X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niezależna prasa: Rosyjscy najemnicy zamieszani w gwałty i grabieże w Republice Środowej Afryki

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 13:11
Rosyjscy "instruktorzy" wojskowi walczący w Republice Środkowoafrykańskiej po stronie armii rządowej zabijają cywilów, dopuszczają się gwałtów i grabieży - pisze niezależna "Nowaja Gazieta" powołując się na materiał śledczy mediów francuskich w RŚA.
Republika Środkowej Afryki
Republika Środkowej AfrykiFoto: ADRIENNE SURPRENANT/PAP/EPA

W publikacji RFI, którą omawia "Nowaja Gazieta" w materiale na swej stronie internetowej, padają nazwy trzech rosyjskich "prywatnych firm wojskowych", czyli firm najemniczych. Jedną z nich jest grupa Wagnera. RFI powołuje się w swoim materiale na raport grupy roboczej ONZ z 31 marca. Ambasada Rosji w RŚA powiedziała francuskim dziennikarzom, że materiał ten to "spekulacje" i eksperci ONZ nie przedstawili w nim "niepodważalnych dowodów".

kreml rosja 1200.jpg
Szef czeskiego wywiadu wojskowego: Rosjanie przygotowali się na ujawnienie sprawy wybuchu w składzie amunicji

"To nie najemnicy"

Ambasada oświadczyła także, że instruktorzy z Rosji nie są najemnikami. Tymczasem według RFI instruktorzy ci są właśnie przedstawicielami firm najemniczych, które oficjalnie są w Rosji zakazane. W materiale ONZ mowa jest o grupie Wagnera oraz o uważanej za jej filię firmie Sewa Security Services, a także firmie Lobaye Invest SARLU. Właścicielem tej ostatniej, według RFI, jest Dmitrij Sytyj, tłumacz Walerija Zacharowa - rosyjskiego doradcy prezydenta RŚA.

Czytaj więcej:


Według ambasady Rosji w RŚA przebywa obecnie 535 rosyjskich instruktorów, którzy nie biorą udziału w działaniach bojowych, jeśli sami nie są atakowani. "Liczne źródła w służbach bezpieczeństwa, miejscowe i międzynarodowe, zaprzeczają tej wersji, podając liczbę od 800 do 2000 rosyjskich najemników, walczących wspólnie z armią rządową" - relacjonuje "Nowaja Gazieta".

1200_Łukaszenka_shutterstock.png
"Bestialskie traktowanie obywateli". Niemieccy prawnicy oskarżają Łukaszenkę o zbrodnie przeciwko ludzkości

Wybawcy Rosjanie

Omawiając ustalenia RFI niezależna gazeta przyznaje, że w RŚA "dla części społeczeństwa, zmęczonej okupacją i przemocą ze strony grup zbrojnych >Rosjanie są wybawcami<". Mało kto odważa się publicznie podawać w wątpliwość ich metody, a według RFI "obecność najemników rosyjskich i przestępstwa, o które są oskarżani to tematy, o których mówi się po cichu, prywatnie i anonimowo".

Raport ONZ w szczególności wymienia przestępstwa, o które oskarżani są najemnicy działający wspólnie z siłami rządowymi: masowe egzekucje bez sądu, tortury podczas przesłuchań, ataki na obiekty cywilne, samowolne aresztowania, wypędzanie cywilów. Mowa jest także o gwałtach zbiorowych. RFI cytuje kobietę o imieniu Gabriela ze stolicy RŚA miasta Bangi, która powiedziała, że w lutym zgwałciło ją pięciu mężczyzn w mundurach wojskowych i że byli to Rosjanie. RFI podkreśla - jak relacjonuje "Nowaja Gazieta", że o gwałty oskarżane są wszystkie strony konfliktu w RŚA.

PAP/dz

Czytaj także

Politolog: Putin może planować "wchłonięcie Białorusi" przed wyborami do Dumy. Potrzebna jest reakcja Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 11:00
Rosji chodzi o systematyczne niszczenie suwerenności i niezależności Białorusi – mówi portalowi PolskieRadio24.pl politolog dr Paweł Usow. Zwraca uwagę, że Władimir Putin może obecnie liczyć na znaczące ustępstwa ze strony uzależnionego od jego woli Aleksandra Łukaszenki, a zależy mu na sukcesie przed jesiennymi wyborami do Dumy. Takim sukcesem może być "wchłonięcie Białorusi"- uważa ekspert. Zachód, jak mówi, powinien zająć jasne stanowisko w tej sprawie, uznać umowy w kwestii tworzenia Państwa Związkowego Rosji i Białorusi za bezprawne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GRU i sześć eksplozji w składach broni i amunicji w Bułgarii. "Agenci Rosji byli wtedy obecni w tym kraju"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 06:00
W związku z ujawnieniem, że za eksplozjami w składzie amunicji w Czechach w 2014 roku stoi jednostka sił specjalnych Rosji GRU, w Bułgarii podniosły się głosy o potrzebie zbadania przyczyn sześciu wybuchów, do których doszło w tym kraju w latach 2014-2015 w różnych zakładach, gdzie produkowana jest broń i amunicja - pisze bułgarska redakcja Radia Wolna Europa. Dziennikarze ustalili, że w czasie bliskim do tych eksplozji w Bułgarii przebywali agenci GRU - w tym osoby z jednostki odpowiadającej za wybuchy w Czechach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport o NS2. "USA powinny pomóc, nałożyć sankcje na Schroedera i przyjaciół Putina, zablokować ten groźny gazociąg"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 20:30
- Nord Stream 2 to najbardziej zuchwała dotąd rosyjska próba rozbicia jedności UE. Projekt nie ma żadnych podstaw gospodarczych, jedynie geopolityczne, uderza w bezpieczeństwo Ukrainy, Europy - czytamy w raporcie amerykańskiego think tanku "Atlantic Council" na temat możliwych skutków ukończenia budowy gazociągu. Raport autorstwa Andersa Aslunda postuluje zablokowanie projektu poprzez sankcje, sugeruje też, by nałożyć je na reprezentantów interesów Kremla w państwach zachodnich, takich jak b. kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder.
rozwiń zwiń