X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Część naszych elit nie wiąże przyszłości z Polską". Prof. Ryba o rozszerzaniu kompetencji UE

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 11:37
- Jeśli w UE odbieramy we wszystkim podmiotowość państwom, to stajemy się wszyscy "landem" Brukseli. Pytanie, kto rządzi Brukselą, racjonalna ocena sytuacji wskazuje, że zarządzającymi są Niemcy. Trzeba sobie zdefiniować, czy jest to w naszym interesie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski). Gościem Michała Rachonia był także prof. Grzegorz Kucharczyk (Polska Akademia Nauk).
Gmach Komisji Europejskiej w Brukseli
Gmach Komisji Europejskiej w BrukseliFoto: sashk0/shutterstock

Szef niemieckiej dyplomacji wezwał do zniesienia przysługującego każdemu państwu Unii Europejskiej prawa weta. 

Bogdan Rzońca 1200.JPG
Koniec prawa weta w UE? Rzońca: absurd, to niezgodne z traktatami

"Nie możemy dłużej pozwalać na to, by być zakładnikami tych, którzy swoim weto paraliżują europejską politykę zagraniczną. Ci, którzy to robią, w krótkiej lub w dłuższej perspektywie grają ze spójnością Europy. Dlatego mówię otwarcie: weto musi zniknąć, nawet jeżeli oznacza to, że możemy zostać przegłosowani" - powiedział Heiko Maas na konferencji prasowej w Berlinie.

"W Europie chodzi także o dominację jednych państw nad drugimi"

Prof. Mieczysław Ryba komentował wypowiedź Heiko Maasa oraz działania zmierzające do ograniczenia praw członkowskich UE. - Jest to pomysł na superpaństwo pod nazwą Unia Europejska, którym zarządza najsilniejszy podmiot wspólnoty, w tym wypadku Niemcy - stwierdził.

- Warto przytoczyć wypowiedź prezydenta Poznania, który ocenił zabory jako coś pozytywnego w aspekcie gospodarczym. Mit podstawowy to myślenie o tym, że jeśli Europa w takim kształcie się zabuduje, to nam będzie dobrze, także elitom, które się na to zgodzą. To jest mit, tak samo sparzyli się na tym magnaci, którzy uważali, że osłabienie Rzeczpospolitej w XVIII w. im prywatnie się opłaci. Bardzo szybko się przekonali, że nic nie znaczą, nie mając swojej państwowości, nie mogąc negocjować. Nikt z nimi specjalnie się nie liczył - przypominał gość audycji.

Jak dodał ekspert, jest to czas próby dla Polski definiującej swoje miejsce we wspólnocie europejskiej. - Nasza słabość nie jest spowodowana tym, że nie mamy żadnych kart do gry, ale faktem, że cześć naszych elit w różnych sektorach władzy nie wiąże swojej przyszłości z Polską, jako niepodległym państwem w pełnym tego słowa znaczeniu - ocenił.

- Mamy słabą opozycję w znaczeniu myślenia państwowego, która nie jest w stanie ogarniać działań w perspektywie dłuższej niż kilka lat, nie rozumieją, że w Europie chodzi także o dominację jednych państw nad drugimi - powiedział prof. Ryba, komentując działania polityków opozycji, którzy popierają decyzje organów UE między innymi ws. Turowa czy odebrania Polsce części środków unijnych.

Posłuchaj
17:58 PR24_mp3 2021_06_09-09-41-43.mp3 Prof. Mieczysław Ryba o formule działania UE (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

"Zmiana układu sił w Europie"

Do wypowiedzi ministra Heilko Maasa odniósł się także prof. Grzegorz Kucharczyk z Polskiej Akademii Nauk. - Jest to kolejna konsekwencja zmian, personalnych i politycznych, które nastąpiły w Białym Domu i kształtowania relacji euroatlantyckich. Tak należy odczytywać tę propozycję. Zwróćmy uwagę, że pada ona w przededniu 30-lecia polsko-niemieckiego traktatu o dobrosąsiedztwie. Miała w związku z tym być wizyta w Polsce prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera, która nie dojdzie do skutku, co znamienne. To wszystko pokazuje, jak w ciągu tych lat doszło do zmiany układu sił w Europie, gdzie to nie tandem francusko-niemiecki, a sama RFN aspiruje do tego, by przewodzić. Słowa ministra Maasa są tego wyrazem - podkreślił. 

Posłuchaj
12:36 PR24_mp3 2021_06_09-10-44-03.mp3 Prof. Grzegorz Kucharczyk o pozycji Niemiec w UE (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: prof. Mieczysław Ryba, prof. Grzegorz Kucharczyk

Data emisji: 09.06.2021

Godzina emisji: 09.40 i 10.44

PR24/ka

Czytaj także

Kokoszczyński: rozmowy Putin-Biden nie zatrzymają Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 21:58
- Nord Stream 2 jako rurociąg powstanie. Pytanie, czy uda się go faktycznie uruchomić i na jakich warunkach. Ale tutaj, mówiąc szczerze, też jestem dość pesymistyczny, jeśli chodzi o szanse powstrzymania tego, zanim to wszystko ruszy - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Krzysztof Kokoszczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W czerwcu zakończymy rozmowy z Czechami". Marcin Porzucek o negocjacjach ws. kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 09:29
- Myślę, że w czerwcu zakończymy rozmowy z Czechami. To jest kwestia tego miesiąca. Traktujemy ich naciski i ich działania jako element negocjacyjny - powiedział w audycji "Dwie strony" na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Porzucek, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Gościem programu był także Piotr Borys z Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń