X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"W poszanowaniu dla prawa ten wyrok należy przyjąć". Jan Mosiński o stanowisku TK ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 15:45
- Trwają analizy uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego i ewentualnie wtedy będzie można mówić, czy będą podejmowane działania legislacyjne w tym kontekście, czy też sprawę należy uznać za zamkniętą - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński (Prawo i Sprawiedliwość).
Jan Mosiński
Jan MosińskiFoto: PR24

W środę 27 stycznia w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października ub. roku ws. przepisów tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., w Monitorze Polskim opublikowano następnie jego uzasadnienie.

mid-21129492 (2).jpg
"Element walki o władzę". Ks. prof. Dariusz Oko o Strajku Kobiet

Jan Mosiński przypominał, że Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując wniosek grupy posłów ws. aborcji, korzystał z bogatej linii orzeczniczej w tej sprawie z poprzednich lat. - Tutaj nikt nie kalkulował, czy to się politycznie opłaca, czy nie. Nie mają racji ci, którzy twierdzą, że domniemanie uszkodzenia płodu ludzkiego może być podstawą dokonania aborcji. My mówimy, że aborcja eugeniczna nie powinna mieć miejsca, Trybunał to podtrzymał - zaznaczył poseł.

Poseł dodał, że kwestia ochrony życia poczętego nie może być przedmiotem politycznych kuluarowych rozmów. - Organem, który decyduje o tym, co jest, a co nie jest zgodne z konstytucją, jest Trybunał Konstytucyjny, który pod prezesurą prof. Andrzeja Rzeplińskiego czy Julii Przyłębskiej orzekał podobnie. Pierwszy wyrok mówił o tym, że życie jest chronione w każdej fazie prenatalnej. Wówczas nie było protestów - podkreślał.

- Ci, którzy chcą aborcji na żądanie, żądają, aby w każdej fazie ciąży można było nienarodzone dziecko zabić. To musi wywoływać sprzeciw.  W poszanowaniu dla  prawa należy ten wyrok przyjąć, a to, czy będziemy naszą legislaturę do tego dostosowywać, wymaga spokojnej analizy jego uzasadnienia - komentował poseł, który przypominał także, że z inicjatywy Zjednoczonej Prawicy prowadzone są działania wspierające osoby niepełnosprawne i ich rodziny.

Posłuchaj
11:47 PR24_mp3 2021_02_01-14-38-26.mp3 01.01.2021 Jan Mosiński (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Jan Mosiński (PiS)

Godzina emisji: 14.38

PR24/ka

Czytaj także

Protesty przeciwko zakazowi aborcji. Dawid Wildstein: lewica głosi teraz, że nie liczy się życie, a jakość życia

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 12:00
- Lewica nie walczy teraz o dopuszczenie aborcji do trzeciego miesiąca życia, bo nie ma tu argumentów ontologicznych. Konstruuje teraz zdegenerowany konstrukt tego, że liczy się jakość życia, a nie samo życie - powiedział w Polskim Radiu 24 Dawid Wildstein (TVP). Gośćmi audycji byli również Sławomir Jastrzębowski, ekspert ds. wizerunku i Piotr Cywiński ("Sieci").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orzeczenie TK ws. aborcji. Dr Pawłowska: to krok w stronę realizacji pełnych praw człowieka

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 14:52
- Wiele osób jest zmanipulowanych narracją, że poprzez zakaz aborcji są odbierane im jakieś prawa i czuje potrzebę wyjścia na ulicę. Jest wręcz przeciwnie. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego to krok w stronę realizacji pełnych praw człowieka w naszym kraju - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 dr Karolina Pawłowska z Instytutu Ordo Iuris.
rozwiń zwiń