X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. "Ich życie jest o wiele barwniejsze niż kilkanaście lat temu"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 10:25
- Potencjał niektórych takich osób jest przeogromny, niektórzy są zaś głęboko upośledzeni, jednak jeśli zapewnimy korzystne warunki to wielu z nich robi niesamowite postępy w wielu różnych dziadzinach życia - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys, socjolog UW, członek stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa "Bardziej kochani", mama dziecka z Zespołem Downa.
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

21 marca przypada Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Data obchodów jest symboliczna - przypada na 21-szy dzień 3-go miesiąca w roku, nawiązując do trzeciego chromosomu w 21-ej parze chromosomów, powodującego występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa zaburzenia - trisomia 21.

Malko i tata 1200.jpg
"Mallko i tata". Intymna opowieść ojca dziecka z zespołem Downa

Prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys podkreślała, że w ciągu ostatnich dekad życie osób z Zespołem Downa zmieniło się na korzyść. - Oczywiście nie jest najłatwiejsze, ale jest o wiele ciekawsze, barwniejsze i wygodniejsze, niż to było kilkanaście lat temu. Sam fakt, że dzisiaj rozmawiamy, że np. w telewizji występują osoby z Zespołem Downa, świadczy o tym, że ich przekaz medialny z ich udziałem jest coraz szerszy, coraz więcej ich w życiu publicznym, przyzwyczailiśmy się do ich obecności - zauważyła.

- Jeszcze 40, 50 lat temu powszechną praktyką by oddawanie tych osób do domów odosobnienia. Ślady tego pozostały w mentalności, świadomość społeczna zamienia się powoli, tym niemniej jako społeczeństwo, przełamujemy pomału konsekwencje tej niechlubnej tradycji i coraz więcej tych osób jest widocznych - mówiła profesor.

Jak zauważyła gość audycji, do negatywnych stron życie osób z Zespołem Downa, powodujących narażenie na wykluczenie społeczne jest to, że zdecydowana mniejszość z nich nie pracuje. Są uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej czy innych ośrodków dziennego pobytu, tam spędzają dni, w czasie pandemii ich sytuacja jest bardzo trudna. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że osoby zespołem Downa nie zostały zakwalifikowane do wcześniejszych szczepień, pomimo tego, że ciężko znoszą wszystkie choroby związane z obniżoną odpornością.

Posłuchaj
22:36 PR24_mp3 2021_03_21-09-06-35.mp3 Prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys o potrzebach osób z zespołem Downa (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys mówiła również o idei tzw., mieszkań chronionych, w których kilka osób z Zespołem Downa mieszka wraz z opiekunem na turnusach mieszkaniowych. - To pierwszy krok do przetestowania, czy te osoby w przyszłości będą mogły w miarę samodzielnie żyć w swoich późnych latach dorosłych. Ponieważ długość życia tych osób ostatnio się radykalnie wydłużyła, my jako społeczeństwo nie mamy doświadczenia, co robić z osobami z zespołem Downa, które żyją dłużej niż ich rodzice. Mieszkania treningowe mają odpowiedzieć na pytanie, czy w przyszłości będzie możliwe zorganizowanie takiego sytemu mieszkalnictwa, w miarę samodzielnego, dla tych osób. To byłoby coś wspaniałego. Teraz jedyne dwie możliwości to albo siedzenie w domu, albo ośrodki opieki społecznej - przypominała.

Czytaj więcej:

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa służy zwiększeniu świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, a także propagowaniu praw ludzi z taką wadą genetyczną i integracji z nimi, tak by zapewnić im należne miejsce w społeczeństwie. Dla wyrażenia solidarności z cierpiącymi na Zespół Downa, organizatorzy namawiają do założenia w tym dniu kolorowych skarpetek, najlepiej nie do pary, a także innych elementów garderoby, rzucających się w oczy i niepasujących do siebie. Ma to przypomnieć społeczeństwu, że między nami żyją osoby, które na co dzień zmagają się z poczuciem odrębności i niedopasowania.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys

Data emisji: 21.03.2021

Godz. emisji: 9.06

Czytaj także

Sport bez granic. Zawodnik z zespołem Downa wystartuje w zawodach spod szyldu Ironman

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 11:30
Bartosz Matusiewicz, jako pierwszy w Polsce zawodnik z zespołem Downa, weźmie udział w triathlonowych zawodach na dystansie olimpijskim. Sprawdzamy, jak się zaczęła jego przygoda ze sportem oraz to jak się przygotowuje do zawodów. 
rozwiń zwiń