"Ujawniono sprzeczność pomiędzy konstytucją a ustawą". Prof. Domański o RPO

2021-04-18, 17:45

"Ujawniono sprzeczność pomiędzy konstytucją a ustawą". Prof. Domański o RPO
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar na sali plenarnej Senatu, Warszawa, 14.04.2021. . Foto: PAP/Rafał Guz

- Rozstrzygnięcie kwestii Rzecznika Praw Obywatelskich na korzyść tego urzędu, było jak się wydaje, racjonalnym posunięciem. Pan Adam Bodnar, który przestał być po 5 latach RPO, dalej podejmował decyzje, czego mógłby nie robić - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański (Polska Akademia Nauk).

W czwartek Sejm powołał na RPO posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego. Wybór izby niższej wymaga jeszcze zgody Senatu. Powołanie RPO jest konieczny, ponieważ 9 września ub. roku upłynęła kadencja Adama Bodnara.

Powiązany Artykuł

1200.jpg
"Dajmy czas parlamentowi". Piotr Ćwik o wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich

Zgodnie z ustawą o RPO nadal pełni on urząd do czasu powołania przez parlament następcy. Także w czwartek TK orzekł, że umożliwiający to przepis ustawy jest niekonstytucyjny; straci on moc po upływie trzech miesięcy.

Prof. Henryk Domański zauważył, że przypadek Adama Bodnara ujawnił pewną sprzeczność między konstytucją a ustawą, czy ogóle funkcjonowaniem urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich. - Taka sytuacja przy pewnym układzie sił politycznych może się powtarzać. To naruszanie zasady kadencyjności sparowania urzędu, która jest jedną z podstawowych reguł demokracji - przypominał.

- Działania opozycji do tej pory były wyczekiwaniem i zmierzały do tego, by postawić władzę przed takim dylematem. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego była wręcz wymarzona dla opozycji, z punktu widzenia jej strategii, m.in. przekonywania opinii publicznej na Zachodzie, co być może nastąpi, że mamy w Polsce sytuację analogiczną jak na Białorusi czy w Rosji - dodał socjolog.

Posłuchaj

Prof. Henryk Domański o wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich (Polskie Radio 24 / Przekładaniec Jachowicza) 22:02
+
Dodaj do playlisty

Jak ocenił gość audycji, protesty opozycji w tej sprawie wynikają z faktu, że rzecznikiem jest osoba kojarzona w pewien sposób z opozycją. - Gdyby tym rzecznikiem, który sprawuje urząd więcej niż 5 lat jak Adam Bodnar, był ktoś kojarzony nie z PO, ale inną formacją, nie mówiąc o PiS, to opozycja podejmowałyby wszelkie działania, by uniemożliwić funkcjonowanie takiej osobie w roli rzecznika. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy tym kimś jest Adam Bodnar - zaznaczył gość audycji.

Czytaj także:

W rozmowie poruszono także wątek zwolnienia z aresztu Sławomira Nowaka. Prof. Domański komentował decyzję sądu w tej sprawie. - Występowaniem sędziów przeciwko władzy było pewnym wsparciem dla PO. Partie opozycyjne też były wsparciem dla systemu sądowniczego w Polsce, korporacji sędziowskiej. Mamy tu pewną zależność, które może się przekładać na poczynania sądów. Być może mieliśmy z czymś takim do czynienia, wystawiałoby to bardzo złe świadectwo gremium sądowniczemu - ocenił. 

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Przekładaniec Jachowicza

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Henryk Domański 

Data emisji: 18.04.2021

Godzina emisji: 17.06

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej