X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Łamanie zasad państwa prawa". Bogdan Pęk o sprawie uchylenia immunitetu marszałkowi Grodzkiemu

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 11:15
- Nie było w wolnej Polsce takiego precedensu, żeby marszałek izby parlamentu przez bardzo długi czas formalnie uniemożliwiał wyjaśnienie postawionych mu bardzo poważnych zarzutów o charakterze korupcyjnym - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator Prawa i Sprawiedliwości.
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki
Marszałek Senatu Tomasz GrodzkiFoto: Twitter/@PolskiSenat

Od 1,5 roku Prokuratura Regionalna w Szczecinie oraz CBA prowadzą śledztwo dotyczące przyjęcia korzyści majątkowej w szpitalu w Szczecinie-Zdunowie w 2009 r. w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

W marcu tego roku prokuratura skierowała do Senatu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie marszałka Grodzkiego do odpowiedzialności karnej.

karol karski forum 1200 .jpg
"Korzysta z sytuacji, w której się znalazł". Karol Karski o sprawie immunitetu Tomasza Grodzkiego

Bogdan Pęk zauważył, że to w interesie, wydawałoby się, marszałka leży jak najszybsze oczyszczenie się z zarzutów, a najlepszym i najszybszym rozwiązaniem byłaby rezygnacja z immunitetu i poddanie się stosownym procedurom.

- Rozumiem, z punktu widzenia politycznego, że w sprawie marszałka Grodzkiego zapadła decyzja na szczeblu politycznym PO, żeby bronić marszałka jak niepodległości, nie poddawać się procedurom, łamać zasady państwa prawa. Gdyby choć część zarzutów marszałkowi została uznana za słuszne, utraciłby prawo moralne do zasiadania w Senacie, tym samym padłaby infamia na PO - podkreślił były senator.

Gość audycji komentował spór proceduralny toczący się wokół odwołania marszałka. - Cały czas odwołujemy się do PO, która broni swoich, jak to zostało zapowiedziane w "doktrynie Neumanna", jest jednak w Senacie grupa senatorów PSL i SLD (…) gdyby choć jedna z tych grup zdecydowała się wymusić rozwiązanie polegające na wyjaśnieniu tej sprawy, poddania się przez marszałka procedurom, zostałoby to wyjaśnione. Oni ponoszą pełną współodpowiedzialność za mataczenie w tej kwestii. Próby tłumaczenia tego względami proceduralnymi są niepoważne - mówił Bogdan Pęk.

Posłuchaj
19:23 PR24_mp3 2021_06_07-09-40-33.mp3 Bogdan Pęk o zarzutach wobec marszałka Tomasza Grodzkiego (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 

Czytaj także:

Wniosek prokuratury dotyczy "podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich w czasie, gdy Tomasz Grodzki był dyrektorem szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatorem tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej". Prokuratura zamierza postawić Tomaszowi Grodzkiemu cztery zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych - w latach 2006, 2009 i 2012 roku.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Bogdan Pęk

Data emisji: 07.06.2021

Godzina emisji: 09.40

PR24/ka

Czytaj także

"Jedna z największych afer w Polsce". Duklanowski o śledztwie i zarzutach wobec Gawłowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 11:55
- Portal Onet, podobnie jak TVN i Gazeta Wyborca od początku przyjmują taką samą narrację, jaką ma Stanisław Gawłowski i Roman Giertych. Podchodzą zupełnie bezkrytycznie do tego co mówi oskarżony i jego obrońca, to trwa od lat - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Duklanowski (Radio Szczecin).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa uchylenia immunitetu Grodzkiemu. Jankowski: to kłopotliwe dla samych senatorów KO

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 11:39
- Sytuacja Tomasza Grodzkiego staje się kłopotliwa dla samych senatorów Koalicji Obywatelskiej, bo jak długo można odwlekać posiedzenie komisji senackiej. Marszałek coraz bardziej boi się tych spraw. Gdyby to były wyssane z palca spekulacje, to pewnie szybko by je przeciął - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski, dziennikarz Radia Wnet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe informacje ws. immunitetu Grodzkiego. Ujawniono, co jest we wniosku prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 09:18
Szczegóły związane z uchyleniem immunitetu i przebiegiem śledztwa ws. marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, ujawnia tygodnik "Sieci". "Nie chodzi o czekoladki wręczane doktorowi jako sympatyczny gest wdzięczności, lecz ordynarne łapówki za miejsce na oddziale, przyspieszenie zabiegu bądź osobiste przeprowadzenie go przez powszechnie poważanego specjalistę" - można przeczytać na łamach czasopisma.
rozwiń zwiń