X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ambasador Wilczek: Joe Biden nie zapomina o stałych wyzwaniach bezpieczeństwa ze strony Moskwy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 07:42
- Prezydent Joe Biden za największe zagrożenie dla pozycji międzynarodowej USA uważa Chiny, ale jednocześnie nie zapomina o stałych wyzwaniach bezpieczeństwa ze strony Moskwy - ocenił ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek.
Joe Biden
Joe Biden Foto: PAP/EPA/MELINA MARA / POOL

W rozmowie na 100 dni prezydentury Bidena dyplomata zapewnił, że "kluczowe dla Polski zagadnienia w relacjach dwustronnych z USA pozostają niezmienne, niezależnie od gospodarza w Białym Domu".

Czytaj także:
shutterstock joe biden free 1200.jpg
"Ameryka rusza naprzód". Przemówienie Bidena z okazji 100 dni urzędowania

- Warto zauważyć, że nasze działania, które są skoncentrowane na utrzymaniu zaangażowania USA w bezpieczeństwo Europy Środkowej, wzmocnieniu wschodniej flanki NATO, kontynuacji wsparcia dla bezpieczeństwa energetycznego Europy oraz zachowaniu konsekwentnego podejścia do Rosji, wpisują się w priorytety obecnej administracji – powiedział Wilczek.

Czytaj także:

Współpraca

W kontekście współpracy wojskowej ambasador odnotował, że "wdrażane są zapisy porozumienia o współpracy wojskowej (EDCA) podpisanego w zeszłym roku przez poprzednią administrację". - Przedstawiony przez prezydenta Bidena wstępny projekt budżetu obronnego jest potwierdzeniem, że obecna administracja dostrzega powagę wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa Ameryki i jej sojuszników – dodał.

Wilczek zapewnił o kontynuowaniu bliskich relacji z USA w obszarze energii, przede wszystkim w ramach Inicjatywy Trójmorza, która "cieszy się ponadpartyjnym poparciem w Kongresie i ośrodkach eksperckich". W tym aspekcie "szczególnie interesujące dla administracji prezydenta Bidena mogą być kwestie cyfryzacji, bezpieczeństwa energetycznego i amortyzacji wpływów chińskich".

Czytaj także:
wall street1200.jpg
Gospodarka USA na ścieżce wzrostu. Poprawiają się nastroje konsumentów

Kolejnymi obszarami w zakresie współpracy energetycznej będzie natomiast "realizacja programu rozwoju cywilnej energetyki jądrowej" w Polsce oraz "kontynuowanie współpracy na rzecz zapewnienia cyberbezpieczeństwa infrastruktury energetycznej". - Stany Zjednoczone pozostaną dla nas strategicznym partnerem, jeśli chodzi o dostawy gazu ziemnego – zadeklarował ambasador Wilczek.

Walka z COVID-19

W kwestii ewentualnego podzielenia się przez USA wolnymi szczepionkami dyplomata podkreślił, że Warszawa "działa solidarnie z UE", a "ustalenia przebiegają w ramach relacji UE-USA".

Stany Zjednoczone zamierzają wyeksportować w najbliższych miesiącach do innych krajów 60 mln dawek szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19, która w USA nie została jeszcze dopuszczona do użytku. Do tej pory nie sprecyzowano jednak, do których krajów miałyby trafić preparat.

Polityka klimatyczna

Polski ambasador zauważył, że "potencjalnym nowym obszarem zwiększenia współpracy są kwestie klimatyczne".

Wśród nich wymienił m.in. rozwój czystych technologii węglowych, zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w polskim miksie energetycznym, rozwój elektromobilności czy wymianę doświadczeń związanych z rewitalizacją zamykanych kopalń i minimalizacją konsekwencji społecznych odchodzenia od węgla.

Czytaj także:
Biden Putin 1200.jpg
Prezydent USA: działania Rosji będą miały konsekwencje

Polityka zagraniczna USA

Wilczek jest zdania, że Biden, "podobnie, jak jego poprzednik, największe zagrożenie dla pozycji międzynarodowej USA postrzega w Chinach". Jednocześnie "nie zapomina o stałych wyzwaniach bezpieczeństwa ze strony Moskwy".

Dyplomata przyznał, że Polskę "cieszy powrót USA do większego zaangażowania w tradycyjnych strukturach porządku międzynarodowego".

Czytaj także:

Sytuacja w Donbasie 

Pytany o wsparcie Waszyngtonu dla Kijowa w trakcie grupowania przez Rosję wojsk na granicach Ukrainy Wilczek przypomniał, że Biden "ma duże doświadczenie w sprawach ukraińskich", a od początku roku "widzimy większe zaangażowanie administracji w sprawy Ukrainy".

- Wysłano pierwszą turę pomocy wojskowej, przewidzianej przez Kongres, rozszerzono sankcje na Rosję za aneksję Krymu, a w czasie napięć na granicy z Rosją kontakty amerykańsko-ukraińskie nabrały tempa, doszło wtedy do długo oczekiwanej przez Ukraińców rozmowy telefonicznej prezydentów Bidena i (Wołodymyra) Zełenskiego – relacjonował ambasador.

Czytaj także:
ŁAWROW PAP 1200.jpg
Napięte relacje na linii USA-Rosja. Ławrow ostrzega: jesteśmy gotowi na nowe działania wobec Stanów Zjednoczonych

- Wydaje mi się, że twarda retoryka i sygnały ostrzegawcze wysyłane przez Waszyngton mogły odwieść Rosję od eskalowania napięć na pograniczu. Sytuacja jest jednak nadal niejasna i musimy ją obserwować – ocenił rozmówca.

Nord Stream 2

Pytany o Nord Stream 2 powiedział, że Polska liczy na "podjęcie szybkich działań w celu powstrzymania budowy gazociągu" i wierzy, że Waszyngton "wykorzysta posiadane obowiązkowe narzędzia prawne w celu zatrzymania realizacji tego projektu". Jego zdaniem "jeszcze nie jest za późno" na zablokowanie gazociągu.

Wilczek odnotował, że wcześniejsze nałożenie przez USA sankcji doprowadziło do wycofania się z projektu kilku firm. Wskazując, że prace przy Nord Stream 2 są kontynuowane, zastrzegł, że "sama groźba sankcji nie zawsze wystarcza".

jbt

Czytaj także

Rozejm w sporze celnym UE z USA. "To na dobry początek"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 20:38
Bruksela i Waszyngton zawiesiły wszystkie taryfy nałożone w związku z kłótnią o subsydia. Takie ustalenia zapadły po rozmowie telefonicznej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Budzisz: rosyjskie elity nie oczekują poprawy stosunków ze Stanami Zjednoczonymi

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 20:25
- To nie oznacza, że Rosjanie chcieliby przerwać dialog. Oni uważają, że mocarstwa powinny ze sobą rozmawiać i starać się szukać jakichś punktów wspólnych, a nawet jeśli ich nie znajdą, to sam dialog jest też istotny ze względu na interesy strategiczne - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz, ekspert do spraw wschodnich.
rozwiń zwiń