X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Szkoła, która nie uczy wartości, nie spełnia funkcji wychowawczej". Szef MEiN o nowych elementach w programie szkolnym

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 11:23
- Szkoła, która nie uczy w ogóle żadnych wartości, nie spełnia funkcji wychowawczej. Uczenie bez elementów systemu wartości jest pomyłką - powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowego "Do rzeczy" minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Przemysław Czarnek
Przemysław CzarnekFoto: Ministerstwo Edukacji i Nauki/Twitter

Jak zaznaczył Czarnek, rząd stara się "zwiększyć atrakcyjność zawodu nauczyciela i poprawić jego wizerunek w społeczeństwie". - Poprawa sytuacji i statusu społecznego nauczyciela, a także wzmocnienie etosu zawodowego ma służyć jednemu - lepszemu kształceniu - podkreślił.

czarnek 1200 pap.jpg
"Spowoduje zwiększenie wynagrodzeń wszystkich nauczycieli". Szef MEiN o Polskim Ładzie

Odnosząc się do kwestii powrotu do tzw. edukacji klasycznej Czarnek zastrzegł, że powrót do kształcenia, jakie było w Polsce przed II wojną światową, jest niemożliwe. - Natomiast możliwe jest stopniowe wprowadzanie jej elementów - ocenił.

Poinformował, że jeden z zespołów pracujących w MEiN zajmuje się "sięgnięciem do zestawu sztuk wyzwolonych (m.in. właściwie rozumianej retoryki, dialektyki, gramatyki) i przywróceniu na większą skalę filozofii, ale też obowiązkowej etyki, jeśli nie religii".

- Szkoła, która nie uczy w ogóle żadnych wartości, nie spełnia funkcji wychowawczej. Pierwszymi, którzy mają funkcję wychowawczą, są oczywiście rodzice i środowisko rodzinne, ale szkoła musi ich wspomagać. Uczenie bez elementów systemu wartości jest pomyłką - stwierdził minister edukacji i nauki.

Kształcenie humanistyczne w szkołach

Zdaniem Czarnka, "wszelkie błędy, które przeradzają się w konflikty, włącznie z wojnami, zaczynają się od fałszywej wizji człowieka". - Jeśli człowiek nie wie, jaki jest cel jego życia, nie potrafi odróżnić dobra od zła, to znaczy, że mamy do czynienia z problemem na poziomie edukacji i wychowania - zastrzegł.

Podkreślił, że "elementy edukacji, które znamy z historii, czasów I i II Rzeczypospolitej, kształtowały człowieka w duchu wartości, które ukonstytuowały od początku nasze społeczeństwo i które są w nim obecne". - W tym sensie musimy postawić na właściwe rozumiane kształcenie humanistyczne, by uczniowie nauczyli się rozumieć człowieka takim, jakim on jest - zaznaczył.

spot 1200 twitter.jpg
Szczepienia nastolatków przeciwko COVID-19. Zobacz spot przygotowany przez MEiN

Czytaj także:

Jednocześnie Czarnek zastrzegł, że "nie ma nic przeciwko tolerancji czy integracji społecznej". - Jest tylko jedno pytanie: jak rozumiemy tolerancję? Ja rozumiem ją szeroko, jako akceptację człowieka ze wszystkimi jego odmiennościami, natomiast nie rozumiem jej jako akceptacji dla złych czynów, dla demoralizacji, jako akceptacji dla rewolucji seksualnej i wywracania porządku społecznego - mówił.

Czarnek poinformował, że MEiN ma gotowy projekt branżowych centrów umiejętności, które będą tworzone w powiązaniu ze środowiskami przedsiębiorców tak, by uatrakcyjnić naukę zawodu. - Już dziś widać, że udało się przekonać wielu uczniów do wybierania szkolnictwa zawodowego. W ubiegłym roku 56 proc. uczniów zdecydowało się kształcenie zawodowe na poziomie szkoły średniej. Ten proces chcemy wzmacniać we współpracy z przedsiębiorcami - zaznaczył.

kp

Czytaj także

Będą dodatkowe lekcje historii? Minister edukacji odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 19:40
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że młodzież powinna wiedzieć, na jakich podwalinach budowana jest Polska, dlatego przygotowywana jest reforma programowa nauczania historii w szkołach. Zwiększenie liczby godzin historii zapowiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas prezentacji Polskiego Ładu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie było żadnych negatywnych informacji". Szef MEiN o powrocie uczniów do szkół i nauce stacjonarnej po wakacjach

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 12:20
Po tym, jak rząd poluzował obostrzenia dot. nauki stacjonarnej, nie było "żadnych negatywnych informacji ze szkół" jeśli chodzi o sytuację epidemiczną - powiedział minister edukacji Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń