X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Więcej pieniędzy na Nowy Rok. Wzrasta płaca minimalna i stawka godzinowa

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 09:50
W tym roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrasta o 200 złotych. Oznacza to, że od dziś wynosi 2800 złotych brutto. Tym samym stanowi 53,2 procent prognozowanego na ten rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Marcin Smolinski

Jak zaznaczył wiceminister, "zależało nam na tym, by utrzymać poziom płacy powyżej 50 procent w relacji do przeciętnego wynagrodzenia, co też jest zgodne z postulatami Unii Europejskiej".

Wiceminister zwrócił uwagę, że płaca minimalna musi zapewnić godne życie tym, którzy pracują. Zaznaczył, że w ostatnich latach płaca minimalna mocno poszła w górę i jak mówi "skończyliśmy z tym, że ktoś pracował i nie starczało mu środków na życie".

ZUS.jpg
W 2021 roku osoby starsze mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Pandemia nie wstrzyma 13. i 14. emerytury

Stanisław Szwed podkreślił też, że na zlikwidowanie zjawiska tzw. "biednych pracujących" znacząco wpłynęło wprowadzenie stawki godzinowej, która w tym roku wzrasta do 18 złotych 30 groszy. Podkreślił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości skończył z patologią jaką były stawki godzinowe na poziomie jednego czy dwóch złotych. Teraz stawka minimum za godzinę jest gwarantowana i dzięki temu pracownicy nie są oszukiwani.


Posłuchaj
00:29 Od dziś wzrasta płaca minimalna i stawka godzinowa.mp3 Stanisław Szwed: od dziś wzrasta płaca minimalna i stawka godzinowa (IAR)

 

Różnice w propozycjach kwot

Przy ustalaniu płacy minimalnej i stawki godzinowej w Radzie Dialogu Społecznego nie było zgody co do ich wysokości. Większość organizacji pracodawców była za utrzymaniem płacy minimalnej na poziomie z 2020 roku lub podwyższeniem jej do minimalnego poziomu przewidzianego przepisami czyli do 2716 złotych brutto. OPZZ i Forum Związków Zawodowych proponowały wyższą stawkę. Propozycję rządu poparły natomiast "Solidarność" oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Wobec braku porozumienia w Radzie obie stawki ustalił rząd.

Czytaj także

2,3 mln zł na dialog społeczny w walce ze skutkami COVID-19. MRPiPS pomoże pracownikom i pracodawcom

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 07:16
- Przeznaczymy ponad 2,3 mln zł na projekty w obszarze dialogu społecznego dotyczące niwelowania skutków epidemii COVID-19 - przekazała szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Jak dodała, do dofinansowania wybrano w sumie sześć projektów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o 25 tys. złotych pożyczki i wieloletnie postępowanie. SN uwzględnił skargę Zbigniewa Ziobro

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 11:02
Sąd Najwyższy uwzględnił skargę Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro od wyroku Sądu Rejonowego w Gryficach z dnia 5 lipca 2017 roku. Sprawa dotyczyła pożyczki w wysokości 25 tysięcy złotych z czerwca 2009 roku.
rozwiń zwiń