X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wyjście z koalicji byłoby krokiem samobójczym". Publicysta o Solidarnej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 13:18
- Fakt, że Zbigniew Ziobro jest ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym to bardzo dużo, to istotna funkcja mająca wpływ na życie polityczne i inicjowanie pewnych działań. Bez tego Solidarna Polska przestałaby istnieć jako aktywny gracz na scenie politycznej - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita").
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta podczas konferencji prasowej w Warszawie, 12.12.2020
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta podczas konferencji prasowej w Warszawie, 12.12.2020 Foto: PAP/Paweł Supernak

Zarząd Solidarnej Polski zebrał się w sobotę, by omówić m.in. skutki porozumienia ws. budżetu UE zawartego na szczycie Rady Europejskiej. Jak poinformował lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, głosami 12 do 8 zarząd partii odrzucił wniosek jednego z jej członków o wyjście ugrupowania z koalicji rządzącej.

EN_01385389_0022-12.jpg
Jarosław Kaczyński: nasza formacja jako jedyna jest w stanie bronić interesu Polski

W oświadczeniu po posiedzeniu poinformowano, że ugrupowanie rekomenduje niezwłoczne zaskarżenie rozporządzenia dotyczącego powiązania praworządności z unijnymi funduszami przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zdaniem Tomasz Pietrygi, Solidarna Polska nie mogła sobie pozwolić na wyjście z koalicji Zjednoczonej Prawicy. - Mamy trzy lata do wyborów, Solidarna Polska bez udziału w rządzie jest partią opozycyjną na poziomie Konfederacji. Wyjście z koalicji, samodzielne przetrwanie, zwłaszcza w sytuacji, gdy jest kwestia subwencji budżetowej, której ta partia samodzielnie nie ma, byłoby krokiem samobójczym - zwracał uwagę.

Posłuchaj
11:30 _PR24_AAC 2020_12_14-11-46-33.mp3 14.12 Tomasz Pietryga (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Publicysta komentował także planowane przez lidera Solidarnej Polski działania tego ugrupowania w związku z ustaleniami szczytu UE. - Zapowiadane przez Zbigniewa Ziobro głosowanie za ratyfikacją decyzji o zasobach własnych Unii, czyli przeciwko Funduszowi Odbudowy byłoby zupełnie nielogiczne. To głosowanie nie przeciwko mechanizmowi praworządności, ale przeciwko funduszom, miliardom, które ma otrzymać Polska, samorządy i firmy. To wchodzenie na bardziej radykalne pozycje, w stronę Konfederacji. Podobnie z pozostałymi zapowiedziami ministra, np. skierowaniu rozporządzenia ws. praworządności do Trybunału Konstytucyjnego (...) to oznaczałoby możliwość postawienia przed Trybunałem Stanu partnera w rządzie, coś, co serwuje się największym wrogom politycznym, to nie do przyjęcia w ramach jednej koalicji - podkreślał

Tomasz Pietryga dodał także, że tej chwili najważniejszym zadaniem dla całego rządu jest stworzenie narzędzi, które pozwolą zareagować skutecznie, jeśli konkluzje do rozporządzenia nie będą przestrzegane.

Czytaj również:

   Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

   * * *

   Audycja: Temat dnia / Gość PR24

   Prowadzący: Ryszard Gromadzki

   Gość audycji: Tomasz Pietryga

   Data emisji: 14.12.2020

   Godzina emisji: 11.45

   PR24/ka

   Czytaj także

   "Nie spełnią się marzenia niektórych o sankcjach". Wiceszef MSZ o sukcesie Polski na szczycie UE

   Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 18:15
   - Natura konkluzji Rady Europejskiej jest taka, że wszyscy ogłaszają sukces, bo każdy się pod nim podpisuje. Jeśli chcemy ocenić obiektywnie, kto rzeczywiście odniósł sukces, to najlepiej zwrócić uwagę na reakcję tych, którym zależało na tym, by Polskę ukarać - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. 
   rozwiń zwiń

   Czytaj także

   "Jasne zapisy na przyszłość". Piotr Kaleta o kompromisie ws. budżetu UE

   Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 12:29
   - Za każdym dokumentem i traktatem muszą stać ludzie, którzy będą umieli pilnować tego, co jest w nich zawarte. Żadna formacja polityczna nie będzie dzierżyła władzy zawsze, musieliśmy patrzeć daleko w przyszłość wprowadzając te mechanizmy - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta (Prawo i Sprawiedliwość). W audycji dyskutowali również; Marcin Romanowski (Solidarna Polska), Krzysztof Kwiatkowski, senator opozycyjny oraz Marek Rutka (Lewica).
   rozwiń zwiń

   Czytaj także

   "Atak idzie z dwóch stron". Beata Kempa o konkluzjach szczytu Unii Europejskiej

   Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 16:21
   - Pierwsza jest warstwa ideologiczna, a także warstwa dotycząca naszej suwerenności w zakresie możliwości decydowania o różnych obszarach. Natomiast co do kwestii drugiej, to jest ten atak ze sfery już gospodarczej. On jest bardzo groźny dla nas - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł Solidarnej Polski Beata Kempa komentując wnioski ze szczytu UE dotyczące budżetu, mechanizmu praworządności oraz nowych celów klimatycznych przyjętych przez Radę Europejską.
   rozwiń zwiń