X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Jasne zapisy na przyszłość". Piotr Kaleta o kompromisie ws. budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 12:29
- Za każdym dokumentem i traktatem muszą stać ludzie, którzy będą umieli pilnować tego, co jest w nich zawarte. Żadna formacja polityczna nie będzie dzierżyła władzy zawsze, musieliśmy patrzeć daleko w przyszłość wprowadzając te mechanizmy - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta (Prawo i Sprawiedliwość). W audycji dyskutowali również; Marcin Romanowski (Solidarna Polska), Krzysztof Kwiatkowski, senator opozycyjny oraz Marek Rutka (Lewica).
Szczyt UE ws. budżetu zakończył się porozumieniem
Szczyt UE ws. budżetu zakończył się porozumieniemFoto: PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS / POOL

W Brukseli doszło w tym tygodniu do porozumienia w sprawie budżetu wspólnoty na najbliższe lata. Polska i Węgry wycofały swój sprzeciw w tej sprawie.

Morawiecki UE PAP-1200.jpg
"Możemy poczuć się bezpiecznie, ale nie na długo". Manasterski o kompromisie ws. budżetu UE

Uzyskały bowiem gwarancje, że dołączony do pakietu mechanizm praworządnościowy będzie używany "zgodnie z warunkami i wytycznymi ustalonymi na szczycie" i pozbawiony arbitralności".

Dbanie o interesy ojczyzn"

Piotr Kaleta podkreślał, że istotne jest bardzo precyzyjne określenie mechanizmów warunkowości. - Nawet samo stwierdzanie, że coś jest nie tak, nie jest powodem uruchomienia mechanizmu zabierającego nam fundusze - przypominał.

Zaznaczył także, że wszystkie wypracowane w tej chwili mechanizmy mają zabezpieczyć Polskę na przyszłość. - Nie wiemy, jak będą wyglądały struktury UE po pandemii, coraz więcej jest sytuacji, że kraje UE mają rozbieżne interesy. Są państwa, które chcą dominować nad słabszymi gospodarczo. Polska wyrasta do rangi lidera Europy Środkowo-Wschodniej. Premierzy Mateusz Morawiecki Vitor Orban potrafili postawić sprawę jasno, zaznaczyli, że będą dbali o interesy swoich ojczyzn, co będzie skutkowało tym, że inne kraje też będą widziały, że można to zrobić - argumentował.

"Ograniczenie polskiej suwerenności"

Marcin Romanowski odmiennie ocenił ustalenia szczytu w Brukseli. - W naszej ocenie, popartej m.in. ocenami ekspertów, wyrokami TSUE, czy decyzjami KE, to rozporządzenie, na które polska delegacja wyraziła zgodę na ostatnim szczycie, prowadzi do znaczącego ograniczenia polskiej suwerenności w przyszłości - stwierdził.

- W tym momencie nie mamy żadnych narzędzi, by bronić się przed arbitralnością. Tą decyzją oddaliśmy rozstrzyganie o wielu sprawach Polski, o decyzjach Sejmu i Rady Ministrów, takim ludziom jak komisarz Didier Reynders czy Ursula von der Leyen.

Szczyt UE PAP-1200.jpg
"Osiągnęliśmy dokładnie to, co chcieliśmy". Fogiel o porozumieniu w sprawie unijnego budżetu

Dodał, że w Zjednoczonej Prawicy jest bardzo istotna różnica zdań w tej bardzo ważnej dla Polski sprawie. - Tu chodzi o przyszłość Polski, ale także całej UE, tego czy chcemy  Europy ojczyzn, czy jakiegoś rodzaju dalej idącej centralizacji, wchodzenia Komisji Europejskiej w kompetencje państw członkowskich. To rozporządzenie jest istotnym krokiem w tym kierunku - ostrzegał.

Posłuchaj
51:29 _PR24_AAC 2020_12_12-10-05-51.mp3 12.12.2020 (Polskie Radio 24 / Sztuka słuchania)

"To Węgry mają problem z wydatkowaniem środków"

Krzysztof Kwiatkowski ocenił, że przyjęcie budżet UE i Funduszu Odbudowy po pandemii, to bardzo dobry krok. - To ponad 700 mld złotych dla Polski. Porozumienie zachowało mechanizm nadzoru nad prawidłowością wydawania środków UE, który zawiera także elementy związana z oceną praworządności - mówił.

- UE chce mieć poczucie, że środki przekazywane do państw członkowskich są wydawane prawidłowo. I to nie Polska miała z tym problem (…) wydajemy je bardzo dobrze, za to ogromny problem z wydatkowaniem tych środków mają Węgry, co pokazuje raport Europejskiego Biura Antykorupcyjnego. To Węgrom zależało na tym, by ten mechanizm warunkowości rozwodnić, są ogromne uwagi dotyczące nieprawidłowości wydatkowania pieniędzy UE w tym kraju - przypominał. 

"Lewica opowiada się za praworządnością" 

Marek Rutka zaznaczył, że Lewica jasno opowiada się za praworządnością. - Zasada pieniądze za praworządność została, choć ten mechanizm będzie działał w trochę ograniczonej formule - powiedział.

- Nie dopatruje się tu żadnego sukcesu Polski i premiera Morawieckiego. Polska straciła potwornie dużo, jeśli chodzi o swój wizerunek, autorytet i prestiż, skłóciła się z pozostałymi krajami UE.  PiS niestety podporządkował Polskę Węgrom, to przykre, że taki dumny, duży kraj, jak Polska, musi słuchać Viktora Orbana, który w tym całym sporze zyskał najwięcej. Orbanowi, jako człowiekowi, który wspiera malwersacje finansowe w swoim kraju, zależało na dwóch latach spokoju, do czasu wyborów - tłumaczył.

Czytaj również:

   Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

   * * *

   Audycja: "Sztuka słuchania"

   Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

   Goście audycji: Piotr Kaleta, Marcin Romanowski, Krzysztof Kwiatkowski, Marek Rutka

   Data emisji: 10.12.2020

   Godzina emisji: 10.05

   PR24/ka

   Czytaj także

   "Nie spełnią się marzenia niektórych o sankcjach". Wiceszef MSZ o sukcesie Polski na szczycie UE

   Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 18:15
   - Natura konkluzji Rady Europejskiej jest taka, że wszyscy ogłaszają sukces, bo każdy się pod nim podpisuje. Jeśli chcemy ocenić obiektywnie, kto rzeczywiście odniósł sukces, to najlepiej zwrócić uwagę na reakcję tych, którym zależało na tym, by Polskę ukarać - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. 
   rozwiń zwiń

   Czytaj także

   Prof. Grosse: zawarcie kompromisu na szczycie UE nie zaskoczyło. Był wypracowany wcześniej

   Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 21:41
   - Projekt konkluzji był wypracowywany na kilka dni wcześniej i w zasadzie wieczorem w przeddzień szczytu już było wiadomo, że ten kompromis jest o włos. Zresztą mówili o tym niektórzy politycy, na przykład Viktor Orban - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse o kompromisie dot. budżetu UE.
   rozwiń zwiń

   Czytaj także

   Porozumienie ws. budżetu UE. Ekspert: niemieckiej prezydencji zależało na sukcesie

   Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 22:15
   - Niemcy chcieli pokazać, że są wiarygodnymi partnerami na arenie międzynarodowej i potrafią rozwiązywać problemy o charakterze globalnym - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
   rozwiń zwiń