X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

8 lat temu Jorge Bergoglio został papieżem Franciszkiem. Posłuchaj jak wówczas komentowano wybór nowej głowy Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 10:35
Pierwszy papież spoza Europy, pierwszy papież jezuita, następca biskupa Rzymu, który abdykował jako pierwszy od XII wieku - już w dniu wyboru wiadomo było, że obecny pontyfikat będzie różnił się od poprzednich. Czego w dniu wyboru Franciszka spodziewali się eksperci na antenach Polskiego Radia?
Papież Franciszek wśród wiernych.
Papież Franciszek wśród wiernych. Foto: Forum

Po śmierci Jana Pawła II kolegium kardynalskie wybrało na jego następcę Josepha Ratzingera. Pontyfikat Benedykta XVI trwał do 28 lutego 2013, do godz. 20. Była to pierwsza dobrowolna abdykacja ojca świętego od 1294 roku. Papież jako powód swojej decyzji podał zaawansowany wiek, pogarszający się stan zdrowia i zmęczenie. W chwili abdykacji Benedykt XVI miał 85 lat.


Papież Franciszek Irak PAP 1200.jpg
Rocznica wyboru kard. Bergoglio na papieża. Przewodniczący KEP: otoczmy Franciszka modlitwą

Benedykt XVI był papieżem, który musiał uporać się z problemem postępującej laicyzacji i wychodzenia na jaw skandali pedofilskich z udziałem księży. Następcę Jana Pawła II postrzegano jako papieża-filozofa, ale jednocześnie jako papieża-konserwatystę. Przed wyborem jego następcy nie milkły komentarze, że nowy pontyfikat przyniesie również nowy kierunek w Kościele.

- Coraz częściej, mówiąc o zmianach w Kościele, mówi się o nowej ewangelizacji i powrocie do korzeni wiary, przywołując postawy pierwszych chrześcijan. Czy takie będzie hasło pontyfikatu nowego papieża? - zastanawia się Michał Żakowski, relacjonując drugi dzień konklawe.


Posłuchaj
06:11 Zakowski_konklawe_Zd3.mp3 Relacja Michała Żakowskiego z drugiego dnia konklawe. (PR, 13.03.2013)

 

Ówczesny rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch w rozmowie z Beatą Michniewicz wskazywał, że nowy papież będzie musiał być głównie autorytetem moralnym.

- To przede wszystkim będzie duchowy przywódca stojący na czele wspólnoty. Nie jest to przywódca polityczny, a religijny - stwierdził ks. Kloch.

Papież z dalekiego kraju

- Europa jeśli chodzi o Kościół nie stanowi wiodącej roli, dlatego ciekawe byłoby, gdyby to był papież np. z Ameryki Południowej. Pierwszy raz w dziejach Kościoła - mówił gość Trójki.


Posłuchaj
14:05 Ks. Kloch Trójka.mp3 Rozmowa Beaty Michniewicz z ks. Józefem Klochem. (PR, 13.03.2013)

 

Jak się okazało, przewidywania ks. Klocha były słuszne. Na Stolicę Piotrową powołano Jorge Mario Bergoglio, dotychczasowego arcybiskupa Buenos Aires w Argentynie. Bergoglio był brany pod uwagę podczas poprzedniego konklawe, które wybrało Benedykta XVI, tym razem faworytem wydawał się inny Argentyńczyk Leonardo Sandri.

- Serce Kościoła bije w Ameryce Łacińskiej, Afryce, Azji. To jest bardzo wyraźne przypomnienie. Skończył się czas europocentryzmu. Trzeba zacząć patrzeć na Kościół globalnie – powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej zaraz po wyborze nowego papieża Tomasz Terlikowski.

Imię symbolem odnowy

Publicysta wskazywał zaraz po decyzji konklawe, że papież-zakonnik może być znakiem do odnowy Kościoła.

– Warto pamiętać, że Kościół sięgał po zakonników kiedy bywało trudno. Kiedy był w mocnym kryzysie – dodał Terlikowski.


Posłuchaj
00:14 terli.mp3 Komentarz Tomasza Terlikowskiego na temat wyboru nowego papieża. (PR, 13.03.2013)

 

Podobnego zdania był o. Wiesław Dawidowski, prowincjał augustianów w Polsce.

