X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Iran: nowe konstrukcje w ośrodku nuklearnym. Ujawniono zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 13:00
- Iran rozpoczął prace budowlane w miejscu, w którym znajduje się podziemny ośrodek jądrowy w Fordo - poinformowała w piątek agencja AP, powołując się na zdobyte zdjęcia satelitarne. Iran dotąd nie informował o żadnej nowej konstrukcji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: saeediex / Shutterstock.com

Jak pisze agencja, budowa trwa od września i choć jej cel nie jest jasny, prawdopodobnie wywoła nowe obawy w sprawie irańskiego programu atomowego.

- Wszelkie zmiany w tym miejscu będą uważnie obserwowane jako sygnał, dokąd zmierza program nuklearny Iranu - ocenił Jeffrey Lewis, ekspert ds. proliferacji broni jądrowej w Middlebury Institute of International Studies.

Ośrodek wewnątrz góry

Do nowych zdjęć nie odniosły się dotąd ani władze Iranu, ani Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), która monitoruje irański program jądrowy. Najnowsze zdjęcia pokazują fundamenty budynku z dziesiątkami filarów, jakie stosuje się do wsparcia budynków w strefach zagrożonych trzęsieniami ziemi. Obok budowy znajdują się inne budynki kompleksu w Fordo. Sam ośrodek zbudowany wewnątrz góry został odkryty w 2009 r., mimo prób zatajenia go przez irański reżim.

pap Mohsen Fakhrizadeh pogrzeb 1200.jpg
Zabójstwo irańskiego naukowca. Rakowski: Fakhrizadeh był ojcem tamtejszego programu atomowego

Według porozumienia atomowego z 2015 r. (JCPOA) Iran miał zaprzestać wzbogacania uranu w Fordo, jednak po wycofaniu się USA z umowy Teheran wznowił ten proces, zwiększając przy tym uzgodniony w umowie poziom wzbogacenia uranu z 3,67 proc. do 4,5 proc.

Łagodzenie sankcji?


Irański parlament przyjął ponadto ustawę, która nakazuje wzbogacanie do 20 proc. - co znacznie przybliżyłoby kraj do otrzymania 90-proc. materiału używanego w konstrukcji broni jądrowej - oraz wyrzucenie międzynarodowych inspektorów z kraju. Ustawa miała skłonić USA i UE do złagodzenia sankcji, które mocno dotknęły irańską gospodarkę.

Poza ośrodkiem w Fordo Iran rozbudowuje też inne centrum swojego programu atomowego, w Natanz koło Isfahanu w środkowej części kraju. Podziemna budowa w tym kompleksie rozpoczęła się po tym, jak latem doszło do wybuchu w zakładzie produkcji wirówek używanych do wzbogacania uranu. Według irańskich władz zniszczenie budynku było wynikiem sabotażu wrogiego państwa.

pg