X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Dążenie do równości zawsze natrafi na przeszkody". Publicysta o ustawowym zrównaniu płac kobiet i mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 09:55
- Jak pokazują przekłady na Zachodzie i w USA, ta dyskusja nigdy nie jest jednoznaczna. Statystyki dowodzą, że realne zarobki zwykle tak bardzo od siebie nie odstają - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"). W debacie wzięli udział również Sebastian Gajewski (Centrum im. Daszyńskiego) oraz Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre).
Mimo unijnych dyrektyw i zapisów w krajowych przepisach w całej Unii Europejskiej kobiety zarabiają średnio o 14 proc. mniej niż mężczyźni. W Polsce mężczyźni zarabiają ok. 19 proc więcej niż kobiety, jeśli chodzi o płace zasadnicze, a ok. 30 proc. więcej, licząc dodatkowe elementy wynagrodzenia.
Mimo unijnych dyrektyw i zapisów w krajowych przepisach w całej Unii Europejskiej kobiety zarabiają średnio o 14 proc. mniej niż mężczyźni. W Polsce mężczyźni zarabiają ok. 19 proc więcej niż kobiety, jeśli chodzi o płace zasadnicze, a ok. 30 proc. więcej, licząc dodatkowe elementy wynagrodzenia. Foto: shutterstock.com

Tylko dwie na dziesięć polskich firm mają prezesa kobietę - wynika z przygotowanej dla "Rzeczpospolitej" analizy wywiadowni gospodarczej Bisnode A Dun & Bradstreet Company. Nieco lepsza jest sytuacja, jeśli pod uwagę weźmiemy członków zarządu – tam odsetek pań sięga 32 proc. - podał dziennik w poniedziałek.

shutterstock jedzenie kanapka kobieta przekąska praca.jpg
Równość kobiet i mężczyzn. Piotr Sak: silne osoby, niezależnie od płci, są w stanie sobie poradzić

Maciej Kożuszek komentował propozycję przedstawioną w Sejmie przez przedstawicielki PO, które postulują wprowadzenie ustawy zrównującej płace kobiet i mężczyzn. - Problemem dla legislatora jest także to, że możemy ustanawiać te same zarobki na tych samych stanowiskach tylko dla osób wykonujących te same czynności w tym samym zakresie i charakterze. Dążenie do równości zawsze natrafi na tego typu przeszkody. (…) Co więcej, często kobiety, także pracując na pełen etat, mają w swojej karierze zawodowej przerwy, co ma wpływ na ich doświadczenie zawodowe i zarobki. Bardzo ciężko ustalić jest różnicę, która powoduje, że ktoś dyskryminuje kobiety tylko ze względu na ich płeć, nie biorąc pod uwagę, że pracują mniej lub na tym samym stanowisku wykonują inną pracę - zwracał uwagę.

Dr Sebastian Gajewski przypominał, że zasada równego traktowania i zakaz różnicowania zarobków ze względu na płeć są zapisane dzisiaj w Kodeksie pracy. - Litera prawa jest w porządku, co wynika także z zobowiązań Polski wynikających z członkostwa w UE. Problemem jest brak egzekwowania tych zapisów i brak realnych mechanizmów, które umożliwiałyby szybkie, efektywne dochodzenie naruszenia tej zasady. Nie chodzi o kolejny akt normatywny, który będzie powtarzał to, co wynika dziś z polskiego czy europejskiego prawa pracy, ale o mechanizmy, które zapewnią, że kobiety będą rzeczywiście traktowane w pracy równo. (…) Pomogłoby realne wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy, to lepiej broniłoby kobiety niż kolejne przepisy prawa - dodał publicysta.

Jerzy Mosoń dodał, że Polska należy do czołówki państw w Europie, w których płace mężczyzn i kobiet są w miarę równe. - Ten projekt to sztuczne wywoływanie afery, mogą to robić tylko osoby, które nigdy nie były na rynku pracy, które zawsze żyły z pieniędzy podatników i nie mają pojęcia, co naprawdę dzieje się w kwestii płac w Polsce. To, co należy zrobić, to wzmocnić działania Państwowej inspekcji Pracy. Warto byłoby ukrócić bezkarność wielu pracodawców, którzy wykorzystują pracowników, np. nakazując im pracę poza ustalonymi godzinami, bez należnego wynagrodzenia. To jest obecnie plaga w tym kraju - podkreślał.

Posłuchaj
22:05 PR24_mp3 2021_03_08-08-35-35.mp3 Publicyści o zrównaniu płac kobiet i mężczyzn (Polskie Radio 24/Debata Poranka)

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Debata Poranka

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Maciej Kożuszek, Sebastian Gajewski, Jerzy Mosoń 

Data emisji: 08.03.2021

Godzina emisji: 8.35

PR24/ka

Czytaj także

Prezes ZUS: Ponad 4-proc. waloryzacja już trafia na konta emerytów i rencistów, przy średniej emeryturze to rocznie ok. 1300 zł więcej

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 12:12
1 marca pierwsi emeryci i renciści otrzymali zwaloryzowane świadczenia. W 2021 r. jest to wzrost o 4,24 proc. i nie mniej niż 50 zł. Jak wyjaśniała w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, to całkiem przyzwoita podwyżka, która zależy od inflacji i wzrostu wynagrodzeń. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: udało się ochronić ponad 5 milionów miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 16:15
- Najnowsze dane Eurostatu potwierdzają informacje , że Polska znalazła się w Unii na pierwszym miejscu pod względem najniższego bezrobocia. Gigantyczne środki, które zostały skierowane do przedsiębiorców, to miliony uratowanych miejsc pracy - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Mucha, doradca społeczny Prezydenta RP.
rozwiń zwiń