X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Europa Środkowa i Wschodnia nie będą już zaprzątać administracji USA". Dr Karnkowski o spotkaniu Biden-Putin

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 11:23
- Skoro nie chcemy kupować gazu od Rosji, będziemy to robić od Niemiec, które go "dla nas" z tej Rosji będą sprowadzać - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Karnkowski ("Gazeta Polska").
Joe Biden
Joe BidenFoto: Stratos Brilakis / Shutterstock.com

Podczas podróży do Europy Joe Biden ma wziąć udział - w dniach 11-13 czerwca - w szczycie G-7 w Wielkiej Brytanii. 14 czerwca będzie uczestniczył w szczycie NATO w Brukseli. Jednocześnie planowany jest również szczyt UE-USA. Wizytę amerykańskiego przywódcy zakończy - 16 czerwca w Genewie - spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Jacek Saryusz-Wolski 1200 kopia.jpg
Wizyta Joe Bidena w Europie. Jacek Saryusz-Wolski: reorientacja polityki z Chinami w tle

Dr Krzysztof Karnkowski odniósł się do wizyty Joe Bidena w Europie. - Wydaje się, że Europa Środkowa i Wschodnia nie będą już zaprzątać administracji USA (…) Niestety Joe Biden trochę działa wg uproszczonej mapy, są Niemcy, Rosja i więcej już w tej Europie nie ma. Dla nas jest to oczywiście zła wiadomość, nikt się nami nie będzie w najbliższym czasie przejmował - stwierdził.

- Szykują nam się pewne problemy z UE (…) Nie zdziwiłbym się, gdyby przy wspólnym działaniu rządu Czech, komisarz Very Jourovej, która jest również przez ten rząd wyznaczona, nasza całkiem niezła pozycja gospodarcza mocno ucierpiała. Możemy nie dostać pieniędzy z UE, ponieważ łamiemy w sposób potworny praworządność, jak twierdzi pani komisarz i część polityków Unii. To może spowodować utratę zaufania do władz i wtedy wróci Donald Tusk, który na wszystko z UE się zgodzi, który stosuje się do takiej polityki, według której jesteśmy biernym konsumentem, który wyda ostatnie pieniądze, by zapłacić Niemcom za rosyjski gaz - dodał socjolog.

Posłuchaj
20:33 PR24_mp3 2021_06_08-09-39-21.mp3 Dr Krzysztof Karnkowski o relacjach USA - Europa (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Gość audycji komentował kwestie sporów pomiędzy Polską a UE w kontekście krajowej sceny politycznej. - Pomysłem PO czy Szymona Hołowni na politykę zagraniczną jest wyłącznie płynięcie w głównym nurcie UE, mając nadzieję, że dla części elit taki proces nie będzie bolesny, nawet jeśli będzie się odbywać kosztem obywateli, których zawsze można wypchnąć na emigrację. W przypadku zmiany władzy te problemy znikną, nie sądzę, aby PO czy Szymon Hołownia chcieli np. bronić prawa do weta poszczególnych państw członkowskich UE (…) Dla tych potencjalnych władz taka polityka UE nie będzie jakimkolwiek problemem, dopóki gwarantuje ona elitom przetrwanie na dosyć godnym poziomie - mówił gość audycji.

Czytaj także:

Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas wezwał wczoraj do zniesienia prawa weta przysługującego każdemu państwu Unii Europejskiej. Jego zdaniem, Wspólnota nie powinna być "zakładnikiem pojedynczych państw członkowskich", a Unia nigdy nie przybierze kształtu spójnej całości, jeśli poszczególne państwa będą dalej paraliżować europejską politykę zagraniczną.
Polityk SPD stwierdził, że coraz mniej państw Wspólnoty wierzy w sens stosowania prawa weta, z utęsknieniem czekając na powrót do zasady podejmowania decyzji większością głosów.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Dr Krzysztof Karnkowski

Data emisji: 07.06.2021

Godzina emisji: 09.40

PR24/ka

Czytaj także

Kokoszczyński: rozmowy Putin-Biden nie zatrzymają Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 21:58
- Nord Stream 2 jako rurociąg powstanie. Pytanie, czy uda się go faktycznie uruchomić i na jakich warunkach. Ale tutaj, mówiąc szczerze, też jestem dość pesymistyczny, jeśli chodzi o szanse powstrzymania tego, zanim to wszystko ruszy - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Krzysztof Kokoszczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk ponownie w polskiej polityce? Liziniewicz: obserwujemy festiwal zniechęcania go do powrotu przez polityków PO

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 10:25
- Teraz obserwujemy festiwal zniechęcania Donalda Tuska do powrotu do polityki przez polityków Platformy Obywatelskiej - stwierdził w "Debacie poranka" na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej". Publicysta dodał, że politycy Platformy "nie chcą się dzielić władzą". Gośćmi audycji byli także: Tomasz Pietryga z "Rzeczpospolitej" i Wojciech Biedroń z "Sieci".
rozwiń zwiń