X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Obciąża wizerunek prezesa IPN". Historyk o sprawie dr. Tomasza Greniucha

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 10:45
- Nominacja dr. Tomasza Greniucha była kompletnym nieporozumieniem. Cieszę się, że ta decyzja została zmieniona. To nie była osoba, która mogłaby firmować taką instytucję jak IPN - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, historyk z Instytutu Piłsudskiego.
Prezes IPN Jarosław Szarek podczas konferencji prasowej w Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie. Briefing dotyczył rezygnacji Tomasza Greniucha z funkcji p.o. dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu. 22.02.2021.
Prezes IPN Jarosław Szarek podczas konferencji prasowej w Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie. Briefing dotyczył rezygnacji Tomasza Greniucha z funkcji p.o. dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu. 22.02.2021. Foto: PAP/Rafał Guz

O tym, że dr Tomasz Greniuch objął stanowisko p.o. dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu, Instytut poinformował 9 lutego. Decyzja ta wzbudziła jednak szereg kontrowersji, a media przypomniały, że Greniuch w przeszłości był działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego, a także wykonywał gest nazistowskiego pozdrowienia.

fogiel_radosław_ok.jpg
"Decyzja IPN wytrąca opozycji broń z ręki". Fogiel o dymisji dr. Tomasza Greniucha

Dr Andrzej Anusz komentował spór o nominację dr. Tomasza Greniucha. - Osobiście znam i dobrze oceniam prezesa IPN, tym bardziej się zdziwiłem, że firmował tego typu nominację. Pytanie, czy była to jego osobista decyzja, czy zbieg pewnych okoliczności, sytuacja związana ze specyfiką wrocławskiego IPN - zaznaczył.

Historyk zwracał uwagę, że ta sytuacja będzie kłopotliwa w kontekście wyboru nowego prezesa IPN, który ma nastąpić w lipcu. - To nie będzie prosty wybór, ponieważ prezesa IPN wybiera się tak jak Rzecznika Praw Obywatelskich, najpierw musi być większość w Sejmie, następnie kandydat musi być zaakceptowany w Senacie, co nie będzie łatwe - zauważył.

- Kolegium IPN, wystawiając kandydata, na pewno będzie się zastanawiało, czy uzyska on akceptację w Senacie. Wokół tego może toczyć się rozgrywka polityczna. (…) Ten wybór może się opóźniać i być może prezes Jarosław Szarek, podobnie jak prof. Adam Bodnar, może na swoim stanowisku funkcjonować jeszcze przez wiele miesięcy. To z punktu widzenia Zjednoczonej Prawicy kłopot, a tym bardziej po decyzji ws. Tomasza Greniucha, obciążenie wizerunkowe prezesa Jarosława Szarka - stwierdził gość audycji, oceniając szansę wyboru prezesa IPN na kolejną kadencję.

Posłuchaj

09:12 PR24_mp3 2021_02_24-07-49-25.mp3 24.03.2021 dr Andrzej Anusz (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

O złożeniu przez dr. Tomasza Greniucha rezygnacji z funkcji p.o. dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu poinformował 22 lutego prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. 

  Więcej w nagraniu.

  ***

  Audycja: Temat dnia / Gość PR24

  Prowadzący: Eliza Olczyk

  Gość: dr Andrzej Anusz

  Data emisji: 24.02.2021

  Godzina emisji: 07.49

  PR24/ka

  Czytaj także

  "Trudno bronić tradycji ONR". Prof. Rafał Chwedoruk o odwołaniu Tomasza Greniucha z IPN

  Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 14:45
  - IPN będzie się mierzył z pytaniem, jak ta nominacja była możliwa, jak i z tym, jak tłumaczenia, którymi z w związku z nią się posługiwano w ostatnich dniach, mogły mieć miejsce - komentował prof. Rafał Chwedoruk rezygnację Tomasza Greniucha z funkcji p.o. dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.
  rozwiń zwiń