X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Dziecięce dramaty wymuszone izolacją". Apel RPD o rozszerzenie szczepień grupy zero

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 10:29
O dołączenie pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych do grupy zero w ramach narodowego programu szczepień przeciwko koronawirusowi zaapelował do rządu rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj PawlakFoto: brpd.gov.pl

W wystąpieniu do pełnomocnika rządu ds. narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko koronawirusowi Michała Dworczyka Pawlak wskazał, że ma liczne zgłoszenia o dziecięcych dramatach związanych z wymuszoną izolacją, ponieważ dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych w obawie przed zakażeniem personelu nie zezwalali wychowankom na kontakty z ich bliskimi, w tym na wyjazd do rodzinnych domów na święta Bożego Narodzenia.

Szczepionka PAP (2)-1200.jpg
W Polsce już ponad 200 tys. zaszczepionych na COVID-19. Znamy dane dot. niepożądanych odczynów

- Tę rozłąkę szczególnie przeżywają małe dzieci i dzieci z niepełnosprawnością, które nie potrafią kontaktować się z najbliższymi za pośrednictwem telefonu lub komunikatorów. Dla nich najważniejszy jest kontakt fizyczny, możliwość przytulenia się do mamy, babci czy cioci. Byłem informowany o przypadku umieszczenia w trybie interwencyjnym w placówce kilkumiesięcznego dziecka, w domu karmionego piersią, które swoich rodziców zobaczyło dopiero pół roku później - przekonywał rzecznik.

"Czują się jak w więzieniu"

I dodał, że starsze dzieci zgłaszają mu, iż czują się w placówce jak w więzieniu, mimo że nie popełniły żadnego przestępstwa i że są dyskryminowane.

Pawlak podkreślił jednocześnie, że wie, iż dyrektorzy placówek znajdują się w trudnej sytuacji, bo są odpowiedzialni za zdrowie dzieci i pracowników oraz zapewnienie ciągłości funkcjonowania ośrodków. - Znany jest mi przypadek, gdy to dyrektor sam musiał zapewnić opiekę kilkunastu wychowankom podczas ich 10-dniowej kwarantanny. Kadra wychowawcza wzięła zwolnienia lekarskie, a jedyną osobą, która zdecydowała się wesprzeć dyrektora, była pani kucharka - zaznaczył.

Dlatego - wskazał - "szybkie zaszczepienie pracowników takich ośrodków to sposób na szybkie wznowienie kontaktów tych dzieci i młodzieży z rodzinami, bez narażania personelu na zarażenie koronawirusem".

Czytaj również:


Rzecznik praw dziecka zwrócił uwagę, że w grupie zero przewidziani zostali m.in. pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej. - W mojej ocenie zasadnym wydaje się rozszerzenie tej grupy osób o pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz pracowników placówek wsparcia dziennego, które systematycznie pomagają dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych w ich miejscu zamieszkania, współpracują z tymi rodzinami dla dobra dzieci, zapewniają podopiecznym posiłki i monitorują aktualną sytuację w domu - wskazał.

I dodał, że "brak takiej pomocy może skutkować koniecznością umieszczenia dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej". "Dlatego dostrzegam ogromną potrzebę umożliwienia im funkcjonowania bez zakłóceń" - podkreślił Pawlak. 

Narodowy Program Szczepień (opr. Maria Samczuk/PAP) Narodowy Program Szczepień (opr. Maria Samczuk/PAP)

kb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zależy od dostaw szczepionek". Prof. Gut o liczbie szczepień przeciw COVID-19 w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 17:27
- Liczba szczepień wykonywanych w Polsce najbardziej zależy od dostaw szczepionek - powiedział w niedzielę wirusolog prof. Włodzimierz Gut, odnosząc się do mniejszej liczby wykonanych szczepień ostatniej doby. Jak mówił, "żadnego rewelacyjnego tempa nie osiągniemy, trzeba trzymać się planu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wykorzystajmy tę szansę". Premier apeluje do seniorów o szczepienie się na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 08:05
Koronawirus zagraża w największym stopniu osobom starszym, dlatego w kolejce po szczepionkę są Państwo na pierwszym miejscu - zwrócił się do seniorów na łamach "Super Expressu" premier Mateusz Morawiecki. Wykorzystajmy tę szansę, jaką są szczepienia - zaapelował.
rozwiń zwiń