Braun - Konfederacja" oświadczeniu dotyczącym wykluczenia Brauna z debaty kandydatów na prezydenta Rzeszowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prusacy powinni być pogonieni". Joanna Lichocka o wyborach w Rzeszowie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 16:20
- Mieszkańcy Rzeszowa są patriotami, z dziedzictwem prusaków chyba nie chcą mieć wiele wspólnego - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 poseł PiS Joanna Lichocka, komentując poparcie jakiego udzielili kandydatowi opozycji na prezydenta miasta Konradowi Fijołkowi samorządowcy związani z PO.
rozwiń zwiń