X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Marlena Maląg: Polski Ład stawia w centrum rodzinę

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 06:18
Wielka reforma społeczno-gospodarcza, w której centrum stawiamy rodzinę - tak o zaprezentowanym w sobotę Polskim Ładzie mówi minister Marlena Maląg. Znalazły się w nim prorodzinne rozwiązania z wielu obszarów, m.in. dotyczące polityki mieszkaniowej, podatkowej, rynku pracy, przewidziano także dużo większe nakłady na rozwój sieci instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi - podkreśla szefowa resortu rodziny i polityki społecznej w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową.
Marlena Maląg
Marlena MalągFoto: twitter.com/Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

W piramidzie potrzeb dla młodych ludzi najważniejsze są mieszkania - podkreśliła minister. Wyjaśniła, że Polski Ład zakłada, iż po urodzeniu drugiego dziecka rodzina z gwarantowanym kredytem mogłaby uzyskać do 20 tys. zł bezzwrotnego dofinansowania, po urodzeniu trzeciego dziecka do 60 tys., a czwartego i każdego kolejnego do 20 tys. złotych.

Posłuchaj
00:29 11083922_1.mp3 Marlena Maląg o Polskim Ładzie i kredytach dla młodych (IAR)

 

morawiecki 1200 pap (5).jpg
"To sprawiedliwa zmiana". Premier o rozwiązaniach podatkowych zawartych w programie Polski Ład

Opieka nad dzieckiem

Nowym rozwiązaniem będzie też świadczenie wypłacane rodzicom na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia - podkreśla minister Maląg. Będzie to 12 tysięcy złotych rocznie i rodzice sami wybiorą, czy chcą otrzymywać po 1 tys. zł miesięcznie przez rok, czy po 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Świadczenie planowo będzie wypłacane od 2022 r. Kolejnym rozwiązaniem przewidzianym w Polskim Ładzie jest możliwość świadczenia pracy w formie telepracy bądź pracy zdalnej, pracy w zmniejszonym wymiarze godzin lub przesunięcia godzin rozpoczynania i kończenia pracy. Chodzi o możliwość łączenia pracy z opieką nad dziećmi - wyjaśnia szefowa resortu rodziny.

Posłuchaj
00:30 11083922_3.mp3 Marlena Maląg o Polskim Ładzie i pomocy dla rodziców (IAR)

Minister zwróciła uwagę, że przygotowując Polski Ład, rząd pomyślał też o opiece żłobkowej. Finansowanie programu Maluch Plus zwiększy się od 2022 roku do 1,5 mld złotych rocznie - wyjaśniła minister Marlena Maląg. W tej kwocie ma się zawierać także wyższe dofinansowanie do miejsca w żłobku. Zależy nam, by rodzice ponosili jak najniższe koszty - wyjaśnia minister Marlena Maląg.

Czytaj także:

Polski Ład przewiduje również nowe rozwiązania w zakresie polityki senioralnej. W ramach reformy systemu podatkowego emerytury i renty do poziomu 2500 zł zostaną podwyższone o wysokość podatku. Rozwiązanie to miałoby funkcjonować od nowego roku. Nie będzie to miało żadnego wpływu na wypłatę trzynastej emerytury. Ta zagwarantowana jest na mocy ustawy i nadal będzie wypłacana - zapewnia minister Maląg. Dodaje, że nowym rozwiązaniem będzie też nieodprowadzanie podatku przez osoby, które osiągną wiek emerytalny, ale będą dalej pracować bez pobierania emerytury.

Posłuchaj
00:28 11083922_2.mp3 Marlena Maląg o Polskim Ładzie i polityce senioralnej (IAR) 

W założeniach Polskiego Ładu znalazła się również zapowiedź dotycząca świadczeń pielęgnacyjnych dla sprawujących opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Świadczenie to ma być zrównane niezależnie od momentu powstania niepełnosprawności. Obecnie świadczenie pielęgnacyjne przysługuje jedynie opiekunom osób, których niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18. roku życia lub 25. roku życia, jeśli się uczy. Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych otrzymują natomiast znacznie niższy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje im po spełnieniu kryterium dochodowego.

IAR/dz

Czytaj także

Rzecznik rządu: na zmianach podatkowych zaproponowanych przez PiS zyskuje 18 milionów Polaków

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 16:11
- Celem wprowadzenia zmian jest uruchomienie nowego systemu podatkowego od przyszłego roku, czyli 2022 rok byłby już objęty nowymi rozwiązaniami - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Müller, rzecznik rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomista: rolą rządzących jest wsłuchiwać się w potrzeby społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 21:00
- Z jednej strony rządzący muszą się wsłuchiwać w głosy obywateli, ale na dłuższą metę muszą rozstrzygnąć, czy to jest opłacalne - mówił w Polskim Radiu 24 o Polskim Ładzie Adam Ruciński, ekonomista i analityk z firmy doradczej BTFG.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: chcemy ruszyć szeroką ławą z wieloma projektami

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 21:31
- Chcemy ruszyć szeroką ławą z wieloma projektami, zwiększenie zasobów mieszkaniowych i możliwość pozyskania mieszkania są dla nas priorytetem, mamy przygotowane akty prawne, które pozwolą realizować zapowiedzi dot. służby zdrowia - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla tygodnika "Wprost".
rozwiń zwiń