X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef klubu PiS: rektor WUM już dawno powinien podać się do dymisji

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 10:43
- Rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong już dawno powinien podać się do dymisji - ocenił w rozmowie z dziennikarzami wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Budynek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Budynek Warszawskiego Uniwersytetu MedycznegoFoto: irena iris szewczyk / Shutterstock.com

Minister zdrowia Adam Niedzielski na poniedziałkowej konferencji prasowej, podczas której podsumowywał wnioski z kontroli NFZ w sprawie nieprawidłowości przy szczepieniach w WUM, stwierdził m.in., że nie widzi możliwości współpracy z władzami uczelni.

shutterstock szczepionka free szczepienia free 1200.jpg
Szczepienia na WUM poza kolejnością. Anna Kwiecień: tego nie da się wytłumaczyć

- Moim oczekiwaniem jest dymisja rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – oświadczył.

Czas na dymisję

Ryszard Terlecki był pytany o wyniki kontroli na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, która potwierdziła nieprawidłowości w organizacji szczepień przeciw COVID-19 w tej placówceDoszło tam do zaszczepienia poza kolejnością przedstawicieli świata kultury, polityki i biznesu - osób spoza grupy zero.

Dziennikarze pytali wicemarszałka Sejmu m.in. o apel ministra zdrowia, aby rektor WUM podał się do dymisji, a ci, którzy zaszczepili się poza kolejnością, aby zajęli się wolontariatem.

Czytaj także:- Nie wiem, czy to jest realne, aby zajęli się wolontariatem, natomiast rektor już dawno powinien podać się do dymisji - powiedział szef klubu PiS.

Personel bez szczepienia

Tomasz Latos 1200.jpg
Szef sejmowej komisji zdrowia: dochodziły do mnie sygnały, że dyrektorzy szpitali byli poddawani naciskom

Podsumowując w poniedziałek raport po kontroli NFZ, szef resortu zdrowia wskazał, że z 450 dawek szczepionki, przeznaczonych dla personelu tej placówki, blisko 200 trafiło do osób, które nie były pracownikami WUM. Część osób mogło być członkami rodzin personelu lub pacjentami. Z personelu natomiast zgłosiły się w tym czasie co najmniej 32 osoby, które jednak nie zostały w trakcie tej akcji zaszczepione.

Minister podkreślił, że takie nieprawidłowości wskazują na złą organizację i nierzetelność, wobec których konieczna jest kara. Wyjaśnił, że w przypadku kontroli prowadzonych przez NFZ jest ona mierzona jako 50 proc. środków przekazywanych za dany okres. W związku z tym WUM potrącone zostanie blisko 350 tys. zł.

Brak dowodów na akcję promocyjną

Niedzielski dodał, że nie znaleziono żadnych umów lub zobowiązań wskazujących, że niektóre z zaszczepionych osób zdecydowały się na to w ramach akcji promocyjnej.

WUM Forum 1200.jpg
Jest zawiadomienie do prokuratury ws. szczepień na WUM

Podkreślił, że osoby zaszczepione poza kolejnością powinny poczuć odpowiedzialność, a pewnym odpracowaniem tego niesłusznie przyjętego przywileju byłaby praca w charakterze wolontariusza w przychodniach bądź w miejscach, w których można pomóc walczyć z COVID-19.

Czytaj także:Rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong, według rzecznik uczelni, stanowisko w sprawie informacji przedstawionych przez ministra zdrowia zajmie we wtorek.

Szczepionki dla celebrytów

Do szczepień wbrew zasadom Narodowego Programu Szczepień, zgodnie z którym obecnie szczepiona jest grupa zero, a więc pracownicy ochrony zdrowia i rodzice wcześniaków, na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym doszło pod koniec grudnia.

Wśród zaszczepionych przez Centrum Medyczne WUM znaleźli się b. premier, europoseł SLD Leszek Miller z żoną, aktorzy, m.in. Krystyna Janda, jej córka Maria Seweryn, Wiktor Zborowski, Michał Bajor, Olgierd Łukaszewicz, Anna Cieślak i Radosław Pazura, satyryk Krzysztof Materna i dyrektor programowy TVN Edward Miszczak.

fc

Czytaj także

Piotr Müller: Polska ma zagwarantowaną dostawę 60 mln dawek szczepionki w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 08:40
- Pozwoli to na zaszczepienie 30 mln osób. Unia Europejska chce powiększyć zasoby, ograniczeniem są moce produkcyjne - mówił w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Luxmed odpowiada za to, że musi wyrzucić 90 dawek szczepionki". Jest oświadczenie ARM

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 10:49
"Odpowiedzialność leży po stronie Luxmedu. Agencja Rezerw Materiałowych zrealizowała dostawę zgodnie z procedurami i dokłada starań, żeby wyjaśnić to zajście" - oświadczyła ARM w reakcji na publikację "Gazety Wyborczej", z której wynika, że Luxmed musi wyrzucić 90 dawek szczepionki przeciw COVID-19.
rozwiń zwiń