X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Może być rzecznikiem wszystkich Polaków". Andrzej Kryj o kandydaturze Bartłomieja Wróblewskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 09:15
- Poseł Bartłomiej Wróblewski jest znakomitym kandydatem, to człowiek, który ma wiedzę merytoryczną i jest znakomicie przygotowany - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kryj (PiS). W audycji wziął udział także Jarosław Urbaniak (PO).

W czwartek Sejm powołał na RPO posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego. Wybór izby niższej wymaga jeszcze zgody Senatu. Powołanie RPO jest konieczne, ponieważ 9 września ub. roku upłynęła kadencja Adama Bodnara.

mid-21414332 (2).jpg
"Ujawniono sprzeczność pomiędzy konstytucją a ustawą". Prof. Domański o RPO

Zgodnie z ustawą o RPO pełni on urząd do czasu powołania przez parlament następcy. Także w czwartek TK orzekł, że umożliwiający to przepis ustawy jest niekonstytucyjny; straci on moc po upływie trzech miesięcy.

Andrzej Kryj odniósł się do krytyki kandydatury Bartłomieja Wróblewskiego przez polityków opozycji. - Mieliśmy kilku Rzeczników Prawa Obywatelskich i choć wielu z nich formalnie nie było członkiem partii politycznej, to kandydowało do Sejmu kontraktowego z listy PZPR czy było posłami Unii Demokratycznej. To ludzie, którzy mieli w swojej karierze bardzo mocne epizody polityczne, ale dzisiaj to opozycji przeszkadza fakt, że Bartłomiej Wróblewski jest związany z PiS - zauważył.

- Żeby być akceptowanym przez PO i opozycję, trzeba być wyraźnie umiejscowionym po tamtej stronie sceny politycznej. Nie przeszkadza wówczas, że było się posłem danego ugrupowania. (…) Poseł Bartłomiej Wróblewski jest znakomitym kandydatem, to człowiek, który ma wiedzę merytoryczną i jest znakomicie przygotowany, (…) ma wszelkie przymioty, by być bardzo dobrym rzecznikiem RPO, rzecznikiem wszystkich Polaków i tych, którzy mają sympatie po lewej i po prawej stronie - ocenił poseł PiS.

Jarosław Urbaniak zwracał uwagę, że istota mądrego wyboru RPO polega na wskazaniu osoby, która potrafi się usamodzielnić i sprawując to stanowisko, zapomni o własnych poglądach politycznych. - Odrzuciłem zarówno kandydaturę posła Wróblewskiego, jak i pana Ikonowicza. Nie interesuje mnie, jakie ktoś ma poglądy, czy one są prawicowe, socjalistyczne, konserwatywne czy liberalne, ważne jest, by RPO została osoba, które potrafi zawrzeć konsensus. Aby niezależnie od tego, kto będzie sprawował władzę dziś czy jutro, patrzyła władzy na ręce, czy będą to przyjaciele, czy przeciwnicy. PiS bardzo denerwuje, że Adam Bodnar tak im zachodził za skórę. On rozpatrywał te sprawy, z którymi zgłaszali się obywatele, z którymi mieli kłopoty - dodał poseł PO.

Posłuchaj
22:01 PR24_mp3 2021_04_19-08-06-16.mp3 Andrzej Kryj i Jarosław Urbaniak o wyborze RPO (Polskie Radio 24 / Dwie strony)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Dwie strony

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Andrzej Kryj, Jarosław Urbaniak

Data emisji: 19.04.2021

Godzina emisji: 8.06

PR24/ka

Czytaj także

Echa decyzji TK ws. RPO. Liziniewicz: może powstać instytucja, która wybierze pełniącego obowiązki

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 11:00
- PiS prawdopodobnie, w oparciu o ustawę, ustanowi pełnomocnika Rzecznika Praw Obywatelskich - tak o sprawie wokół RPO mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok TK ws. RPO. Dr Sokołowski: odpowiedzialność za tę sytuację ponosi nieistniejąca większość

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 12:14
- Odpowiedzialność za to, że pan Bodnar pełni swoje stanowisko po upływie kadencji, przede wszystkim spoczywa na nieistniejącej większości sejmowej, która nie była w stanie dogadać się nawet w tak prostej sprawie - ocenił sytuację związaną z Rzecznikiem Praw Obywatelskich dr Jacek Sokołowski, prawnik.
rozwiń zwiń