X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Obowiązkowe e-skierowania. Lekarze wystawili ich już ponad 5 mln

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 13:36
Do końca 2020 roku lekarze wystawili ponad 5 mln e-skierowań. Najczęściej do poradni okulistycznej, chirurgii urazowo-ortopedycznej i ogólnej - podsumowało Centrum e-Zdrowia w piątek, czyli dniu wprowadzenia obowiązku wystawiania pacjentom skierowań w takiej formie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Placówki medyczne od piątku 8 stycznia mają ustawowy obowiązek wystawiania i obsługi elektronicznych skierowań. Jak podało Centrum e-Zdrowia blisko 70 proc. podmiotów leczniczych wprowadziło to rozwiązanie jeszcze w 2020 roku. Natomiast do końca 2020 roku prawie 43 tys. lekarzy wystawiło ponad 5 mln e-skierowań dla pacjentów. Zaznaczyło dalej, że najczęściej wystawiane było ono do poradni okulistycznej (ponad 463 tys.), chirurgii urazowo-ortopedycznej (ponad 456 tys.) i chirurgii ogólnej (ponad 403 tys.). Najliczniej korzystały z takiego rozwiązania w 2020 roku osoby powyżej 61 lat (prawie co czwarte e-skierowanie).

Wygoda pacjentów

Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia wyjaśniła, że e-skierowanie powstało "z myślą o wygodzie pacjentów i lekarzy, zwiększeniu dostępności do świadczeń, efektywniejszym zarządzaniu usługami w zdrowiu". Ponadto zauważyła, że takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne, ponieważ zwiększa dostępność do świadczeń w warunkach pandemii oraz dla osób m.in. z terenów wiejskich.

lekarz 1200.jpg
Koniec papierowych skierowań. Zmiany już od dziś

Pozwala ono np. na skierowanie pacjenta w trakcie teleporady czy e-wizyty na kolejną, specjalistyczną już, wizytę lub badanie oraz umożliwia zdalną rejestrację, co istotnie ogranicza transmisję wirusa. Równocześnie przypomniała, że najpierw wprowadzono powszechnie e-zwolnienia, a rok temu zaczęła obowiązywać e-recepta.

Jak to działa?

E-skierowanie, to cyfrowa usługa, która umożliwia pełną elektroniczną obsługę procesu skierowania pacjenta na leczenie – od momentu wystawienia do realizacji. Wystawia się je analogicznie jak e-receptę. Lekarz wprowadza wymagane dane pacjenta do systemu gabinetowego podłączonego do platformy e-zdrowie (P1) lub za pomocą bezpłatnej aplikacji gabinet.gov.pl i podpisuje cyfrowo. Pacjent, jeśli posiada Internetowe Konto Pacjenta (szczegóły logowania na portalu pacjent.gov.pl), otrzymuje SMS z 4-cyfrowym kodem albo mail. W przeciwnym przypadku - wydruk informacyjny cyfrowego dokumentu.Następnie pacjent umawia się na konsultację telefonicznie lub osobiście w placówce. Wystarczy, że poda 4-cyfrowy kod i PESEL swój lub osoby bliskiej, która upoważniła go do zarejestrowania na badanie.

Krótszy czas oczekiwania

- System e-zdrowie (P1) automatycznie zarządza procesem rejestrowania wizyt, co eliminuje możliwość zapisywania się do kilku placówek lub lekarzy równocześnie. W efekcie czas oczekiwania na konsultację lub badanie będzie krótszy - zwróciła uwagę Kister.

shutterstock_lekarz 1200.jpg
Wyzwania zdrowotne w 2021 roku w dobie pandemii

Badanie ARC Rynek i Opinia przeprowadzone w listopadzie 2020 roku, czyli zanim e-skierowanie stało się obowiązujące, pokazało, że pacjenci dostrzegają zalety cyfrowego dokumentu. Wskazali oni na wygodę takiego rozwiązania (41 proc.), oszczędność czasu (11 proc.), a także możliwość otrzymania takiego skierowania bez bezpośredniego kontaktu z lekarzem (15 proc.).

Wymagane w ramach NFZ

Jak przypomniało CeZ e-skierowanie jest wystawiane obligatoryjnie na świadczenia realizowane w ramach NFZ, czyli ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne (z wyjątkiem porady w zakresie logopedii); leczenie szpitalne; badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej, w tym przypadku także te, które są finansowane ze środków innych niż ubezpieczenie w NFZ; rezonans magnetyczny; badanie endoskopowe przewodu pokarmowego; badanie echokardiograficzne płodu.

Czytaj także:Nie jest natomiast wystawiane na leczenie uzdrowiskowe lub w sanatorium; programy lekowe; rehabilitację oraz do szpitala psychiatrycznego. W takich przypadkach skierowania wystawiane są na dotychczasowych zasadach, tzn. w postaci papierowej.

koronawirus free 1200.jpg
Objawy COVID-19 utrzymują się długo po zakażeniu. Nowe badanie

Natomiast e-skierowanie nie jest też wystawiane w ramach zlecenia wewnętrznego, gdy np. szpital, w którym przebywa pacjent, kieruje go na badanie specjalistyczne na terenie placówki.

Z kolei skierowanie w żadnej z form nie jest nadal potrzebne do psychiatry, ginekologa i położnika, onkologa, wenerologa, dentysty.

Skierowanie na papierze

Dokument może być wystawiony w formie papierowej, jeśli lekarz lub inna uprawniona osoba (położna, pielęgniarka, farmaceuta, felczer) nie ma dostępu do systemu e-zdrowie (P1) np. w przypadku awarii tego systemu, systemu gabinet.gov.pl w placówce lub braku dostępu do internetu np. podczas wizyty domowej.

Lekarz może również wydać je na papierze, jeśli wystawia je osobie o nieustalonej tożsamości albo pochodzi z innego państwa członkowskiego UE i tylko tymczasowo i okazjonalnie udziela świadczeń zdrowotnych w Polsce.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"W ostatnich latach dokonaliśmy skoku cywilizacyjnego". Maria Ochman o cyfryzacji służby zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 14:42
- W 2015 roku, kiedy nowy rząd objął władzę, ministerstwu zdrowia groziło, że utraci środki z Unii Europejskiej przeznaczone na cyfryzację. Tak byliśmy zapóźnieni. Dzisiaj dokonaliśmy ogromnego skoku cywilizacyjnego, jeśli chodzi o cyfryzację w służbie zdrowia - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: szczepionka przeciw COVID-19 być może najbezpieczniejsza w historii

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 17:21
- Szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna; technologia, w jakiej ją wyprodukowano jest być może najbezpieczniejsza i najczystsza w historii medycyny - powiedziała kierowniczka Katedry Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Anna Piekarska.
rozwiń zwiń