– Święty Franciszek z Asyżu bardzo wyraźnie krytykował to, co się działo na dworze papieskim. Wybór tego imienia to jest wskazanie: "niedobrze się prowadzicie" – stwierdził w "Klubie Trójki” ojciec Wiesław Dawidowski.

Ojciec Wiesław Dawidowski, z którym Jerzy Sosnowski połączył się telefonicznie, powiedział, że  wybór imienia Franciszek to  klarowny sygnał dla świata, że Kościół idzie w kierunku prostoty.  – Sądzę, że będzie to kierunek odnowy życia kleru, zakonnego, położenie dużego akcentu na tradycyjne wartości rodzinne – mówił.


Posłuchaj
48:00 papież klub specjalny_OK_[A]PR3(PCM) 13 marzec 2013 21_06_31.mp3 Specjalne wydanie "Klubu Trójki" po konklawe, które dokonało wyboru papieża Franciszka. (PR, 13.03.2013)

 

Zakonnik zwrócił uwagę, że kardynał Jorge Bergoglio znany był z tego,  że sprzeciwił się zrównaniu w argentyńskim prawie związków partnerskich osób tej samej płci z małżeństwami.

Co mówił sam papież?

Słynne "Habemus papam" 13 marca 2013 o godz. 20 wypowiedział protodiakon kard. Jean-Louis Tauran.


Posłuchaj
00:25 Tauran - mamy papieża.mp3 "Habemus papam" (PR, 13.03.2013)

 

Po nim nowy papież wygłosił swoje pierwsze słowa do wiernych. 

 – Rozpoczynamy  ten wspólny szlak, biskupa i ludu. Dajmy świadectwo braterstwa miłości. Módlmy się - wzywał nowy papież.

Papież w pierwszych słowach prosił także o modlitwę za papieża Benedykta XVI. W pierwszych wystąpieniach zwracał się też do ludu o błogosławieństwo dla siebie.

- Chciałbym udzielić Wam błogosławieństwa. Zanim biskup pobłogosławi lud, proszę byście poprosili o błogosławieństwo dla mnie – mówił Franciszek przed pierwszym w swoim pontyfikacie błogosławieństwem "Urbi et orbi".


Posłuchaj
00:18 fran1.mp3 Franciszek I: Wiecie, że obowiązkiem konklawe jest wybranie biskupa Rzymu. Wydaje się, że moi bracia kardynałowie wybrali go prawie z końca świata. Dziękuję Wam za powitanie!

 Oprac. bm

Czytaj także

Czy Franciszek opanuje Kurię Rzymską i bank?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 08:50
Kuria Rzymska to dwór monarszy. Krytykowana jest m.in. za sprawę Banku Watykańskiego. A kardynałowie Bertone i Sodano będą chcieli odgrywać dawną rolę – komentował w Trójce Roman Imielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Benedykt XVI opuszcza Castel Gandolfo i wraca do Watykanu

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2013 07:39
2 maja Benedykt XVI powróci do Watykanu i zamieszka w dawnym klasztorze klauzurowym Mater Ecclesiae.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek i Benedykt XVI są w stałym kontakcie

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 20:41
Tak twierdzi agencja Ansa, powołując się na źródła watykańskie. Według nich obecny papież regularnie dzwoni do swego poprzednika i czasem go odwiedza w watykańskiej rezydencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoski biskup: papież Franciszek abdykuje za pięć lat

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 22:30
Niedawno w rocznicę swego wyboru papież mówił, że jego pontyfikat potrwa krótko. Włoski biskup, który przewidział dymisję Benedykta XVI, wyraził we wtorek opinię, że Franciszek ustąpi z urzędu za pięć lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Watykan: papież Franciszek ma jasne stanowisko w sprawie celibatu księży

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 21:44
Watykan oświadczył w poniedziałek, że stanowisko papieża Franciszka wobec celibatu kapłanów jest "znane" i nie chce on zmieniać prawa. Tak odniósł się do słów emerytowanego papieża Benedykta XVI, który uznał celibat za "niezbędny" i stanął w jego obronie.
rozwiń zwiń