X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Represjonowani w PRL z dodatkowym wsparciem. Zmiany obejmą około 15 tys. osób

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 07:23
Przyjęliśmy kolejne dobre rozwiązanie przeznaczone dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych - ocenił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Kopalnia Wujek, 16.12. 1981 r.
Kopalnia "Wujek", 16.12. 1981 r. Foto: ipn.gov.pl

Poselski projekt nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw przyjęty przez Sejm w czwartek zawiera szereg zmian, których celem jest – jak wskazał Szwed – poprawa sytuacji tych osób.

- To kolejne dobre rozwiązanie przeznaczone dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych – podkreślił wiceminister. I dodał, że w rejestrze takich osób jest około 15 tys.

W ramach nowelizacji przewidziane zostało m.in. podwyższenie progów dochodowych, od których możliwe jest udzielanie pomocy pieniężnej przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ma to umożliwić – jak głosi uzasadnienie projektu – udzielenie pomocy szerszej grupie osób uprawnionych, zwłaszcza w przypadkach, jeśli daną osobę dotknie negatywne zdarzenie losowe lub dozna ona istotnego pogorszenia stanu zdrowia.

pap_20081201_0B8_663x364.jpg
Pacyfikacja kopalni "Wujek" - zbrodnia stanu wojennego

Projekt przewiduje też np. umożliwienie przyznania jednorazowej pomocy finansowej dwa razy w roku (obecnie to raz na 12 miesięcy) byłym działaczom opozycji w PRL lub osobom represjonowanym.

Inne rozwiązanie w nowelizacji dotyczy przyznania działaczom opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym z powodów politycznych pozostającym w zatrudnieniu prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 5 dni roboczych w roku kalendarzowym, a także uznania za okres składkowy okresu pozbawienia możliwości wykonywania swojego zawodu przed 31 lipca 1990 r. na skutek represji politycznych za działania na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce.

Czytaj także: 

Rozwiązanie to będzie stosowane odpowiednio do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy i do rent rodzinnych. Emerytura lub renta w wysokości ustalonej na wskazanych zasadach będzie przysługiwała nie wcześniej niż od miesiąca zgłoszenia wniosku i nie wcześniej niż od 1 września 2021 r. Regulacjami tymi będzie docelowo objęta grupa ok. 5 tys. osób (obecnie ok. 20 proc. osób ze środowiska działaczy opozycji antykomunistycznej jeszcze pracuje).

Roczne wydatki – poinformował Szwed – oszacowano na ok. 10-11 mln zł.

Nowelizacja przewiduje również objęcie działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych uprawnieniami przysługującymi kombatantom – weteranom walk o niepodległość RP w zakresie opłat wnoszonych za pobyt w domu pomocy społecznej.

pp

Czytaj także

"Nikt do końca nie wierzył, że się wydarzy". Krzysztof Pluszczyk o stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 10:00
- Nic komunistom tak dobrze nie wyszło jak stan wojenny - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK "Wujek" w Katowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ofiara pomordowanych woła o sprawiedliwość". Premier uczcił pamięć górników z "Wujka"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 10:20
W Katowicach premier Mateusz Morawiecki złożył wieniec przy pomniku górników poległych w czasie pacyfikacji kopalni "Wujek" w 1981 roku. W okolicznościowym przemówieniu ocenił, że "ofiara pomordowanych i ich rodzin woła o zadośćuczynienie i sprawiedliwość". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Skworc w 39. rocznicę pacyfikacji "Wujka": pamięć o bohaterach nie może zginąć

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 11:47
- To na polu poczucia elementarnej sprawiedliwości rozgrywa się ostateczne rozliczenie z przeszłością; pamięć o bohaterach walki o wolną Polskę nie może zginąć - mówił w środę metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w 39. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek".
rozwiń zwiń