X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ekspert przed wizytą papieża w Iraku: chrześcijaństwu w tym kraju grozi wymarcie

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 08:35
- Z powodu prześladowań ze strony różnych grup muzułmańskich chrześcijaństwu grozi dziś w Iraku wymarcie - powiedział członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Eugeniusz Sakowicz z UKSW w Warszawie.
Przygotowania do papieskiej wizyty w Iraku
Przygotowania do papieskiej wizyty w IrakuFoto: PAP/EPA/AMMAR SALIH

Papież Franciszek jako pierwsza w historii głowa Kościoła katolickiego w dniach 5-8 marca 2021 roku odbędzie podróż apostolską do Iraku i irackim Kurdystanie. Planuje odwiedzić Bagdad, Erbil, Mosul i Karakosz.

- Z pielgrzymką pokoju do Iraku kilka dekad temu chciał się udać także papież Jan Paweł II. Nie przyjął tego ówczesny prezydenta Stanów Zjednoczonych, George Bush Sr. - zwrócił uwagę członek Komitetu Nauk Teologicznych PAN prof. Sakowicz. Podkreślił, że dla żydów, chrześcijan i muzułmanów teren dzisiejszego Iraku to ważne miejsce z punktu widzenia religijnego. - Z Ur Chaldejskiego na terenie dzisiejszego Iraku wywędrował do Ziemi Obiecanej Abraham, "Ojciec wiary" i "Patriarcha" wyznawców trzech monoteizmów - powiedział prof. Sakowicz.

papież 1200.jpg
Papież po długiej przerwie modlił się z wiernymi. Mówił o ochronie życia

Zwrócił uwagę, że "na ziemi irackiej zawsze spotykali się ludzie rożnych tożsamości etnicznych, w tym chrześcijanie, zarówno nurtów prawowiernych, jak i głoszących chrystologiczne błędy".

Nie było wyrugowania chrześcijaństwa

- Według przekazów tradycji, obecnej przez wieki wśród chrześcijan w Iraku, religię Jezusa Chrystusa głosić miał na dzisiejszych ziemiach tego państwa św. Tomasz Apostoł, ten sam, który dotarł do Indii zakładając pierwsze chrześcijańskie gminy na subkontynencie indyjskim - powiedział wykładowaca UKSW. Jak dodał - "pod koniec V wieku Kościół stał się całkowicie nestoriański" (nestroianizm na soborze efeskim w 431 rok został uznany za herezję - red). - Wraz z ekspansją islamu w VII w. i podbojem ziem dzisiejszego Iraku przez wiernych Allaha, kraj przyjął religię muzułmańską. W Bagdadzie została założona siedziba kalifatu, co nie oznaczało wyrugowania chrześcijan - powiedział religioznawca.

Wskazał, że w Bagdadzie znajduje się obecnie siedziba rzymskokatolickiej archidiecezji. - W metropolii oraz innych irackich miastach są siedziby biskupstw innych obrządków – Kościoła: armeńskokatolickiego, chaldejskokatolickiego, syryjskokatolickiego - powiedział wykładowca UKSW.

Wspólne dysputy filozoficzne i teologiczne

Pytany jak chrześcijanom udało się przez tyle wieków przeżyć w środowisku muzułmańskim, prof. Sakowicz wyjaśnił, że "muzułmanie przekonani są w wierze (odwołując się do swojej świętej księgi – Koranu), iż Allah – Bóg, gdyby chciał uczyniłby na świecie jedną jedyną religię". - Wydarzeniem bez precedensu były podejmowane przez muzułmańskich i chrześcijańskich uczonych w IX i X w. Bagdadzie dysputy teologiczne i filozoficzne. Szukano razem prawdy, co na pewno nie było obojętne dla relacji między muzułmanami i chrześcijanami w ogóle i dla przetrwania tych drugich - ocenił prof. UKSW.

Czytaj również:

Wspomniał, że "od początku XVII w. Iraku w działalność misyjną zaangażowani byli karmelici bosi, następnie dominikanie i dominikanki. Jezuici w XX w. prowadzili w Bagdadzie kolegium, a w latach 1956-1968 uniwersytet". Zaznaczył, że nie bez znaczenia dla przetrwania chrystianizmu jest także fakt różnorodności, Kościołów w Iraku. - Jeden Kościół w Iraku na pewno byłoby łatwiej "unicestwić", niż wiele Kościołów, tym bardziej, iż ich wyznawcy nie byli i nie są przybyszami z zewnątrz, lecz rodzimymi mieszkańcami tego kraju - wskazał prof. Sakowicz.

Wymarcie z powodu prześladowań

Podkreślił, że chrześcijaństwu grozi dziś wymarcie w Iraku z powodu prześladowań ze strony różnych grup muzułmańskich, walczących między sobą o władzę. Wyjaśnił, że ich sytuację zmieniła wojna w zatoce perskiej. - Jednak o ile za panowania Saddama Husajna chrześcijanie w Iraku mieli względną wolność, o tyle ją utracili z chwilą amerykańskiej inwazji na Irak. Iraccy chrześcijanie uznani zostali za kolaborantów Amerykanów. Cios chrześcijanom zadało następnie Państwo Islamskie - wyjaśnił profesor.

shutterstock_papież free 1200.jpg
Papież Franciszek do wiernych: rekomenduję wam post od plotek i oszczerstw

Wskazał na raport Caritas Polska z którego wynika, że "chrześcijanie nie mają gdzie powracać, gdyż domy, gospodarstwa, warsztaty zajęli już inni muzułmanie (…) Cały dorobek cywilizacyjny chrześcijan, który służył wszystkim mieszkańcom Iraku (szkoły, szpitale itd.) został zniszczony. Dziesiątki ocalałych z pogromów chrześcijan szukały schronienia za granicą".

Spadek liczby chrześcijan

Zwrócił uwagę, że "o ile w 1920 r. było w Iraku 78 792 katolików na 3,85 mln mieszkańców, a w 1975 r. – 3 500 katolików obrządku łacińskiego, 2 000 wiernych obrządku ormiańskiego, 241 715 – obrządku chaldejskiego, 34 250 – obrządku syryjskiego na 11,12 mln mieszkańców to obecnie (2020 r.) w Iraku żyje ponad 300 tysięcy katolików różnych obrządków, co stanowi 0.95 proc. populacji tego kraju (na blisko 32 mln mieszkańców). - W 2017 całkowita liczba ludności wynosiła w tym państwie ok. 39 mln - poinformował prof. Sakowicz.

Czytaj także:

W ocenie prof. Sakowicza - planowana przez Franciszka pielgrzymka do Iraku wpisuje się rys jego pontyfikatu, w którym kładzie on nacisk na dialog międzyreligijny, w tym dialogu z islamem.

"Ludzkie braterstwo dla pokoju"

- Papież przekonuje, iż wszyscy ludzie bez względu na wyznawaną religię są dziećmi Boga. Muzułmanie, chrześcijanie i Żydzi uznają w Abrahamie swego ojca w wierze, a miłosierdzie Boże jest tematem łączącym wyznawców tych religii. Dialog jest wołaniem o poszanowanie praw człowieka, zwłaszcza prawa do wolności religijnej. Ta zaś jest warunkiem sine qua non pokoju - wskazał członek Komitetu Nauk Teologicznych PAN.

Jak dodał - "papież wzywa do konstruktywnego dialogu, życia w braterstwie, przebaczenia, miłości i jedności". - W ocenie papieża dialog ukazuje walor i znaczenie "ludzkiego braterstwa dla pokoju światowego", dlatego planuje on pielgrzymkę do Świętej Ziemi Abrahama, by wołać w tym miejscu o pokój i braterstwo - powiedział prof. Sakowicz.

pg

Czytaj także

Samobójczy zamach bombowy w Bagdadzie. Państwo Islamskie przyznało się do ataku

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 04:25
Państwo Islamskie (IS) wzięło na siebie odpowiedzialność za podwójny samobójczy zamach bombowy w stolicy Iraku Bagdadzie, w którym zginęły 32 osoby, a 110 zostało rannych - poinformował organ propagandowy IS agencja Amak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek otrzymał drugą dawkę szczepionki na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 21:00
Papiez Franciszek został zaszczepiony drugą dawką szczepionki na koronawirusa. Pierwszą dawkę papież otrzymał 13 stycznia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: Wielki Post jest podróżą, która angażuje całe nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 11:19
Papież powiedział, że Wielki Post jest pokornym zstąpieniem w głąb siebie i ku innym. Franciszek odprawił liturgię Środy Popielcowej z udziałem niewielkiej grupy wiernych.
rozwiń zwiń