X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Precedens, który nie może być tolerowany". Bogdan Pęk o uprowadzeniu samolotu przez Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 10:45
- Ten incydent to realny akt terroryzmu państwowego, jednak obawiam się, że pozostanie to bezkarne, będzie dużo krzyku, a mało istotnych działań, które mogłyby wymusić reakcję w tego typu sytuacjach - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator PiS.
Lotnisko w MIńsku, Białoruś.
Lotnisko w MIńsku, Białoruś.Foto: shutterstock.com

Białoruskie władze wymusiły lądowanie samolotu lecącego z Aten do Wilna. W Mińsku aresztowano jednego z jego pasażerów, dziennikarza Ramana Pratasiewicza, współzałożyciela kanału NEXTA. Grozi mu kara śmierci, gdyż białoruski reżim oskarża go o terroryzm.

Aleksander Łukaszenka 1200 free
"Rosja rękoma Łukaszenki testuje, jak daleko może się posunąć". Lisiecki o sytuacji na Białorusi

Bogdan Pęk komentował zatrzymanie samolotu przez białoruskie służby. - Sytuacja światowa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, bardzo się pogorszyła z chwilą wyboru nowego prezydenta USA, widać to wyraźnie (…) to osłabia NATO, ale i w pewnym sensie naszą obronność - ocenił.

Dodał także, że Alaksandr Łukaszenka nie mógł samodzielnie przeprowadzić takiej operacji, udział w niej brała Rosja. - Na pewno było to konsultowane, być może logistycznej pomocy udzieliły służby specjalne - stwierdził.

"Próba sondowania przez Rosję, jak daleko można się posunąć"

- Obawiam się, że pozostanie to bezkarne, będzie dużo krzyku, mało istotnych działań, które mogłyby wymusić reakcję w tego typu działaniach. W tej sprawie Polska niewiele może zrobić, nie wierzę, że dojdzie do uchwalenia istotnych sankcji, a tylko tego typu działania mogą skutkować - mówił były senator. - O jakich sankcjach wobec Białorusi można mówić, gdy wbrew interesowi energetycznemu jednej trzeciej części Europy nie wniesiono pozwu ws. Nord Stream 2 do TSUE - pytał.

Gość audycji stwierdził, że pomóc może tylko twarde, jednolite stanowisko międzynarodowe poparte sankcjami. - To próba sondowania przez Rosję, jak daleko można się posunąć, Decydując się na taki krok, który musi spotkać się z potępieniem, są pewni bezkarności. To precedens, który nie może być tolerowany - stwierdził Bogdan Pęk.

Posłuchaj
17:23 PR24_mp3 2021_05_24-09-42-26.mp3 Bogdan Pęk o zatrzymaniu samolotu w Mińsku (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

Unijni przywódcy mają dziś rozmawiać o możliwych sankcjach wobec białoruskiego reżimu za uprowadzenie wczoraj samolotu lecącego z Aten do Wilna. Szef Rady Europejskiej dodał ten punkt do rozpoczynającego się dziś wieczorem (ok. 19.00) dwudniowego szczytu w Brukseli. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Bogdan Pęk

Data emisji: 24.05.2021

Godzina emisji: 9.42

PR24/ka

Czytaj także

Białoruski dyplomata wezwany do polskiego MSZ. Przydacz: zasłonił się brakiem instrukcji

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 00:29
- Chargé d’affaires strony białoruskiej zasłonił się brakiem odpowiednich instrukcji ze strony Mińska - powiedział w niedzielę wiceszef MSZ Marcin Przydacz, pytany o to, kto oprócz opozycyjnego aktywisty Ramana Pratasiewicza jest zatrzymany na terenie Białorusi. - Zażądałem odpowiedzi w najbliższym czasie - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porwanie samolotu na Białorusi. Prof. Paruch: działania kierowane przez Moskwę

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 09:33
- Nie można mieć żadnych wątpliwości, że tego typu działania, więc służby specjalne na Białorusi czy też wojsko to tak naprawdę są to oddziały służb rosyjskich. Pytanie jest takie, czy tzw. świat demokratyczny - mam tu na myśli USA i UE - jest w stanie uruchomić twardą politykę wobec Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Paruch (politolog, UMCS w Lublinie). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Należy uderzyć w finansowe podstawy reżimu Łukaszenki". Publicyści o zatrzymaniu samolotu Ryanair

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 08:19
- To, co się wydarzyło, należy do sfery stosunków zewnętrznych. Z tego powodu reakcja musi być stanowcza. Wydaje się, że sankcje lotnicze, zakaz wlotu dla samolotów białoruskich na terytorium UE i rezygnacja przewoźników europejskich z przelotów nad Białorusią będzie bardzo poważną sankcją ekonomiczną i polityczną - mówił w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Gajewski. Gośćmi byli również Jerzy Mosoń i Maciej Kożuszek.
rozwiń zwiń