X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Janusz Kowalski: dzisiaj to Polska broni głównych wartości UE

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 16:25
- Politykom PO i totalnej opozycji bardzo uwiera suwerenność i podmiotowość Polski. Dzisiaj w istocie mówią dokładnie to, co politycy niemieccy czy francuscy - powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Kowalski (Solidarna Polska), komentując spór o uzależnienie wypłat środków UE od kwestii przestrzegania praworządności.
Janusz Kowalski
Janusz KowalskiFoto: PR24/AK

W poniedziałek Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności.

ursula von der leyen 1200 free.jpg
"Oszustwo i obejście wcześniejszych ustaleń". Reszczyński o wiązaniu funduszy z praworządnością

Na początku listopada wypracowane zostało między prezydencją niemiecką a Parlamentem Europejskim porozumienie w sprawie mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością, które zostało skrytykowane przez rządy Polski i Węgier.

Jak zauważył Janusz Kowalski, stanowisko opozycj w sprawie środków UE jest zbieżne z prezentowanym przez polityków niemieckich i francuskich. - To niemiecka prezydencja chce, gwałcąc art. 7 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, odebrać Polsce część suwerenności, tak by od 1 stycznia 2021 r., ze względów ideologicznych odbierać nam miliardy euro. Na to nie ma zgody - zaznaczył.

Posłuchaj
22:18 _PR24_AAC 2020_11_21-15-06-22.mp3 21.11.2020 Janusz Kowalski (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- Politycy Platformy Obywatelskiej, na czele z Donaldem Tuskiem, kompletnie nie przejmują się tym, że Niemcy łamią główne wartości UE, np. art. 2 mówiący o głównych wartościach wspólnoty (…) Polacy mieszkający na terenie Niemiec nie mają żadnych praw, nie mają statusu mniejszości narodowej. Dzisiaj powinniśmy rozpoczynać rozmowy z Niemcami od żądania przestrzegania art. 2. Traktatu o funkcjonowaniu UE - argumentował gość audycji.  

"Trzeba przeczekać niemiecką prezydencję"

Poseł podkreślał, że warunkowanie przyznawania środków z UE polityczną oceną rady Europejskiej jest niezgodne z Traktatem UE.  - To Polska dzisiaj broni głównych wartości UE. Trzeba przeczekać niemiecką prezydencję. Premier Mateusz Morawiecki ma pełne wsparcie posłów Zjednoczonej Prawicy. Niestety posłowie opozycji głosowali przeciwko stanowisku polskiemu, głosując de facto za stanowiskiem niemieckim - powiedział.

"Polską suwerennością się nie handluje"

Dodał także, że można obserwować szereg doniesień medialnych, że stanowisko polskie mięknie w sprawie środków UE, a Polska chce porozumienia. - Nie ma jednak żadnej możliwości (…), żebyśmy jakimiś protokołami, zapisami czy załącznikami precyzowali coś, co jest niezgodne z polską konstytucją i europejskimi traktatami. Nie ma na to zgody, będziemy twardo stać w obronie polskiego weta, to weto jest za suwerennością Polski. Polską suwerennością się nie handluje - stwierdził Janusz Kowalski.

Czytaj więcej:

Do przyjęcia przepisów uzależniających fundusze od praworządności potrzebna jest większość kwalifikowana, ale unijny budżet po 2020 roku, z którego wypłata pieniędzy miałaby być warunkowa, musi uzyskać jednomyślną akceptację wszystkich krajów.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Janusz Kowalski

Data emisji: 21.11.2020

Godzina emisji: 15.06

PR24/ka

Czytaj także

"Przewidują to europejskie traktaty". Rzońca o wetowaniu unijnego budżetu

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 18:15
- To weto to obrona polskiej suwerenności - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Unia zaczęła inaczej interpretować praworządność". Prof. Drzonek o konflikcie wokół budżetu UE

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 21:08
- Wszyscy wiemy, czym jest praworządność. Problem w tym sporze polega na tym, że Unia zaczęła tworzyć własne rozumienie tego pojęcia. A decydowanie o tym, kto zachowuje się praworządnie, a kto nie, miałoby mieć znamiona uznaniowości o charakterze politycznym - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Drzonek z Uniwersytetu Szczecińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr hab. Kamil Zajączkowski: mechanizm powiązania budżetu z praworządnością raczej będzie funkcjonował

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 12:21
- Obecnie trwa dyskusja o tym, żeby Polska czy Węgry uzyskali coś na wewnętrzny użytek. Wiktor Orban i Mateusz Morawiecki mają podobne cele - tak o negocjacjach dotyczących unijnego budżetu mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Kamil Zajączkowski, dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń