X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nieoficjalnie: 3 maja planowane orędzia prezydentów Polski i Litwy podczas wspólnego posiedzenia parlamentów

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 12:00
Jak nieoficjalnie dowiedział się portal PolskieRadio24.pl, podczas wspólnego posiedzenia polskiego Zgromadzenia Narodowego i litewskiego Seimasa, które ma odbyć się 3 maja, planowane są orędzia prezydentów Polski i Litwy. Wydarzenie ma związek z 230. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. 
Prezydent Andrzej Duda z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą
Prezydent Andrzej Duda z prezydentem Litwy Gitanasem NausedąFoto: Twitter/Gitanas Nauseda

3 maja obchodzona będzie 230. rocznica Konstytucji 3 maja. W poniedziałek Polskie Radio jako pierwsze poinformowało, że wydarzenie ma uświetnić wspólne posiedzenie Zgromadzenia Narodowego i litewskiego Seimasa. Informację tę potwierdził Polskiemu Radiu wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z Prawa i Sprawiedliwości. 

- Jest przewidywane Zgromadzenie, wspólne posiedzenie, ale zdalne, z parlamentem litewskim. Być może z fizycznym udziałem marszałka Seimasu. Litwa uważa Konstytucję 3 maja także za swoją konstytucję, bo Rzeczpospolita Obojga Narodów była wtedy jednym państwem, dlatego będziemy obchodzić to wspólnie - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Ryszard Terlecki.

Orędzia prezydentów Polski i Litwy

Z informacji portalu PolskieRadio24.pl wynika, że głównym punktem posiedzenie mają być orędzia prezydentów Polski i Litwy. - Pan prezydent Andrzej Duda zaprosił do Polski prezydenta Litwy Gitanasa Nausedę. Rzeczywiście jedną z propozycji jest, żeby 3 maja wygłosili orędzia podczas wspólnego posiedzenia parlamentów Polski i Litwy. Trwają rozmowy w tej sprawie, ale w związku z pandemią nic nie jest jeszcze przesądzone - mówi portalowi PolskieRadio24.pl jeden z ważnych urzędników kancelarii prezydenta. 

W podobnym tonie wypowiada się nasze źródło z Kancelarii Sejmu. - Planowane są orędzia prezydentów obu państw, ale te plany mogą się jeszcze zmienić ze względu na trwającą pandemię - tłumaczy nam urzędnik z Kancelarii Sejmu. Rozmówca portalu PolskieRadio24.pl tłumaczy, że fizycznie na sali plenarnej Sejmu w Zgromadzeniu mają uczestniczyć, oprócz prezydentów Polski i Litwy oraz marszałków Sejmu, Senatu i litewskiego Seimasa, jedynie niewielkie reprezentacje poszczególnych klubów i kół parlamentarnych. Pozostali parlamentarzyści będą uczestniczyć w obradach w formie zdalnej. - Jest to uzasadnione względami pandemicznymi, szczegóły są jeszcze uzgadniane - dodaje rozmówca portalu PolskieRadio24.pl.

Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku. Była pierwszą powszechnie spisaną konstytucją w Europie i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej. Zmieniała ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczała znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi. Poza tym wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz obejmowała ochroną państwa chłopów, łagodząc w ten sposób nadużycia związane z pańszczyzną. Konstytucja 3 maja formalnie zniosła liberum veto.  

Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl  

Czytaj także

Szef BBN: prezydent chce utrwalić wśród sojuszników wagę naszego regionu dla bezpieczeństwa Europy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 16:31
W czwartek doszło do pierwszego spotkania prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa narodowego z Polski, Litwy i Ukrainy w ramach trójkąta lubelskiego. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch powiedział dziennikarzom, że do spotkania doszło pomimo trwającej pandemii, gdyż wszystkim stronom zależy na "przyspieszeniu" współpracy w ramach trzech państw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

31. rocznica przywrócenia państwowości Litwy. Andrzej Duda: opowiedziano się za wolnością

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 15:54
Prezydent Andrzej Duda pogratulował prezydentowi Gitanasowi Nausedzie i obywatelom Litwy z okazji 31. rocznicy przywrócenia państwowości. Prezydent Polski podkreślił, że "31 lat temu Litwa opowiedziała się za wolnością i suwerennością stając się pierwszym krajem, który opuścił ZSRR".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konflikt rosyjsko-ukraiński. Prezydenci Polski i Litwy wezwali do wycofania wojsk

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 21:48
Prezydenci Polski i Litwy wezwali Rosję do wycofania wojsk z granicy z Ukrainą. Andrzej Duda i Gitanas Nauseda rozmawiali na ten temat telefonicznie.
rozwiń zwiń