X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Maria Koc: działania senatorów opozycji są nieodpowiedzialne i szkodliwe dla kasy państwa

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 14:19
Na zaplanowanym w przyszłym tygodniu posiedzeniu Sejm zajmie się poprawkami Senatu do budżetu na 2021 rok. Większość z ponad 100 poprawek została wniesiona przez senatorów opozycji. Dotyczą m.in. podwyżek dla medyków. Treść poprawek jest krytykowana przez polityków PiS, którzy zarzucają opozycji hipokryzję i przypominają, jak wyglądał budżet, gdy to jej politycy odpowiadali za jego konstrukcję. 
Senat RP
Senat RPFoto: Twitter/Senat RP

Wersja tegorocznego budżetu przygotowana przez rząd i uchwalona przez Sejm przewiduje, że dochody państwa wyniosą 404,4 mld złotych, a wydatki 486,7 mld złotych. Deficyt zapisany w ustawie budżetowej ustalono na 82,3 mld złotych. Resort finansów tłumaczy, że konstrukcja tegorocznego budżetu ma wzmocnić rozwój gospodarki dotkniętej przez COVID-19 oraz zapewnić priorytetowe działania rządu w zakresie polityki społeczno-gospodarczej. 

Senat zaproponował dodatkowe środki m.in. dla medyków

Senat wprowadził do budżetu ponad 100 poprawek. Większość z nich dotyczy przesunięcia dodatkowych środków na inwestycje lokalne, np. związane z budową dróg, oczyszczalni ścieków czy rozbudowy szpitali. Senatorowie zaproponowali przeznaczenie dodatkowych 4 mld złotych na dodatki do wynagrodzeń dla medyków zaangażowanych w walkę z COVID-19 czy podwyżki dla nauczycieli. O losie poprawek Senatu zdecyduje teraz Sejm, a w praktyce posłowie Prawa i Sprawiedliwości, bo to ta partia ma w izbie większość wymaganą do ich przyjęcia lub odrzucenia. 

Papież Franciszek PAP-1200.jpg
Papież przyjął szczepionkę przeciwko COVID-19. "To wymóg etyczny, inaczej ryzykujesz życie swoje i innych"

Politycy PiS nie pozostawiają suchej nitki na senackich poprawkach i jednocześnie zarzucają opozycji cynizm. Dlaczego? - Budżet nie jest z gumy. Można oczywiście artykułować takie żądania jak opozycja, ale przypomnę, że jej politycy rządzili jeszcze kilka lat temu i jakie wtedy dawali podwyżki nauczycielom, lekarzom czy pielęgniarkom, które wówczas non stop protestowały? - mówi portalowi PolskieRadio24.pl senator PiS Maria Koc. I dodaje, że wspomniane grupy i tak otrzymują od rządu wsparcie. 

PiS krytykuje propozycje Senatu

- Nauczyciele co roku dostają podwyżki. Na służbę zdrowia również kierujemy rekordowe środki. Przypomnę, że ci medycy, którzy pracują przy chorych na koronawirusa w okresie pandemii dostają podwójną pensję. Zdajemy sobie sprawę, że nauczycielom jeszcze bardziej należałoby podnieść wynagrodzenie, ale robimy co możemy w dobie kryzysu gospodarczego - tłumaczy Koc. I dodaje, że działania senatorów opozycji są nieodpowiedzialne i szkodliwe dla kasy państwa.

- Musimy dbać o system finansów publicznych, żeby ten system przetrwał i żebyśmy w momencie, kiedy wyjdziemy ze spowolnienia, mogli wrócić na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego. Jeżeli będziemy nadmiernie eskalować wydatki, to ten system padnie. Na to nie możemy pozwolić, zwłaszcza, że przez ostatnie lata z sukcesem go naprawialiśmy - wyjaśnia senator PiS. 

komisja reprywatyzacyjna pap 1200.jpg
Sąd uchylił kolejną decyzję komisji weryfikacyjnej. Chodzi o nieruchomość przy ul. Emilii Plater

Zdaniem senatora PiS Jan Marii Jackowskiego nie należy dokonywać już żadnych korekt w obecnym budżecie, nie licząc tych drobnych, zaproponowanych przez rząd, które zgłosili senatorowie PiS. - Obecny budżet wyróżnia nasz kraj na tle Europy w czasie pandemii. Znajduje się w dobrej kondycji, więc trudno przy nim majstrować - wyjaśnia Jackowski. Co sądzi o poprawkach opozycji? 

Senator PiS: za PO budżet był w gorsze kondycji 

- Ten budżet został realistycznie skrojony na kolejny rok. Te poprawki mają charakter życzeniowy. Też chciałbym, żeby na wiele obszarów było więcej środków, ale nie zawsze jest to możliwe - stwierdza senator PiS. - Moim zdaniem to dobry budżet, który odzwierciedla stan polskiej gospodarki. Proszę zauważyć, że mimo pandemii rząd nie wycofuje się z programów społecznych i podejmuje to wezwanie i to jest to niewątpliwie bardzo dobra wiadomość - dodaje Jackowski. 

pałac prezydencki 1200 shutterstock.jpg
Pilne spotkanie prezydenta z premierem. Tematem weto dot. ustawy reorganizującej rząd

Politycy PiS przypominają, że kiedy obecna opozycja znajdowała się u władzy finanse publiczne były w znacznie gorszym stanie. Dlatego krytykowanie obecnego budżetu i wprowadzanie do niego poprawek, które nadwyrężą jego kondycję uważają za cynizm. - Jak mieliśmy głęboki kryzys gospodarczy w latach 2008-2010 i kiedy upadały firmy, to rząd PO-PSL przeznaczył na pomoc tym firmom jedynie 1,5 mld złotych. Teraz w skali roku przeznaczyliśmy 160 mld na pomoc przedsiębiorcom, więc widać kiedy ta pomoc jest realna. Przypomnę też, że budżet za PO-PSL po stronie dochodów wyniósł 289 mld zł, a teraz w dobie kryzysu ponad 100 mld złotych, a przecież minęło zaledwie 5 lat - stwierdza senator Koc. 

Posiedzenie Sejmu, na którym posłowie zajmą się poprawkami Senatu do ustawy budżetowej odbędzie się w dniach 20-21 stycznia. 

MF, PolskieRadio24.pl 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skuza: w tegorocznym budżecie zostały zabezpieczone środki na wszystkie programy socjalne

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 17:05
Uchwalona przez Sejm ustawa budżetowa, przewiduje, że dochody wyniosą ponad 404 miliardy złotych, a wydatki - prawie 487 miliardów. Oznacza to, że deficyt budżetowy przekroczy 82 miliardy złotych. Zdaniem wiceministra finansów Sebastiana Skuzy, który był gościem radiowej Jedynki - deficyt będzie utrzymany pod kontrolą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senat zakończył debatę nad ustawą budżetową na 2021 rok

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 20:24
W Senacie zakończyła się debata nad ustawą budżetową na 2021 rok. Podczas dyskusji na posiedzeniu plenarnym do ustawy zgłoszono ponad 40 poprawek. Oznacza to, że ponownie wróci ona do senackiej komisji budżetu i finansów publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senat przyjął ustawę budżetową 2021. Będą dodatkowe fundusze na walkę z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 18:00
Senat przyjął ustawę budżetową na rok 2021 z poprawkami. Za głosowało 98 senatorów, nikt nie był przeciwny, wstrzymało się 2.
rozwiń zwiń