X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wkrótce Steadfast Defender 21, jedne z największych w tym roku ćwiczeń NATO w Europie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 23:57
Ponad 9 tysięcy żołnierzy weźmie udział w manewrach NATO pod nazwą Steadfast Defender 21. To jedne z największych ćwiczeń Sojuszu w tym roku w Europie. Rozpoczną się 12 maja, a ich głównym celem jest sprawdzenie, czy wojska NATO mają odpowiednie zdolności odstraszania przeciwnika.
Briefing w sprawie ćwiczeń Steadfast Defender 2021
Briefing w sprawie ćwiczeń Steadfast Defender 2021Foto: nato.int

pap_20210128_1HZ (5) (1).jpg
"Nie można czekać". Będzie dyskusja o Rosji na nieformalnym szczycie UE w Porto

Ćwiczenia Steadfast Defender rozpoczną się tym razem nie na poligonie, ale przed komputerami w sztabach. Ich pierwszą fazą będzie sprawdzenie działania dwóch nowych dowództw NATO: w niemieckim Ulm i amerykańskim Norfolk.

Posłuchaj
00:56 Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) Ćwiczenia Steadfast Defender 2021. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

Tydzień później rozpoczną się ćwiczenia na morzu z udziałem 5 tysięcy osób, 20 okrętów i 40 samolotów bojowych. Ostatnią fazą będą manewry lądowe w Rumunii.

- Będą tam ćwiczyć 4 tysiące żołnierzy sił szybkiego reagowania i niemal 600 pojazdów. To manewry sił lądowych połączone z użyciem ognia artyleryjskiego - zapowiada generał Brice Houdet z dowództwa sił NATO w Europie.

NATO sprawdzi gotowość żołnierzy

Łącznie w ćwiczeniach weźmie udział ponad 9 tysięcy żołnierzy, w tym także Polacy, którzy dołączą do części lądowej w Rumunii. NATO chce w ten sposób sprawdzić swoje zdolności odstraszania, gotowość bojową żołnierzy oraz przetestować współdziałanie ze sobą armii z różnych krajów członkowskich.

wojna ukraina donbas free 1200 shutter.jpg
Rosja wycofała z terenów przygranicznych Ukrainy jedynie 3,5 tysiąca żołnierzy, a pozostawiła 75 tysięcy

Ćwiczenia rozpoczną się miesiąc po kolejnej eskalacji przemocy w Donbasie, kiedy to przy granicy z Ukrainą pojawiło się kilkadziesiąt tysięcy rosyjskich żołnierzy. Moskwa zapowiedziała już wycofanie większości z nich, ale według amerykańskiego wywiadu, na razie tereny przygraniczne opuściło zaledwie 3,5 tysiąca Rosjan.

NATO podkreśla, że manewry mają wyłącznie charakter obronny, choć przyznaje, że nie są bez związku z działaniami Rosji.

- Widzimy, że środowisko bezpieczeństwa jest znacznie bardziej nieprzewidywalne, między innymi z powodu agresywnego zachowania Rosji, choć także z powodu zagrożenia terrorystycznego czy cyberataków - podkreśla rzeczniczka NATO Oana Lungescu.

Sojusz Północnoatlantycki poinformował Rosję o planach ćwiczeń Steadfast Defender 21 oraz o możliwości udziału w nich rosyjskich obserwatorów. Według NATO Moskwa nie wyraziła jednak na razie takiej chęci.

Wzmacnianie gotowości bojowej na wschodzie Europy to proces, który zaczął się siedem lat temu po rosyjskiej aneksji Krymu i po rozpoczęciu konfliktu w Donbasie. Od tego czasu NATO utworzyło nowe oddziały sił szybkiego reagowania i nowe dowództwa. Na wschód Europy, w tym do Polski, wysłano dodatkowych żołnierzy. Siły NATO prowadzą też teraz znacznie więcej wspólnych manewrów na terenie całej Europy.


IAR/agkm

Czytaj także

Prezydent USA: działania Rosji będą miały konsekwencje

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 05:00
- Powiedziałem Władimirowi Putinowi, że nie będziemy dążyć do eskalacji, ale działania Kremla będą miały konsekwencje - podkreślił w przemówieniu w Kongresie prezydent USA Joe Biden. Zadeklarował, że jest gotowy na współpracę z Rosją tam, gdzie jest "wspólny interes".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rosyjskie siły wciąż są przy ukraińskich granicach". Sekretarz stanu USA z wizytą w Kijowie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 16:00
- Znaczna część rosyjskich sił wciąż pozostaje przy ukraińskich granicach, uważnie obserwujemy sytuację - powiedział w czwartek sekretarz stanu USA Antony Blinken w Kijowie po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
rozwiń zwiń