X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Będą ewolucyjne zmiany w obowiązkowych lekturach. Czarnek: więcej Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 13:02
- Są obszary, w których widzę bardzo dużą pustkę, choćby dziedzictwo wielkiej myśli filozoficznej i społecznej Jana Pawła II - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w Radiu Gdańsk. Tłumaczył, że będą ewolucyjne zmiany w kanonie lektur.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowejFoto: PAP/Piotr Nowak

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek był w piątek gościem Radia Gdańsk, gdzie mówił m.in. o nauce zdalnej i pomocy dla nauczycieli w dobie pandemii koronawirusa. - Jestem ogromnie wdzięczny wszystkim nauczycielom, dyrektorom szkół i całemu środowisku nauczycielskiemu za wielkie starania i ogromny wkład pracy w nauczanie zdalne. Mamy pełną świadomość, że jest to praca trudniejsza niż w systemie stacjonarnym - tłumaczył minister na antenie RG.

Przemysław Czarnek dodał, że ma świadomość, iż to są bardzo trudne warunki i że nigdy nawet najbardziej efektywna nauka zdalna nie zastąpi nauki stacjonarnej.

Shutterstock klasa sala pusta ławki 1200.jpg
Zdalna nauka do 29 listopada. Zobacz, co się zmieniło

- Rząd przeznaczył miliard złotych w ciągu zaledwie kilku miesięcy tego roku na informatyzację szkół, placówek oświatowych. W ramach tego miliarda są również te 300 mln, które właśnie przekazujemy do samorządów na refundację kosztów informatycznych ponoszonych przez nauczycieli pracujących w trybie nauki zdalnej - tłumaczył minister Czarnek.

Minister dodał, że to są środki finansowe na rozwój nauki zdalnej. - Zależy nam na tym, by nauczyciele dokonywali dalszych zakupów, by nauka zdalna była bardziej efektywna. Ta praca jest tak specyficzna, ważna dla uczniów i wymaga dodatkowych nakładów i je refundujemy. (...) Pieniądze mogą trafić na słuchawki, statywy, lepsze oprogramowanie, szybszy internet - wszystko, czego nauczyciele potrzebują do takiej pracy - mówił Czarnek w Radiu Gdańsk.

Konsultacje ze środowiskiem nauczycielskim

Przemysław Czarnek pytany o zmiany programowe mówił, że do korekt w podstawach programowych ministerstwo musi podejść bardzo spokojnie.

- Będziemy mieć więcej czasu, ale wszystko skonsultujemy ze środowiskiem nauczycielskim. Od wiosny przyszłego roku będziemy nad tym pracować - zaznaczył minister.

1200_Czarnek.png
500+ dla nauczycieli. Minister edukacji i nauki podpisał rozporządzenie

Polityk tłumaczył też w Radiu Gdańsk kwestie dotyczące nauki patriotyzmu i historii. - Świadomość tożsamości jest kluczem, by ciągłość historyczna została przekazana. Świadomość, że jesteśmy uczestnikami pewnej międzypokoleniowej sztafety od 1054 lat, jest konieczna. Do tego służyły i służą zmiany, które zostały przeprowadzone w ministerstwie edukacji w ciągu ostatnich 5 lat. Wcześniej nie można było zorganizować nauki historii, by tożsamość historyczną, narodową uzyskać. Dziś godzin historii jest więcej. Jesteśmy też przed weryfikacją podręczników klas trzecich i czwartych szkół ponadpodstawowych - podkreślał.

Minister wypowiadał się też na temat zmiany kanonu lektur. - Trzeba wymagać, oczywiście stosując sprawiedliwy system ocen. To jest w szkole naturalne. To, że będą lektury łatwiejsze, nie jest właściwym kierunkiem - mówił Czarnek.

Dodał, że będą ewolucyjne zmiany w kanonie lektur, oczywiście z uwzględnieniem opinii środowisk nauczycielskich. Są obszary, w których widzę bardzo dużą pustkę, choćby to dziedzictwo wielkiej myśli filozoficznej i społecznej Jana Pawła II, jednego z najwybitniejszych, czy najwybitniejszego z rodu Polaków. Świadomość jego wielkiej myśli i oddziaływania tej wielkiej myśli filozoficznej, społecznej, katolickiej przez niego współtworzonej jest na bardzo niskim poziomie. (...) A jest to źródło i kopalnia przepotężnej wiedzy o społeczeństwie i człowieku. To też powinno być wprowadzone do kanonu lektur. Nie zapowiadam jakieś rewolucji, ale zdecydowane postawienie również na ten kierunek - mówił w Radiu Gdańsk Przemysław Czarnek.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister edukacji i nauki: potrzeba świeżego spojrzenia na podstawy programowe

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 09:12
- Są zbyt obszerne, potrzeba ich przeglądu pod różnym kątem w jakiejś perspektywie czasowej - powiedział o programach szkolnych w Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Czarnek, nowy minister edukacji i nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister edukacji i nauki: wymagania na egzaminach będą dostosowane do sytuacji wywołanej epidemią

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 11:59
- Najbardziej poszkodowani z powodu przejścia na naukę zdalną są 8-klasiści, maturzyści i uczniowie szkół zawodowych podchodzący do egzaminów - oświadczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział dostosowanie wymagań na egzaminach w tym roku szkolnym, do sytuacji wywołanej epidemią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych. Jest decyzja rządu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 15:54
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że środki bezpieczeństwa związane z epidemią COVID-19 w Polsce muszą być rozszerzone. Szef rządu zdecydował o rozszerzeniu obowiązku zdalnego nauczania, oraz wydłużeniu istniejącego nauczania zdalnego. 
rozwiń zwiń