X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości za kandydaturą Lidii Staroń na RPO

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 18:29
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała w czwartek kandydaturę senator Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich.
Lidia Staroń
Lidia StarońFoto: PAP/Paweł Supernak

Za kandydaturą Staroń głosowało 13 posłów, 12 było przeciw, jedna osoba się wstrzymała; w głosowaniu nad kandydatura prof. Wiącka głosów za pozytywna opinią było 12 posłów, przeciw 13, jeden się wtrzymał.

shutterstock free biuro rzecznik praw obywatelskich rpo 1200.jpg
Wybór RPO. Sejmowa Komisja Sprawiedliwości opiniuje kandydatów


Staroń, senator niezależna, jest kandydatką PiS. Kandydaturę prof. Wiącka – kierownika zakładu praw człowieka na wydziale prawa UW – zgłosiły wspólnie KO, KP-PSL, Lewica, koło Polska 2050, koło Polskie Sprawy i posłowie niezrzeszeni; pod wnioskiem podpisali się też posłowie Porozumienia. Przed komisją mówił, że jako Rzecznik zajmowałby się sprawami wszystkich, którzy poproszą o pomoc. Podkreślił, że jeśli zostanie wybrany na urząd, to drzwi jego gabinetu będą otwarte dla wszystkich osób, niezależnie od ich wyznania, przekonań politycznych czy statusu społecznego.

Posłuchaj
00:23 11128960_1.mp3 Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Lidii Staroń na RPO (IAR)

Lidia Staroń, która jest senator niezależną, podkreślała na posiedzeniu komisji, że cieszy się zaufaniem ze strony obywateli, czego dowodem jest to, że pięciokrotnie zdobywała mandat parlamentarzysty uzyskując wysokie poparcie. Lidia Staroń mówiła, że w tym czasie podjęła tysiące interwencji na rzecz osób, którym nikt nie chciał pomóc. Wykazywała w nich błędy merytoryczne i prawne, a niekiedy również złą wolę różnych instytucji.

Parlament już cztery razy próbował wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z zakończeniem kadencji przez Adama Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką na urząd była Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zgłoszona przez Koalicję Obywatelską i Lewicę, ale nie uzyskała poparcia Sejmu. W dwóch kolejnych turach Sejm wybrał kandydatów PiS - Piotra Wawrzyka, a następnie Bartłomieja Wróblewskiego. Obie kandydatury nie uzyskały jednak poparcia Senatu.

Sejm ma zająć się wyborem RPO 15 czerwca.

dz

Czytaj także

Szef KPRM: nic się nie zmieniło, kandydatką klubu PiS na RPO jest senator Lidia Staroń

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 09:29
- Według mojej wiedzy nic się nie zmieniło i kandydatką klubu PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich jest senator Lidia Staroń - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, nie ma wiedzy na temat tego, by miało dojść do "dealu" z PSL dotyczącego poparcia kandydatury prof. Marcina Wiącka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Potrzeba merytorycznego podejścia do tematu". Jałowiczor o wyborze RPO

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 12:45
- Jak się teraz sytuacja potoczy, trudno prognozować. Dobrze by było, gdybyśmy merytorycznie na sprawę patrząc, w końcu doczekali się Rzecznika Praw Obywatelskich, gdyby ta funkcja została normalnie objęta - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny").
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteśmy konsekwentni w proponowaniu kandydatów". Andrzej Grzyb o wyborze RPO

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 08:22
- Jest to sprawa w tej chwili z jednej strony wstydliwa, że polska demokracja nie jest w stanie sobie zafundować kompromisowego rozwiązania, które prowadzi do wyboru jednego z ważnych, konstytucyjnych urzędów, jakim jest RPO - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Grzyb z PSL.
rozwiń zwiń