35:25 Jedynka/W otwarte karty 10.01.2021.mp3 Ks. prof. Dariusz Oko: pandemia jest trudnym doświadczeniem dla Kościoła (W otwarte karty/Jedynka)
Czy pandemia była i jest szansą dla Kościoła?
Pandemia koronawirusa przyniosła wiele strat również dla Kościoła katolickiego. Ks. prof. Dariusz Oko zaznacza, że jest zagrożeniem niszczącym więzi społeczne, kościelne. - O wiele trudniej pójść do kościoła, pomodlić się, o wiele trudniej sprawować liturgię - mówi. - Ludzie, szczególnie ci słabiej wierzący, którzy chodzą do kościoła bardziej z przyzwyczajenia, to jest niebezpieczeństwo, że w ogóle przestaną chodzić. U innych to może tę wiarę pogłębić, bo można powiedzieć, że pandemia odziera nas z pewnych złudzeń. To, co przeceniamy: posiadanie majątku, pieniędzy, kariera, luksus, podróże - jak to łatwo można utracić - podkreśla ks. prof. Dariusz Oko.
Ks. Dariusz Oko: brałem odpowiedzialność za robienie tego, czego nie chcieli robić inni
Religijność Polaków w warunkach pandemii
Gość audycji wyjaśnia, że brak zaufania do Kościoła może wynikać z upadku ludzi Kościoła, szczególnie w ramach tzw. lawendowej mafii, czyli lobby homoseksualnego oraz potężnych ataków na Kościół z zewnątrz. - One przybrały na sile. W tych atakach chodzi o całkowite zniszczenie Kościoła katolickiego. To wynika z tego, że w naszej kulturze Zachodu: w Europie Zachodniej i w obu Amerykach w dużym stopniu władze sprawują ateiści, którzy wyznają chrześcijaństwo jako neomarksizm, ideologię genderową i którzy chcą opanować świat - uważa ks. prof. Dariusz Oko. - Są gotowi stosować do tego przeróżne metody ataku: agresję, kłamstwa. Widzimy niesamowitą wulgarność, nienawiść w stosunku do chrześcijan - podkreśla.
Lawendowa mafia
Ks. prof. Dariusz Oko w swojej książce "Lawendowa mafia" podejmuje próbę rzucenia światła na działającą w Kościele homoseksualną, lawendową mafię, która niczym ukryta choroba toczy Kościół. To zło, z którego wynikają nadużycia nie tylko seksualne, wiąże się z odrzuceniem wiary i świadomym wyborem grzechu, dewastującego Kościół od wewnątrz. Książkę wzbogacają trzy teksty autorów szczególnie zatroskanych obecną sytuacją Kościoła i świata: ks. Marka Dziewieckiego, ks. Roberta Skrzypczaka i red. Pawła Lisickiego.
- Ja jestem jednym z wielu, którzy o tym mówią. W mojej książce powołuję się na wiele badań - informuje ks. prof. Oko. - Znakomite, obszerne przemowy napisali: ks. Marek Drzewiecki, który był prawie we wszystkich seminariach w Polsce, on w całej rozciągłości potwierdza tezy mojej książki, ks. prof. Robert Skrzypczak, jeden z największych polskich teologów całkowicie się ze mną zgadza i podobnie red. Paweł Lisicki, który zna tematy kościelne znakomicie - wyjaśnia rozmówca Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg.
W dalszej części audycji była mowa m.in. o tym, jak instytucjonalnie wygląda Kościół w Polsce, czy pandemia odbiła się na budżetach w kościołach i co Kościół oferuje młodym ludziom.
***
Tytuł audycji: W otwarte karty
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: ks. prof. Dariusz Oko (teolog, filozof)
Data emisji: 10.01.2021 r.
Godzina emisji: 15.10
mat. promocyjne/ans